Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Autocad εξαγωγή σημείων με σταθερό βήμα


pig

Recommended Posts

Καλημέρα, προσπαθώ χωρίς επιτυχία ως τώρα, να βρω ένα τρόπο ώστε από κάποια σχήματα στο aυtocad να εξάγω σε txt ή excel όσα περισσότερα σημεία μπορώ και αν γίνεται αυτά να είναι με σταθερό βήμα π.χ. ένα σημείο κάθε 1mm. 

 

Οποιαδήποτε συμβουλή, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις απλές λύσεις.

Το σχήμα σου το κάνεις με ενιαία PLine

Τα βήματα που θές θα είναι τα βήματα που θα σχεδιάσεις με την ενιαία PLine σου

Όταν τελειώσεις δίνεις εντολή list

Επιλέγεις την PLine

Κάνεις copy τις text συντεταγμένες που σου δίνει όπου θες (σε έντιτορ txt ή σε excel αφού ρυθμίσεις εκεί το διαχωριστικό αν θα είναι , ή κάτι άλλο)

 

Να υπενθυμίσω ότι συχνά πυκνά στο Autocad μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα με πολλαπλούς τρόπους, θα εξαρτηθεί το τι θες γιατί το θες και πως το θες οπότε με βάση την εμπειρία σου θα το κάνεις με τον βέλτιστο και πιο σύντομο τρόπο.

Πχ μπορεί για τους λόγους ή για αυτό που εσύ θες η λύση που σου πρότεινα να σε πηγαίνει μεν στην Κόρινθο αλλα με διαδρομή από Θεσσαλονίκη ή να είναι και σωστή, εσύ μόνο ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. 

Με μια πρόχειρη δοκιμή νομίζω ότι θα κάνω μια χαρά τη δουλεία μου με αυτό τον τρόπο. 

 

Δύο ακόμα ερωτήσεις προέκυψαν στην πράξη, 

 

1. Πως θα μετατραπούν οi Line και τα τόξα σε όλο το σχήμα σε μια ενιαία Pline;

2. Μπορείτε να εξηγήσετε την πρόταση "Τα βήματα που θες θα είναι τα βήματα που θα σχεδιάσεις με την ενιαία PLine σου"

 

Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις φαίνονται χαζές. Η εμπειρία μου με το autocad είναι μόνο λίγες μέρες....

Link to comment
Share on other sites

.....

Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις φαίνονται χαζές. Η εμπειρία μου με το autocad είναι μόνο λίγες μέρες....

Για ξεκίνα από εδώ....

 

AutoCad - 02. Για αρχάριους
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλο το θέμα. 

Δεν βρήκα κάτι που να απαντά στις ερωτήσεις μου. 

Όπως και να χει. Ευχαριστώ για το χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. 

Με μια πρόχειρη δοκιμή νομίζω ότι θα κάνω μια χαρά τη δουλεία μου με αυτό τον τρόπο. 

 

Δύο ακόμα ερωτήσεις προέκυψαν στην πράξη, 

 

1. Πως θα μετατραπούν οi Line και τα τόξα σε όλο το σχήμα σε μια ενιαία Pline;

2. Μπορείτε να εξηγήσετε την πρόταση "Τα βήματα που θες θα είναι τα βήματα που θα σχεδιάσεις με την ενιαία PLine σου"

 

Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις φαίνονται χαζές. Η εμπειρία μου με το autocad είναι μόνο λίγες μέρες....

2. τα επιλέγεις όλα μαζί και γράφεις την εντολή "join" στο command. δεν θα μπορέσεις όμως πάνω σε τόξο να κόψεις εύκολα σημεία με σταθερό βήμα με τον τρόπο που αναφέρει ο didonis

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις ολη τη γραμμή Polyline χρησιμοποίησε την εντολή MEASURE , η οποία θα σου τοποθετήσει ενα block (που θα εχεις δημιουργήσει π.χ. ενα κύκλο) σε απόσταση οσο το βήμα που θέλεις. Μετά παίρνεις τις συντεταγμένες των κύκλων με list. Για αυτόματη διαδικασία χρειάζεσαι ρουτίνα σε AUTOLISP.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η εντολή Divide η οποία διαιρεί ένα ευθύγραμμο τμήμα σε ίσα κομμάτια και βάζει Nodes σε κάθε αρχή και τέλος ευθύγραμμου τμήματος. Μετά εύκολα μπορείς να πάρεις τις συντεταγμένες αυτών των nodes....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.