Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 19/9/2014 at 2:21 ΜΜ, tasxan206 said:

Εύλογες οι ερωτήσεις, ειλικρινά χαίρομαι που τα σκέφτεσαι τώρα.

(Αλλά μετά δε θα μπορείς να δικαιολογηθείς με το ότι 'δεν ήξερες')  :smile:

 

Το ΤΕΕ σου δίνει την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Χωρίς αυτή δε μπορείς να 'σφραγίσεις' τίποτα.

Αλλά ΤΕΕ = ΤΣΜΕΔΕ όπως είπες.

Μπορείς να διαγραφείς, αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να επανεγγραφείς.

Όσο για το ύψος των εισφορών, κάνε μία περιήγηση στο forum, να διαβάσεις ενδεικτικά ποσά.

 

Υ.Γ. Ανεβάζω και ένα αρχείο. Από συνάδελφο εδώ μέσα το έχω κατεβάσει, αλλά δε θυμάμαι από που ακριβώς.

Νέες Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.xlsx 23 kB · 17 downloads

Νέες Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.xlsx 23 kB · 17 downloads

Στο ΤΕΕ είναι ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ, και αυτολι που κανουνε "ΚΟΥΜΑΝΤΟ" ειναι και αγράμματα Λαμόγια!!!

 

 

Παρατήρηση

βλέπε Κανόνες Φόρουμ

>>8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.

  • Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). Τα γραπτά μένουν!
  • Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας, ώστε να είναι σαφείς και κατανοητές.
  • Εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας σεβόμενοι τους Όρους Εγγραφής και τους Κανόνες Συμμετοχής.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι, αν μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με το παρακάτω πρόβλημα. Σας εύχομαι να είστε υγιείς και να αλλάξουν τα πράγματα για όλους προς το καλύτερο σε επαγγελματικό και προσωπικό επίπεδο.

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα παλιότερα. Αν πχ αξίζει να γραφτεί κανείς στο ΤΣΜΕΔΕ. Το θέμα αφορά εμένα.

Το πτυχίο (Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας υπολογιστών,, κατεύθυνση πληφορορικής) το πήρα το 2008 και ήμουν τότε 38. Μέχρι τότε δούλευα σαν αναλυτής Η/Υ γιατί παλιότερα είχα τελειώσει και ένα ΙΕΚ πληροφορικής. Ήταν όνειρο για μένα που μπήκα και τελείωσα όντως μεγάλος και με οικογενειακές υποχρεώσεις. Το 2008 δούλευα με μπλοκάκι στο ΟΑΕΕ και έτσι συνέχισα χωρίς να γραφτώ στο ΤΕΕ. Έπειτα από 2 χρόνια απολύθηκα, τα έκλεισα τα βιβλία και βρήκα μια δουλειά με ΙΚΑ σε ένα γνωστό μου που με πλήρωνε λίγα αλλά δεν μπορούσα να βρω κάπου αλλού.

Το 2017 βρήκα μια δουλειά σε ΝΠΙΔ (πληροφορική/βάσεις δεδομένων) με μπλοκάκι ( αλλά επειδή δεν γνώριζα μέχρι πότε θα είμουν εκεί, το συνέχισα με το ΟΑΕΕ). Τώρα μας ανακοίνωσαν πως θα ανανεώσουν την σύμβαση για 1 ακόμα χρόνο, και σκεφτόμουν αν αξίζει να δώσω εξετάσεις και να γραφτώ στο ΤΕΕ. Τα πράγματα έχουν αλλάξει από το 2017 και πλέον αν δεν έχεις δουλειά, μπορείς να ξεγραφτείς απο το ΤΣΜΕΔΕ (οχι απο το ΤΕΕ) ώστε να μην πληρώνεις κάτι που δεν έχεις. Ακόμα και σήμερα, πληρώνω παλιά χρέη ΟΑΕΕ τα οποία δημιουργήθηκαν ενώ δούλευα.(οικογένεια,παιδιά,έξοδα)

