Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση άδειας για προσθήκη υπογείου


Recommended Posts

Dim84

Η εγκύκλιος από ότι θυμάμαι δεν αναφέρει κάτι τέτοιο

Αλλά όλα εξαρτούνται

1.από ΣΕΝΑ (το αν θες και αν μπορείς να αναλάβεις την στατική ευθύνη και από την τεχνική έκθεση αυτοψίας που θα συντάξεις- αυτή που προβλέπεται για όλες τις προσθήκες)

2. από τον ΕΛΕΓΚΤΗ (μη σε κολλήσει στο ότι τα τοιχία του υπογείου διακόπτονται πχ κατά τόσα μέτρα και επομένως δεν θεωρείται υπόγειο και ότι πρέπει να κάνεις καινούργιο στατικό υπολογισμό)

3. από ορισμένα δεδομένα (αν υπάρχει πρόβλεψη και πόσο σε ενδιαφέρει αν την χάσεις ή όχι)

Σε όμοια περίπτωση την οποία και ονομάτισα «σαν προσθήκη υπογείου σε …οικοδομή» και στην οποία επιβλέπων ήμουν ο ίδιος (οπότε ήξερα και τον οπλισμό και τα πάχη που εφαρμόστηκαν ) και στην οποία είχα πρόβλεψη 1 ορόφου (αλλά ήδη είχα εξαντλήσει τον Σ.Δ)

στην τεχνική έκθεση αυτοψίας έβαλα «ότι μετά από επιτόπια αυτοψία μου και εκσκαφή περιμ της οικοδομής 5 πεδίλων διαπίστωσα ότι το βάθος θεμελίωσης είναι στα τόσα μ , έλεγχο του πάχους των υλικών και του οπλισμού πλακών δαπέδου ισογείου και των περιμ τοιχείων κλπ, έλεγχο της εγκ στατικής μελέτης της οικ άδειας … στην οποία προβλέπεται η δυνατότητα προσθήκης 1 ορόφου ακόμη, ο οποίος με την παρούσα μελέτη καταργείται και επειδή με την δημιουργία του υπογείου και τη διάνοιξη επί των περιμ τοιχείων δύο εισόδων συνολ πλάτους 5.2μ επί συνόλου 21,70μ δεν αναιρείται ο χαρακτηρισμός του προστιθέμενου ορόφου ως υπογείου - αμετάθετου κατά την στατική έννοια και ότι γενικά η κατασκευή δεν επηρεάζεται στατικά κτλ

Σε μια άλλη περίπτωση που μου έτυχε στα 35 χρ επαγγελματικής μου διαδρομής και που αφορούσε προσθήκη τμημ υπογείου σε υπαρχ 2/οροφο με ύψος ισογείου 5μ και όροφο έκανα εντελώς ανεξάρτητο στατικό φορέα με εσωτ και εξωτ τοιχία κλπ

δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αδεια του 2007 για ισογειο οικοδομη η οποια αναθεωρηθηκε  το 2008 για την επιπλεον κατασκευη υπογειου .Ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει ολα τα ενσημα .Ομως το υπογειο ειναι μονο απο την πλευρα του δρομου ολο μεσα ενω απο τις αλλες πλευρες πληρως εκτος εδαφους και επιπλεον το μισο υπογειο το εχει μετατρεψει σε κατοικια(το αλλο παρεμεινε αποθηκευτικος χωρος).

Προχωραει μονο με τακτοποιηση η υπαρχει κ δυνατοτητα αναθεωρησης? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.