Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύστημα θέρμανσης και ΖΝΧ με λέβητα φυσικού αερίου


magos88

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Έψαξα αρκετά για το θέμα αλλά δεν βρήκα άκρη. Προφανώς στηρίζεται στη λογική αλλά ήθελα τη γνώμη σας.

Όταν έχουμε λέβητα φυσικού αερίου τόσο για θέρμανση όσο και για ΖΝΧ, τότε στους αντίστοιχους μήνες τι επιλέγουμε; (είμαι Ζώνη Γ)

 

Θεωρώ πως στη Θέρμανση πρέπει να βάλουμε 1 από Οκτώβριο ως και τον Απρίλιο. 

Στο ΖΝΧ έβαλα 1 από Μάιο έως και Σεπτέμβριο, αλλά στα υπόλοιπα δεν ξέρω. Να βάλω 0,5; Μήπως εξαρτάται από το αν υπάρχει χώρος αποθήκευσης (που στην περίπτωση μου δεν υπάρχει);

 

Τέλος, έχω βρει το Manual του λέβητα μου, δεν γράφει όμως πουθενά βαθμό απόδοσης. Σε αυτή την περίπτωση τι προτείνετε να βάλω; Να βάλω το 0.85 που αναφέρει στην παρ. 4.8.2.4 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010;

Link to comment
Share on other sites

skidoo23, μάλλον γνωρίζεις και ο ίδιος πως, στην πλειοψηφία τους, τα σεμινάρια αυτά καθαυτά, ήταν για τα πανηγύρια. Η ύλη των σεμιναρίων, ναι, αυτή είναι, καλή. Διάβασμα χρειάζεται. Όσο για τις παραπάνω ερωτήσεις, και μόνο η μελέτη, όχι ανάγνωση, των ΤΟΤΕΕ και της βοήθειας του λογισμικού, επαρκεί για την απάντησή τους. Οπότε ο συνάδελφος, σχετικά με τις ερωτήσεις του, πλην της τελευταίας, ας μην περιμένει απάντηση από το φόρουμ.

 

@magos88

Δώσε κάποια στοιχεία για τον λέβητα, μπας και βρούμε τίποτα στο internet ή ψάξε για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ή και για το installation manual (συνήθως αναφέρονται και εκεί).

Εναλλακτικά, και με ό,τι μειονεκτήματα και υπερεκτιμήσεις υπάρχουν στο σχέδιο αναθεώρησης των τριών από τις τέσσερις ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ, μπορείς να πάρεις τιμές από τον πίνακα 4.2β., για τον ngm.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλατε τα σεμινάρια γιατί ειναι προσβλητικά για τους μηχανικούς ,και τώρα τα βλέπουμε όλα...

Αν δεν έχετε κάτι πολύτιμο να πείτε γιατί σπαταλάτε το χρόνο σας και μας; Είναι το πρώτο μου ΠΕΑ και θεωρώ πως έβγαλα αρκετή άκρη έστω και με τις όποιες απορίες. 

 

 

 

skidoo23, μάλλον γνωρίζεις και ο ίδιος πως, στην πλειοψηφία τους, τα σεμινάρια αυτά καθαυτά, ήταν για τα πανηγύρια. Η ύλη των σεμιναρίων, ναι, αυτή είναι, καλή. Διάβασμα χρειάζεται. Όσο για τις παραπάνω ερωτήσεις, και μόνο η μελέτη, όχι ανάγνωση, των ΤΟΤΕΕ και της βοήθειας του λογισμικού, επαρκεί για την απάντησή τους. Οπότε ο συνάδελφος, σχετικά με τις ερωτήσεις του, πλην της τελευταίας, ας μην περιμένει απάντηση από το φόρουμ.

 

@magos88

Δώσε κάποια στοιχεία για τον λέβητα, μπας και βρούμε τίποτα στο internet ή ψάξε για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ή και για το installation manual (συνήθως αναφέρονται και εκεί).

Εναλλακτικά, και με ό,τι μειονεκτήματα και υπερεκτιμήσεις υπάρχουν στο σχέδιο αναθεώρησης των τριών από τις τέσσερις ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ, μπορείς να πάρεις τιμές από τον πίνακα 4.2β., για τον ngm.

Το manual είναι το εξής: https://www.romstal.ro/image/data/pdf/MANUAL_TEHNIC/RESIDENCECONDENS35KISRIELLO_MANUAL_TEHNIC_RESIDENCE%20COND25,35KISe,20ISe-Instalare,utilizare.pdf  Σε κάποιο σημείο έχει και ελληνικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@magos ο πληθυντικός δεν αναφερόταν σε σένα :),δεν έχω τίποτα μαζί σου απλά επισημαίνω το γεγονός ότι αν είχες κάνει σεμινάρια, που θεωρώ (sic) ότι δεν έχεις κάνει, δεν θα είχες αυτές τις απορίες.

@panos

Ο εισηγητής σε μας ήταν πολύ καλος, σε σχέση με τους συνήθεις υποπτους που περιφερονται στις ημερίδες και ενίοτε συγγραφουν και τις τοτεε...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το μοντέλο και την περιοχή θερμοκρασιών προσαγωγής-επιστροφής του νερού:

1). Ονομαστική θερμική ισχύς (80°/60°)  / Ονομαστική θερμική παροχή (ονομαστική θερμική φόρτιση) = ngm. Π.χ. για τον 25 KIS e: 24,50[kW] / 25,00[kW] = 0,98 = 98%.