Αισθάνομαι σαν παρακατιανός που δεν έχω γραφτεί στο ΤΕΙ/ΤΣΜΕΔΕ(κάποιος στην δουλειά μου είπε πως δεν είσαι μηχανικός που δεν έχεις γραφτεί) αλλά διαβάζοντας και ακούγοντας όλα αυτά που συμβαίνουν εκεί[στο ΤΣΜΕΔΕ], το καθυστερούσα. Παλιότερα είχα συναντήσει (πριν τελειώσω την σχολή) κάποιον φίλο μου καθηγητή μηχανικό, ο οποίος είχε σοβαρό ιατρικό πρόβλημα και  μου είχε πει: Μην σκεφτείς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.  Μου είπε τραγικές καταστάσεις με τα χρήματα που περίμενε από ιατρικές εξετάσεις  και άλλα που είχε κάνει. Επίσης, οι συμπεριφορές στα διάφορα παραρτήματα είναι ανήκουστες και απαράδεκτες και δεν αρμόζουν στον κλάδο μηχανικών.  Ακόμα και η εφαρμογή που υπάρχει για να κάνεις αίτηση για εξετάσεις, μου θυμίζει περασμένο αιώνα. Και αυτό είναι το λιγότερο.

Απλά σκεφτόμουν πως έχω μαζέψει αρκετή εμπειρία και θα  ήθελα να δημιουργήσω μια εταιρία στον τομέα του Ιnternet of Things και ίσως χρειαζόμουν την εγγραφή στο ΤΕΕ. Τα χρόνια περνάνε και ίσως να μην έχω άλλη ευκαιρία για αυτό που θέλω να κάνω.  Ποιά είναι η γνώμη σας; Οτιδήποτε θα με βοηθούσε. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο και αν θα ωφελειθείτε από την εγγραφή στο ΤΕΕ, το γνωρίζετε μάλλον εσείς καλύτερα από όλους.

Άποψή μου είναι ότι η αποσύνδεση ΤΕΕ με ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ, σας εξασφαλίζει ότι σίγουρα δεν έχετε τίποτα να χάσετε! (εκτός της μικρής ετήσιας συνδρομής)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειάζεσαι σφραγίδα για Η/Μ, μην γραφτείς! Δεν υπάρχει λόγος. Χωρίς ΤΕΕ/Τσμεδε πιστευω πιο εύκολα δουλεύεις μισθωτός με ΙΚΑ. Αν έχεις ΤΕΕ/Τσμεδε θα σε βγάλει στάνταρ σε μπλοκάκι το υποψήφιο αφεντικό, με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ στην 1η μου εργασία ήμουν γραμμένος στο ΤΕΕ και με έστειλαν να βγάλω μπλοκάκι. Και απο τότε μου έμεινε μόνιμα το κουσούρι.... 😒

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι πτυχιούχος Ηλεκτρονικός Μηχανικός από το ΤΕΙ Πειραιά, αποφοίτησα το 2016. Από τότε εργάζομαι σε εταιρίες ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως ηλεκτρονικός μηχανικός. Ποια τα οφέλη εγγραφης στο ΤΕΕ; Αξίζει να μπω στην διαδικασία; Έχει κάποια οφέλη για την ειδικότητα μου; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους.

Διπλωματούχος ΗΜΜΥ 2014 εδώ που εργάζεται επί 9 πλέον έτη στον τομέα της πληροφορικής με ΙΚΑ. Αν εγγραφώ στο ΤΕΕ, υπάρχει η δυνατότητα να παραμείνω στο ΙΚΑ; Ή ο εργοδότης μου (πολυεθνική) θα πληρώνει άλλης τάξης εισφορές πλέον προς το ΤΣΜΕΔΕ (που είναι και λιγότερες απ'ότι ειδα);

Edited by information_seeker
Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2023 at 6:05 PM, information_seeker said:

Καλησπέρα σε όλους.

