Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τροποποίηση διαστάσεων κουφωμάτων σε εξοικονομω


margisam

Recommended Posts

Καλήμέρα σας,

 

εχω πελάτη που θέλει να ενταχθεί στο νέο εξοικονομώ κατ'οίκον και θελει να αλλαξει τις διαστάσεις των κουφωμάτων.Δηλαδή μιας και θα τα αλλάξει να μετατρεψει μια μπαλκονοπορτα ανοιγομενη πλατους περίπου 1,30μ, σε συρομενη 3,00μ.

Εχουμε την δυνατότητα αυτή στο εξοικονομώ κατ'οίκον ή πρεπει τα αρχικα με τα τελικά κουφώματα να είναι ίδια σε διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

....μ.

Εχουμε την δυνατότητα αυτή στο εξοικονομώ κατ'οίκον ή πρεπει τα αρχικα με τα τελικά κουφώματα να είναι ίδια σε διαστάσεις?

Στο «εξοικονομώ» αυτό καθ αυτό νομίζω δεν έχεις άμεσο πρόβλημα μεν, αλλα ενδεχόμενα έμμεσο.

 

Διότι για να αλλάξεις διαστάσεις ανοιγμάτων θα πρέπει να είναι και σύννομο πολεοδομικά οπότε ενέχει το ενδεχόμενο να πρέπει να βγάλεις και άδεια από ΥΔΟΜ….

Τον ενδιαφέρει αυτό?

Συνεκτίμησε το γεγονός ότι στο εξοικονομώ υπογράφεις ως μηχανικός ότι δεν έχει πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να αλλάξεις τις διαστάσεις άλλο να τα κάνεις από ανοιγόμενα συρόμενα. Τι από τα 2 θέλεις?

Το 2ο μπορείς, το 1ο όχι γιατί το εξοικονομώ αφορά αντικατάσταση υφιστάμενων ανοιγμάτων και όχι επιδότηση για τη δημιουργία νέων.

(δε μιλάμε τώρα για 5-10 πόντους αυτό οκ αλλά δεν μπορείς ξαφνικά να διπλασιάζεις διαστάσεις ή να κάνεις τα παράθυρα μπαλκονόπορτες)

+Τα πολύ σωστά που έγραψε παραπάνω ο Didonis

Link to comment
Share on other sites

 

Συνεκτίμησε το γεγονός ότι στο εξοικονομώ υπογράφεις ως μηχανικός ότι δεν έχει πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

αυτο απο που προκύπτει? Εσυ 2 ΠΕΑ βγάζεις που καταγράφεις την πραγματικη κατάσταση κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

δεν προκύπτει από κάπου (νομίζω αν δεν κάνω λάθος), ότι υπογράφεις ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Αφου σε σπίτι με αυθαιρεσίες βγάζεις κανονικά ΠΕΑ, δεν σε εμποδίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ΠΕΑ άλλο το Εξοικονομώ

Συμφωνώ ότι στο ΠΕΑ απλώς περιγράφεις την υφιστάμενη κατάσταση αλλά στα δικαιολογητικά για να ενταχθείς στο εξοικονομώ θα πρέπει να παρουσιάσεις κάποια στοιχεία νομιμότητας (και πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ) και είναι απολύτως λογικό. Δεν μπορεί να σε επιδοτήσουν για αυθαίρετο κτίσμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρουσιάσει στοιχεία νομιμότητας (κυριως το Ε9 να συμφωνει με τα τ.μ, και μετά ολα τα άλλα),  δεν θα τον εντάξουν. Αυτα είναι άσχετα με το αν σε φωνάξει να κάνεις το 1ο ΠΕΑ . Οταν σε φωνάξει μπορείς να το κάνεις χωρίς να έχεις τον παραμικρό περιορισμό, απλά τονιζοντάς του ότι αφου έχει αυθαιρεσίες πιθανον να μην ενταχθει.  Εσυ όμως πουθενά δεν υποχρεούσαι και δεν υπογραφεις ότι δεν εχει αυθαιρεσίες ακόμα και συμβουλος έργου να είσαι.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου πω για το εξοικονομω, η αποψη μου οτι η τροποποιηση διαστασεων κουφωματων απαιτει αδεια, δεν γνωριζω λεπτομερειες προγραμματος οποτε παραπεμψου στους ειδικους.

Μια αποψη θα σου πω, το συρομενο μπαζει που λεμε εμεις, οποτε δεν το βλεπω πολυ "εξοικονομηση ενεργειας" να βαλεις απλου τυπου συρομενα  που κατα την γνωμη μου εχουν απωλειες, βαλε ανοιγομενα και αν ζηταει συρομενα επελεξε το ενα ανοιγομενο και σταθερο, με καλο σφραγγισμα. Δεν γνωριζω βεβαια ποιοτητες και σημερινα συρομενα με δυαντοτητες ει δυνατον να μην χανουν ενεργεια, να σφραγγιζουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεκτίμησε το γεγονός ότι στο εξοικονομώ υπογράφεις ως μηχανικός ότι δεν έχει πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

 

Μην γράφουμε πράγματα που δεν προκύπτουν από καμία νομοθεσία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.