Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή από Αναψυκτήριο για περαστικούς σε καφετερία


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μπερδευτει με την νέα υγειονομική διάταξη και θέλω τα φώτα σας.

ΚΥΕ αδειοδοτημένο ως Αναψυκτήριο - καφέ για περαστικούς και ορθίους θέλει σήμερα να προσθέσει τραπεζοκαθίσματα. Δεν θα αλλάξει τίποτα στα προϊόντα που προσφέρει, έχει ήδη διπλή γούρνα από την αδειοδότησή του. Μόνο καθίσματα θέλει να προσθέσει.

 

Η νέα διάταξη αναφέρει στο άρθρο 5

 

                        Στην περίπτωση προσθήκης εντός επιχείρησης μαζικής εστίασης δραστηριότητας της ίδιας υποκατηγορίας πρέπει να γίνεται προσαρμογή του διαγράμματος ροής στο αντίστοιχο αρχείο της επιχείρησης και να είναι διαθέσιμο στις ελεγκτικές αρχές.

 

Οι κατηγορίες ορίζονται στο άρθρο 10

Κατηγορία Ι – Επιχειρήσεις Παρασκευής ή & Συσκευασίας

Κατηγορία ΙΙ – Διανομείς (Αποθήκευση-Χονδρική πώληση) & Μεταφορείς (Οχήματα μεταφοράς)

Κατηγορία ΙΙΙ- Επιχειρήσεις Λιανικού Εμπορίου

Κατηγορία Ιν- Επιχειρήσεις Μαζικής εστίασης

 

Οι υποκατηγορίες ποιες είναι???

για την κατηγορία ΙV είναι οι παρακάτω, που περιγράφονται στο άρθρο 14??

1. Επιχειρήσεις μαζικής εστίασης παρασκευής και διάθεσης πλήρους επεξεργασίας ,(πλήρους γεύματος)

2. Επιχειρήσεις μαζικής εστίασης παρασκευής και διάθεσης μερικής επεξεργασίας ,(πρόχειρου γεύματος)

 

 

Ως αλλαγή δραστηριότητας εννοείται όταν μία επιχείρηση προσφέρει υπηρεσίες/προϊόντα που προβλέπονται σε διαφορετική δραστηριότητα από αυτή που έγινε η δήλωση γνωστοποίησης, π.χ όταν μία επιχείρηση λιανικής διάθεσης τροφίμων και ποτών έχει μετατραπεί σε επιχείρηση μαζικής εστίασης πλήρους γεύματος.

 

 

Και οι δραστηρίοτητες ποιες είναι? που ορίζονται? Γιατί από το παράδειγμα που παραθέτει, είναι σαν να εννοεί τις κατηγορίες. 

 

 

Ο δήμος θέλει να βγει εκ νέου άδεια για καφετερία, γιατί λέει οτι τα τραπεζοκαθισματα δεν προβλέπονται απο την άδεια που έχουμε, οπότε δεν μπορεί να γίνει προσθήκη δραστηριότητας.

Εγώ όπως τα διαβάζω εδώ, νομίζω οτι μπορούμε να κάνουμε απλά μεταβολή της υπάρχουσας άδειας και να μην πληρώνει παλι τα παράβολα ο καταστηματάρχης για νέα αδειοδότηση.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.