Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανοστάσιο ανελκυστήρα στο ισόγειο και δόμηση


Recommended Posts

(Συγχωνεύτηκε στο το παρόν θέμα. Pavlos33)

Το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα προσμετράται στο συντελεστή δόμησης ή όχι; Οι απαντήσεις να είναι τεκμηριωμένες με το άρθρο του ΝΟΚ που βασίζονται.

 

Το αν οι συνάδελφοι θέλουν να απαντήσουν και με ποιο τρόπο αυτό, θα το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά. Δεν επιβάλλουμε με το λόγο μας το πως θα μας απαντήσουν. Αφιλοκερδώς συμμετέχει ο καθένας δαπανώντας μέρος από το χρόνο του. Δείξε λίγη προσοχή στο πως διατυπώνεις τις ερωτήσεις σου διότι η διατύπωση της ερώτησης που κάνεις, δείχνει τουλάχιστον αγένεια. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

πολύ μου αρέσεις ρε Μαρία, ακόμα δε μπήκες θες και τεκμηρίωση. Άντε φάε λάσπη και έλα με τη γλυκιά σου τη φατσούλα την άλλη φορά

επανέρχομαι δεύτερη φορά και σου εξηγώ, εισέρχεσαι σε ένα "χώρο" που δεν γνωρίζεις, με έναν τρόπο "πείτε μου για αυτό το ερώτημα ή απαντήστε μου μονολεκτικά με ένα οχι" και "τεκμηριώστε μου μάλιστα βάσει ποιας νομοθεσίας στηρίζεται η απάντηση σας". Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά νέα. Ποια είσαι εσύ και από που μας έρχεσαι;

Συνάδελφε παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι πιο κόσμιες. Ήδη έχει γίνει παρατήρηση στο παραπάνω μήνυμα και φυσικά κανείς μας δεν συμφωνεί με το "ύφος" της παραπάνω ερώτησης.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Οι συναδελφοι  -και ειδικα οι νεοι -  δικαιούνται μιας απάντησης,  εστω και αν οι ερωτησεις ειναι "ατυχείς"...

Προφανως μια  "σωστη" ερωτηση θα ηταν:

Το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα προσμετράται στο συντελεστή δόμησης ή όχι; Οι απαντήσεις να είναι τεκμηριωμένες με το άρθρο του ΝΟΚ που βασίζονται.  Μπορειτε να μου υποδειξετε τις σχετικες διαταξεις στον ΝΟΚ?

Ομως, απο εκει και περα,

Θεωρω οτι,

- ούτε η πρωτη απαντηση του αρτσι εκφράζει την "αποψη" των συναδελφων του φορουμ ως προς την αντιμετωπιση

των  συναδελφων- εν γενει -  νεων   ή   παλαιοτερων

- πολύ δε περισσότερο αυτη   η δευτερη...ξεπερνάει καθε "οριο" των κανόνων ευπρέπειας του φορουμ...

[βαζω πολλά μειον ]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dimitris GM said:

.....

Θεωρω οτι,

- ούτε η πρωτη απαντηση του αρτσι εκφράζει την "αποψη" των συναδελφων του φορουμ ως προς την αντιμετωπιση

των  συναδελφων- εν γενει -  νεων   ή   παλαιοτερων

- πολύ δε περισσότερο αυτη   η δευτερη...ξεπερνάει καθε "οριο" των κανόνων ευπρέπειας του φορουμ...

[βαζω πολλά μειον ]

Κι επειδή ήταν σ/κ, υποθέτω πως οι κ.κ. διαχειρισταί (και θεματοφύλακες) του φόρουμ είχαν αργία...

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβαινω οτι εκανα λαθος με τον τροπο επισης που εκφραστηκα. Δεν θα επρεπε Δημοσια, καλιστα μπορουσα να μην ειχα απαντησει. Ανθρωπο που δεν ξερω σε φορουμ, πιστευω οτι δεν εχω καμια υποχρεωση να ενημερωσω με ποιο αρθρο, ποιου Νομου, απανταει, το ερωτημα που ο ιδιος εχει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας,

Να επαναφέρω το θέμα. Υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς τη θέση του μηχανοστασίου ανελκυστήρα; 

Σε μελέτη για νέο κτίριο, δίπλα στο φρεάτιο του ανελκυστήρα υπάρχει ένα μηχανοστάσιο γενικό. Εντός αυτού μπορώ να εντάξω το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ΕΛΟΤ 81.2, δηλαδή η είσοδος του να είναι από το γενικό μηχανοστάσιο;

 

Edited by Κακαλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.