Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφαλής εναπόθεση άδειων παλλετών σε ύψος


kpahtas

Recommended Posts

Καλησπέρα, σε επιχείρηση - αποθήκη εμπορευμάτων, οι άδειες παλέτες στοιβάζονται σε ύψος λόγω έλλειψης χώρου και λόγω του μεγάλου αριθμού τους. Ο χώρος εναπόθεσης αποτελείται από ψηλές στοίβες άδειων παλετών, είναι περιφραγμένος και με περιορισμένη πρόσβαση σε αναρμόδια άτομα. Παρ' όλα αυτά, καθώς πάντα υπάρχει ο κίνδυνος πτώσης των παλετών και ατύχημα του χειριστή του κλαρκ που μπαίνει στο χώρο, τι λύσεις θα μπορούσαν να προταθούν, ώστε να είναι πιο ασφαλής η αποθήκευσή των παλετών. Πιο ύψος στοίβας άδειων παλετών μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές, λαμβάνοντας υπόψη ανέμους κλπ; Τι είδους εναλλακτικά μέτρα συγκράτησης μπορούν να εφαρμοστούν, συγκρατώντας τις παλέτες από πτώση αλλά ταυτόχρονα επιτρέποντας την εναπόθεση ή συλλογή τους από το κλαρκ; Για παράδειγμα μεταλλικές δοκοί;

Edited by kpahtas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Λύσεις υπάρχουν απλώς θα πρέπει να εξεταστεί η ασφάλεια που παρέχουν, το κόστος τους, η χρηστικότητά τους κλπ. Πχ ίσως το πιο ασφαλές να είναι ένα σύστημα αποθήκευσης όπως ενδεικτικά τα παρακάτω

http://www.pebro.gr/el/activities/drive-in/ 

http://www.jungheinrich.gr/products/racking-and-warehouse-equipment/pallet-storage/

τα οποία μπορεί να είναι ακριβά για την αποθήκευση άδειων παλετών είναι όμως ασφαλέστερα και μπορείς να φορτοεκφορτώνεις γρήγορα.

Όσον αφορά τα ύψη αποθήκευσης δες τον παρακάτω σύνδεσμο http://www.cisco-eagle.com/blog/2012/05/04/how-to-properly-store-a-stack-of-empty-pallets/ . Επίσης εξαρτάται και από το μέγιστο ύψος που μπορούν να σηκώσουν τα κλαρκ σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται μια τεχνοικονομική μελέτη(καιρικές συνθήκες, προδιαγραφές υλικών και ασφαλείας, προδιαγραφές κλαρκ, κόστη κλπ).Καλό θα είναι να συμπεριλαμβάνει και ανάλυση Logistics με την έννοια πόσο συχνά φορτοεκφορτωνονται οι άδειες παλέτες, πόσα κλαρκ χρησιμοποιούνται, ποιός είναι ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος, πόσοι διάδρομοι κυκλοφορίας κλπ., ώστε να έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

ΥΓ. να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε επιχείρηση - αποθήκη εμπορευμάτων, οι άδειες παλέτες στοιβάζονται σε ύψος λόγω έλλειψης χώρου και λόγω του μεγάλου αριθμού τους. Ο χώρος εναπόθεσης αποτελείται από ψηλές στοίβες άδειων παλετών, είναι περιφραγμένος και με περιορισμένη πρόσβαση σε αναρμόδια άτομα. Παρ' όλα αυτά, καθώς πάντα υπάρχει ο κίνδυνος πτώσης των παλετών και ατύχημα του χειριστή του κλαρκ που μπαίνει στο χώρο, τι λύσεις θα μπορούσαν να προταθούν, ώστε να είναι πιο ασφαλής η αποθήκευσή των παλετών. Πιο ύψος στοίβας άδειων παλετών μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές, λαμβάνοντας υπόψη ανέμους κλπ; Τι είδους εναλλακτικά μέτρα συγκράτησης μπορούν να εφαρμοστούν, συγκρατώντας τις παλέτες από πτώση αλλά ταυτόχρονα επιτρέποντας την εναπόθεση ή συλλογή τους από το κλαρκ; Για παράδειγμα μεταλλικές δοκοί;

Νομίζω οτι σε αποθηκες λευκών συσκευών ο κατασκευαστής π.χ οικιακών ψυγείων , γραφει πανω στην συσκευασία του ψυγείου , ποσά ψυγεία

μπορεις να βαλεις κατακόρυφως το ενα δηλαδη πανω απο το αλλο . Το ιδιο κ στα πλυντήρια

 

Αρα με την ίδια λογική γιατι δεν ρωτάς τον κατασκευαστή των παλετών πόσες μπορεις να στοιβάξεις την μια πανω απο την αλλη ;; Αυτός θα σου απαντήσει ΣΤΑΝΤΑΡΤ

 

Απο αυτα που εχω δει με 5μ max θα εισαι οκευ

Εννοείται το κλαρκ δεν πρεπει να ειναι κσμπριολε αλλα να εχει καμπίνα με στέγαστρο ετσι ωςτε να μην πεσει η παλέτα στο κεφάλι του κλαρκατζη οταν αυτός απο λαθος συγκρουστεί με μια στοίβασια μεγάλου ύψους

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gk8719
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω μία προσπάθεια να επιστρέψουμε στο θέμα του ερωτήματος:

 

Ο συνάδελφος ρωτάει για κενές παλέτες, που στιβάζονται στην ύπαιθρο.

