Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Αν δεν γραφω στο ΤΣΜΕΔΕ σαν τι θα ψαχνω δουλεια? λογικα δεν θα θεωρουμε μηχανικος Η/Υ αφου δεν θα εχω παρει την αδεια ασκησεως επαγγελματος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως ανέφερα ένας από τους γνωστούς μου εργάζεται σε εταιρεία με συστήματα αυτοματισμών, ασφαλείας και ο άλλος στην space hellas......

Ηλεκτρινικοί μηχανικοί, δεν γράφτηκαν ποτέ τους στο ΤΕΕ. εργάζονται μια δεκαετία περίπου και μια χαρά τα έχουν πάει....Τελευταία χαθήκαμε γιατί παντρεύτηκαν και οι 2, έκαναν και παιδιά...όλα οκ.

Μια χαρά μηχανικός είσαι και χωρίς ΤΕΕ, σχολή δεν έβγαλες? Δεν τα κοιτάζουν αυτά στον τομέα σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βγαλει μηχανικος Η/Υ πολυτεχνικης σχολης Βολου και τελειωνω και μαστερ σε telecom  το μονο βεβαια που βλεπω Ελλαδα για δουλεια ειναι σε προγραμματισμο..Τεσπα..Αρα θεωρουμε μια χαρα μηχανικος και χωρις ασκηση επαγγελματος του ΤΕΕ..εισαι σιγουρος?..οσο αφορα την ασφαλιση να κοιταξω για ικα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Να στο θέσω αλλιώς....Στο διάστημα που ψάχνεις εργασία, πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν είσαι μέλος ΤΕΕ? Σε πήραν σε συνέντευξη και σου είπαν "ευχαριστούμε αλλά δεν παίρνουμε μηχανικούς που δεν είναι μέλη ΤΕΕ?"  Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.....

Εδώ και σε ειδικότητες που χρειάζεται η υπογραφή σήμερα το σωστό είναι να βρίσκεται η εργασία και μετά να ακολουθεί το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Εκτός αν εκτός από άνεργος θέλεις να βρεθείς και με χρωστούμενες εισφορές που ως γνωστόν ξεκινάνε από την εγγραφή στο ΤΕΕ......

Δες τι μπορείς να κάνεις και αν δεις ότι σώνει και καλά (που το αποκλείω στην περίπτωσή σου) χρειάζεσαι το ΤΕΕ....γράψου. Αφού έχεις εξασφαλίσει εργασία και δεις ότι χρειάζεται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δουλειές που χρειάζεται υπογραφή έχουν μειωθεί, σήμερα δεν είναι απαραίτητη η εγγραφή στο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Μελέτες δεν τρέχουν, επιθεωρήσεις δεν προσφέρουν ούτε τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βγαλει μηχανικος Η/Υ πολυτεχνικης σχολης Βολου και τελειωνω και μαστερ σε telecom  το μονο βεβαια που βλεπω Ελλαδα για δουλεια ειναι σε προγραμματισμο..Τεσπα..Αρα θεωρουμε μια χαρα μηχανικος και χωρις ασκηση επαγγελματος του ΤΕΕ..εισαι σιγουρος?..οσο αφορα την ασφαλιση να κοιταξω για ικα δηλαδη?

 

ασε τις χαζομαρες και αντι για εγγραφη ΤΕΕ και ΕΤΑΑ τα λεφτα δωστα για κανα σεμιναριο για Cisco αυτα θα σου ανοιξουν πορτες οχι το ΤΕΕ....

 

Μιλαει ενας παθων ηλεκτρονικος μηχανικος.......

Edited by daras
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα εργαστείς σε αντικείμενο πληροφορικής τι θέλεις ΤΕΕ και επαγγελματικά διακαιώματα; Δεν υφίστανται καν

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Δεν υπογράφουν τίποτα οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί. Αλλη μία παραπληροφόρηση για να γράφονται άδικα στο ΤΕΕ και να πέφτουν τα φράγκα, στη συνδρομή και στο ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

να παραμείνεις στο ΙΚΑ οπωςδήποτε... άσε το ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ γιατί αν ποτέ μείνεις άνεργος, και έχεις ΤΣΜΕΔΕ θα βρεθείς στη δεινή θέση να πληρώνεις εισφορές.. Να ξές ότι γράφεσαι οποιαδήποτε στιγμή στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν διαγραφεσαι τόσο εύκολα....Γιατί να κάνεις κάτι που μόνο να σε ζημιώσει μπορεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.