Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποβοήθηση θέρμανσης απο ηλιακά


margisam

Recommended Posts

Σε μονοκατοικία 150τμ σχετικά καλά μονωμένη με κουφωματα με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια,πανταχόθεν ελευθερη στην Σάμο είναι εγκατεστημένο ήδη ενεργειακό τζάκι υδραυλικό 40kw και σώματα panel (quin).

Υπάρχει η σκέψη για εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για την υποβοήθηση της θέρμανσης με 8-10 ηλιακά και 1000-1500lt δοχείο αδρανείας που θα καλύπτει και ΖΝΧ και πάνω σε αυτό θα συνδεθεί και το υπάρχον ενεργειακό τζάκι.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1)Το ηλιακό σύστημα θα μπορεί να συνεργαστεί σε ικανοποιητικό βαθμό με τα σώματα πάνελ που είναι υψηλών θερμοκρασιών?

2)Aν τοποθετήσω μικρότερο δοχείο αδράνειας για να φτάνω πιο έυκολα σε υψηλές θερμοκρασίας με τα ηλιακά θα δουλεψει με τα ήδη εγκατεστημένα σώματα?

3)Αν πώ να αντικαταστήσω μερικά σώματα με fan coil με χρήση μόνο για θέρμανση εκτός από γραμμή ρεύματος χρειάζεται και κάτι άλλο?Μπορώ στο ίδιο κύκλωμα να έχω και fan coil και panel?

 

Καταλαβαίνω οτι για να δουλεψουν τα ηλιακά θα επρεπε να είχαμε ενδοδαπέδια ή fancoil.Αξίζει να το παλέψω να δουλέψει με τα σώματα ή να βρω τρόπο να τα αντικαταστήσω?

Γενικά μία τέτοια επένδυση αξίζει?

 

Link to comment
Share on other sites

Προς απαντηση των ερωτηματων σου θα σου πω τι εχω σπιτι μου.

 

110 τμ με καλες μονωσεις, γυρω γυρω ελευθερο, με ενδοδαπεδιο συνεχεια σε λειτουργια 20-22 οC.

 

Τζακι καλοριφερ, ηλιακα 15τμ προς νοτο 60 ο κλιση και ΑΘ 15 KW. + θερμοδοχειο 600 λιτρα.

 

Τα ηλιακα καλυπτουν το ενδοδαπεδιο (30-35 οC) μεχρι το πολυ 7-8 το απογευμα max.

 

Περσινη συνολικη χρεωση ΔΕΗ τετραμηνου 550 ευρω περισσοτερα απο θερινο τετραμηνο + 1,5 κυβικα ξυλα

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Με ενδοδαπεδια εχω καταλαβει οτι δουλευει καλυτερα.με τα κλασσικα σωματα ομως?

Το τζακι θα συνδεθει με το νερο του θερμοδοχειου ή μμεσω εναλλακτη που εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

@anthouklis

Τα 550 ευρώ, αφορούν τη θέρμανση ΜΟΝΟ ? Μου φαίνονται κάπως αρκετά για 110 τετραγωνικά καλά μονωμένα. Δε γνωρίζω βέβαια σε ποια περιοχή είσαι.

 

Εγώ με 200 τετραγωνικά στα Χανιά, με καλές (θα μπορούσα να πω) μονώσεις, πέρυσι που έκανε καλούτσικο χειμώνα, έκαψα - για τη θέρμανση μόνο - 520 ευρώ (στο περίπου αν θυμάμαι καλά). Ενδοδαπέδιο και Α/Θ

 

@margisam

Τι προσπαθείς να επιτύχεις? Πόσο είναι το κόστος σου τώρα, και που στοχεύεις να το πας? Και με τι κόστος επένδυσης? Μήπως θα ήταν καλύτερο, να διαθέσεις τα χρήματά σου για κάποια βελτίωση της μόνωσης ?

 

Δεν ξέρω σε τι βαθμό μπορούν τα ηλιακά να καλύψουν τις απαιτήσεις των σωμάτων σου που είναι υψηλών θερμοκρασιών. Χρειάζεται αναλυτικός υπολογισμός. Αν είχες ενδοαδαπέδιο θα ήταν σαφώς πιο εύκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συστηματα combi μπορούν να φτάσουν ως 30% εξοικονόμηση. Μετά ανεβαινει το κόστος δυσανάλογα.

Το σύστημα που σκέφτεσαι δεν πιάνει πάνω από 10% εξοικονόμηση.

Όλα αυτά καλό είναι να υπολογιστούν αναλυτικά ώστε να αποφανθεί η τεχνοοικονομικη αν αξίζει ή οχι.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Καίω περίπου 10 τόνους ξύλα με καυση περίπου για 16 ώρες την ημέρα απο Νοέμβρη μέχρι Μάρτιο.Δεν με νοιάζει τόσο το κόστος απλα θέλω να γλυτώσω το τάισμα καθε 3-4 ώρες.Θα ήθελα φτάσω σε μία εξοικονόμηση περίπου 30%.Το κόστος των υλικών για μένα θα είναι σε τιμές χονδρικής (-30% απο τις τιμές λιανικής).Μπορώ να το φτάσω με τα ηλιακά?Αν βάλω και 2-3 fan coil?Το σπίτι ειναι στην Σάμο.

Edited by margisam
Link to comment
Share on other sites

Ο διαφορικός θερμοστάτης που έχω εγκαταστήσει, όταν η θερμοκρασία του boiler ανέβει πάνω από (ρυθμ. θερμοκρασία - ρυθμ. ΔΤ), στέλνει το νερό στους συλλέκτες όταν αυτοί κρυώσουν.

 

Μπορείς επίσης να σκιάζεις τους συλλέκτες, είτε μόνιμα κάποιο μέρος τους είτε με ηλεκτροκίνητη τέντα.

 

Από την εμπειρία μου τα θεωρώ περιττά, καθώς μου αρκεί ο αυτοματισμός του θερμοστάτη.  

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ο διαφορικός θερμοστάτης που έχω εγκαταστήσει, όταν η θερμοκρασία του boiler ανέβει πάνω από (ρυθμ. θερμοκρασία - ρυθμ. ΔΤ), στέλνει το νερό στους συλλέκτες όταν αυτοί κρυώσουν.

 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό καλά. Αν θέλεις μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο; :confused::smile:

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.