Διπλωματούχος ΗΜΜΥ 2014 εδώ που εργάζεται επί 9 πλέον έτη στον τομέα της πληροφορικής με ΙΚΑ. Αν εγγραφώ στο ΤΕΕ, υπάρχει η δυνατότητα να παραμείνω στο ΙΚΑ; Ή ο εργοδότης μου (πολυεθνική) θα πληρώνει άλλης τάξης εισφορές πλέον προς το ΤΣΜΕΔΕ (που είναι και λιγότερες απ'ότι ειδα);

Αυτήν την στιγμή είναι χαμηλότερες οι εισφορές των μελών ΤΕΕ που ασφαλίζονται ως μηχανικοί. Επιπλέον όμως ασφαλίζεσαι στον κλάδο επικουρικής και εφάπαξ. 

Ο κλάδος εφάπαξ αφορά μόνο εσένα ενώ ο κλάδος επικουρικής εσένα και τον εργοδότη (είναι σταθερό ποσό και όχι ποσοστό επί του μικτού και παρακρατείται μόνο στους 12 μηνιαιούς μισθούς - δηλαδή εξαιρείται δώρο πάσχα & χριστουγέννων, επίδομα αδείας)

Αν εγγραφείς στο ΤΕΕ, επιπλέον θα πρέπει να πληρώνεις την ετήσια συνδρομή του ΤΕΕ. 

Επίσης σε περίπτωση εγγραφής δεν αλλάζεις αυτόματα κατηγορία ως μισθωτός και ούτε είναι υποχρεωτικό να αλλάξεις. Δηλάδή μπορείς να συνεχίζεις να ασφαλίζεσαι ως απλός υπάλληλος και όχι σαν μηχανικός μέλος ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Απ' το 2017 έχει αποσυνδεθεί η ιδιότητα του μηχανικού από τις ασφαλιστικές εισφορές.

Αν κάποιος εγεγραμμένος στο ΤΕΕ ξεκινήσει το επάγγελμα του μηχανικού, είτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας είτε σαν μισθωτός είτε με μπλοκάκι και αποφασισεί αργότερα ότι θέλει να δουλέψει σ' άλλο κλάδο διαφορετικού του μηχανικού αλλά παράμενει στο ΤΕΕ, τότε οι εισφορές δεν συνεχίζονται σωστά; Το ίδιο κι αν μείνει άνεργος; Σταματάνε την ίδια μέρα ή π.χ στο τέλος του μήνα;

Θεωρείτε ένας νέος στο επάγγελμα πολιτικός μηχανικός είναι απαραίτητο να εγγραφεί στο ΤΕΕ ακόμα κι αν δεν επιθυμεί στο εγγύς μέλλον να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας; Αν δεν εγγραφεί αποτελεί κύριο λόγο μη προσληψής του;

Έπισης πλέον είναι εύκολη η διαγραφή από το ΤΕΕ και η ενδεχόμενη επαναγγραφή ενός μέλους;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Edited by takaletr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/9/2023 at 1:18 ΜΜ, takaletr said:

Το ίδιο κι αν μείνει άνεργος; Σταματάνε την ίδια μέρα ή π.χ στο τέλος του μήνα;

Όχι, η συνδρομή δεν έχει σχέση με την επαγγελματική (ή μη) απασχόληση του μέλους.

Παράθεση

Θεωρείτε ένας νέος στο επάγγελμα πολιτικός μηχανικός είναι απαραίτητο να εγγραφεί στο ΤΕΕ ακόμα κι αν δεν επιθυμεί στο εγγύς μέλλον να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας; Αν δεν εγγραφεί αποτελεί κύριο λόγο μη προσληψής του;

Όχι και όχι.

Παράθεση

Έπισης πλέον είναι εύκολη η διαγραφή από το ΤΕΕ και η ενδεχόμενη επαναγγραφή ενός μέλους;

Διαδικασία επανεγγραφής μηχανικού στο μητρώο μελών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.