ή

2). Ονομαστική θερμική ισχύς (50°/30°) / Ονομαστική θερμική παροχή (ονομαστική θερμική φόρτιση) = ngm. Π.χ. για τον 25 KIS e: 26,25[kW] / 25,00[kW] = 1,05 = 105%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Η επεξήγηση σου νομίζω μου έλυσε τα χέρια και για τις επόμενες φορές. :smile: 

Όσο για τα σεμινάρια, ναι δεν έκανα, κι αυτό γιατί δεν περίμενα πως ήταν κάτι που απαιτούσε τόσο εξειδικευμένες γνώσεις. Στην πορεία το αντιλαμβάνεσαι. Άλλωστε όπως έλεγα και σε έναν συνάδελφο, από τη στιγμή που ζητούνται τόσο εξειδικευμένα στοιχεία, μήπως τελικά τα ΠΕΑ θα έπρεπε να τα αναλαμβάνουν αποκλειστικά μηχανολόγοι μηχανικοί; Ή έστω να φροντίζαμε εμείς οι ίδιοι να συνεργαζόμασταν με μηχανολόγο και ο καθένας να έκανε το αντίστοιχο τμήμα του πιστοποιητικού για το οποίο θα είχε την απαραίτητη γνώση; Φυσικά τότε το κόστος αντιλαμβάνεται κανείς πως θα διαμορφώνονταν και αλίμονο σε όποιον τολμούσε έστω και να το ξεστομίσει.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Καλή συνέχεια.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εισαγωγή συστήματος ΖΝΧ (με λέβητα Φ.Α.) 

 

Εαν είναι υφισταμενος ο λέβητας Φ.Α. κατ' αρχάς κάνουμε υπερδιαστασιολόγηση?  Εαν ανατρέξουμε στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στις βοήθειες γράφει 

 

"Σε περίπτωση που η μονάδα λέβητα - καυστήρα είναι κοινή τόσο για τη θέρμανση χώρων, όσο και για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης, ο βαθμός απόδοσης της μονάδας που λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς παραμένει ο ίδιος κατά τη χειμερινή περίοδο και για τις δύο χρήσεις (θέρμανση χώρων και παραγωγή Ζ.Ν.Χ.). Αντίθετα, κατά τη θερινή περίοδο στην περίπτωση αποκλειστικής χρήσης της μονάδας λέβητα - καυστήρα για την παραγωγή Ζ.Ν.Χ. ο βαθμός απόδοσης μειώνεται σημαντικά και εκτιμάται μέσω της ίδιας διαδικασίας, υπερδιαστασιολόγησης με Pgen την υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύ για παραγωγή Ζ.Ν.Χ., όπως δίνεται στη σχέση 4.10. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1. Σ' αυτήν την περίπτωση ο λέβητας - καυστήρας ορίζεται ως δύο μονάδες λέβητα - καυστήρα, εκ των οποίων η μια καλύπτει το φορτίο για Ζ.Ν.Χ. τους χειμερινούς μήνες (περίοδο θέρμανσης κλιματικής ζώνης) και η δεύτερη καλύπτει το φορτίο του Ζ.Ν.Χ. για τους υπόλοιπους μήνες με το χαμηλότερο βαθμό θερμικής απόδοσης."

 

Που για μένα σημαίνει οτι πρέπει να γίνει κάτι σαν υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα για τους καλοκαιρινούς μήνες, για ΖΝΧ. Το θέμα ειναι, αυτό γίνεται και σε καινούρια συστήματα? Τι χρησιμοποιείται σαν Pgen, Pm για να γίινει η υπερδιαστασιολόγηση? 

 

Ο τύπος 4.15-4.17 της TOTEE μήπως? Και μας δίνει το Pn που είναι σαν το Pgen της υπερδιαστασιολόγησης του συστήματος θέρμανσης? Και αν ναι πως βρίσκεται το Vd , μήπως από τον Πίνακα 2.5 της ΤΟΤΕΕ? (δηλαδή 50λ/ατομο/ημέρα * τα άτομα πχ?)

 

Εαν κάνει κάποιος τις πράξεις, δεν βγαίνουν οι μονάδες, τα αποτελέσματα είναι κάπως παράλογα και καταλήγει ο λέβητας Φ.Α. να έχει μια απόδοση 10-20% το καλοκαίρι. Τα νούμερα είναι πολύ αποθαρριντίκα. Δεν ξέρω εαν είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω σε όλο αυτή τη φρασεολογία.  

 

Εαν υποθέσουμε οτι το σκεπτικό μου είναι σωστό, πρέπει να το ακολουθήσω και για ένα ενδεχόμενο νέο σύστημα Φ.Α. σε σενάριο? Ποιους συντελεστές απόδοσης χρησιμοποιώ εαν υπάρχει ενεργειακή σήμανση στον λένητα αυτό? Τον εποχιακό β.α. θέρμανσης που δίνει ο κατασκευαστής ή τον β.α. για ΖΝΧ?

 

Μου φαίνεται παράλογο να προτείνω μια λύση και να βάλω τόσο χαμηλή απόδοση σε ένα προτεινόμενο υποτείθεται βελτιωμένο σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.