Όχι ραφιέρες, όχι υπόστεγα, όχι συσκευές και εμορεύματα, μόνο κενές παλέτες.

Οι κενές παλέτες δεν έχουν βάρος, δεν κάθονται καλά η μια πάνω στην άλλη, και υπόκεινται σε δράσεις ανέμου.

 

Θα έλεγα ότι ένα ύψος περί τα 2 ~ 2,5 μέτρα είναι αποδεκτό, εφόσον η δουλειά γίνεται με κλάρκ. Δεν σημαίνει ότι θα είναι ασφαλείς και δεν θα μπορούν να πέσουν, απλά σε αυτό το ύψος ακόμη κι αν πέσουν δεν θα τραυματίσουν τον χειριστή.

 

Αν θέλεις προστασία από τον άνεμο, μάλλον περιμετρικά κολονάκια με ένα σχοινί που θα το λύνει ο χειριστής για να δουλέψει.

Αν θέλεις να μπορεί να δουλεύει με ισχυρούς ανέμους, δεν νομίζω ότι είναι εφικτό.

 

Δυστυχώς όμως αυτά είναι απλώς μία γνώμη, δεν ξέρω αν υπάρχουν συγκεκριμένες διατάξεις επί του θέματος.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οφείλω να προσθέσω και εγώ αυτά που έχω βρει ψαχνοντας στη συζήτηση. Καταρχήν δε βρήκα εθνική νομοθεσία για το θέμα του ύψους. Βρήκα μια οδηγία από Αμερική και τον ΟSHA που αναφέρει για 5 μέτρα. Επίσης στην Ελλάδα όπως έμαθα οι πιο πολλές αποθήκες τις κάνουν τις στοίβες 30αρες για να χωράνε στα περισσότερα φορτηγά όταν τις σπάνε στη μέση 15 και 15. Έτσι φορτώνεται η 30αρα στοίβα με 2 κινήσεις. Φυσικά το ύψος των 30 παλετών ειναι γύρω στα 4,32μ αν μιλάμε για ευρωπαλέτες. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οφείλω να προσθέσω και εγώ αυτά που έχω βρει ψαχνοντας στη συζήτηση. Καταρχήν δε βρήκα εθνική νομοθεσία για το θέμα του ύψους. Βρήκα μια οδηγία από Αμερική και τον ΟSHA που αναφέρει για 5 μέτρα. Επίσης στην Ελλάδα όπως έμαθα οι πιο πολλές αποθήκες τις κάνουν τις στοίβες 30αρες για να χωράνε στα περισσότερα φορτηγά όταν τις σπάνε στη μέση 15 και 15. Έτσι φορτώνεται η 30αρα στοίβα με 2 κινήσεις. Φυσικά το ύψος των 30 παλετών ειναι γύρω στα 4,32μ αν μιλάμε για ευρωπαλέτες. 

According to OSHA standard 1917.14, “Cargo, pallets and other material stored in tiers shall be stacked in such a manner as to provide stability against sliding and collapse.”

This covers a lot of ground, including the way they are stacked (haphazardly, in mixed sizes, etc.). But the main focus here should be on height.  How high is too high? According to OSHA, for a freestanding stack, that comes to 15 feet. Even that can be too high in a busy traffic lane. When a standard GMA pallet is 48″ x 40″, and has a height (which varies) of 5″ to 7″ from floor to top of deck, this means 20-25 empty pallets in a stack. Each pallet can weigh 55 pounds, so by regulation, you could have an unsecured stack that weighs up to 1,375 pounds.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οφείλω να προσθέσω και εγώ αυτά που έχω βρει ψαχνοντας στη συζήτηση. Καταρχήν δε βρήκα εθνική νομοθεσία για το θέμα του ύψους. Βρήκα μια οδηγία από Αμερική και τον ΟSHA που αναφέρει για 5 μέτρα. Επίσης στην Ελλάδα όπως έμαθα οι πιο πολλές αποθήκες τις κάνουν τις στοίβες 30αρες για να χωράνε στα περισσότερα φορτηγά όταν τις σπάνε στη μέση 15 και 15. Έτσι φορτώνεται η 30αρα στοίβα με 2 κινήσεις. Φυσικά το ύψος των 30 παλετών ειναι γύρω στα 4,32μ αν μιλάμε για ευρωπαλέτες.

Αρα κοντά έπεσα που είπα 5 μέτρα περίπου

Σε ευρω παλέτες , αλλα γιατι δε ρωτάς τον κασσκευαστη των ευρωπαλετων ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.