Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση άδειας για προσθήκη υπογείου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η άδεια βγήκε ως ισόγεια υπερυψωμένη κατοικία. Ενα τμήμα κάτω από την οικία το κάναμε ημιυπόγειο στην πράξη( χωρίς να γίνει αναθεώρηση της αδείας). Τώρα θέλουμε να το κάνουμε νόμιμο. Ο μόνος τρόπος που σκέφτηκα ( χωρίς πρόστιμα κ.α.) είναι η προσθήκη υπογείου. Αλλά ο ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει καφετέρια. Γίνεται? Διακιολογείται χώρος κύριας χρήσης στο υπόγειο? Από την Πολεοδομία μου είπαν όχι. Αλλά πως λειτουργουν όλα αυτά τα μαγαζιά σε Θεσ/νίκη και Αθήνα? Αρα κάτι θα υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αντιμετωπίζω και γω μια παρόμοια περίπτωση:

 

Άδεια εκδοθείσα του 2005. Δεν φαίνεται πουθενά υπόγειο, ενώ ο ιδιοκτήτης εκεί που έσκαβε είπε να το κάνει κι αυτό! Το υπόγειο έχει μόνο 2 ανοίγματα, ένα μέσω κλιμακοστασίου και ένα 2ο είσοδο για όχημα (με ράμπα).

 

Ρώτησα σήμερα για νομιμοποίηση και βγαίνει περίπου 20χιλιάρικα! Δεν το συζητάει ο ιδιοκτήτης φυσικά! Με βάση το έγγραφο 77971/14514/86 το οποίο μου ανέφερε ελεγκτής στην οικία πολεοδομία, μπορεί να γίνει προσθήκη υπογείου κάτω από το νόμιμο περίγραμμα χωρίς πρόβλημα.

 

Μου φαίνεται παράλογο, αλλά με βολεύει αφάνταστα (βασικά τον ιδιοκτήτη)! Έχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Έχει κανείς πρόσβαση στο έγγραφο αυτό (77971/14514/86) που περιγράφει τη δυνατότητα προσθήκης υπογείου; Η ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ γι' ακόμη μια φορά με απογοητεύει!

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΧΩΔΕ 77971/14514/86

Απαντώντας στην από 5.11.86 αίτησή σας σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 23 του ΓΟΚ/85, σας γνωρίζουμε ότι εφ' όσον η οικοδομή σας είναι νομίμως υφισταμένη είναι δυνατή η προσθήκη υπογείων στο ως άνω νόμιμο περίγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Τρισμέγιστε erling, για αυτό ακριβώς το κείμενο μιλούσα! Υπάρχει μήπως και σε κάπως πιο "επίσημη" μορφή; Όπου και να ψάξω, σαν "εγγρ. ΥΠΕΧΩΔΕ 77971/14514/86" δεν βρίσκω τίποτα! Αποτελεί απόρρητη εσωτερική αλληλογραφία της Πολεοδομίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχω βγάλει άδεια για δύο κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο εκτός σχεδίου.Ενα διόρωφο με τμήμα υπογείου και ενα ισόγειο με υπόγειο.Ολοκλήρωσα μόνο το διώροφο σφράγησα την άδεια για αυτό και το ηλεκτροδότησα ενω το ισόγειο δεν το ξεκίνησα καθόλου.Η άδεια είναι το 2007.Στην κατασκευή τελικά το υπόγειο το έκανα όσο ειναι το περίγραμμα του ισογείου(περίπου 30τ.μ.μεγαλύτερο δηλαδή).Μπορώ να κάνω προσθήκη αυτών των τετραγωνικών;πως είναι πιό οικονομικό να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

έχω βγάλει άδεια για δύο κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο εκτός σχεδίου.Ενα διόρωφο με τμήμα υπογείου και ενα ισόγειο με υπόγειο.Ολοκλήρωσα μόνο το διώροφο σφράγησα την άδεια για αυτό και το ηλεκτροδότησα ενω το ισόγειο δεν το ξεκίνησα καθόλου.Η άδεια είναι το 2007.Στην κατασκευή τελικά το υπόγειο το έκανα όσο ειναι το περίγραμμα του ισογείου(περίπου 30τ.μ.μεγαλύτερο δηλαδή).Μπορώ να κάνω προσθήκη αυτών των τετραγωνικών;πως είναι πιό οικονομικό να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λοιπόν, κατασκευασμένο υπόγειο καθ' υπέρβαση της άδειας (υπόγειο δεν υπήρχε στην αρχική άδεια και υλοποιήθηκε ένα μικρό τμήμα του περιγράμματος της ανωδομής). Διάβασα ότι υπάρχει η εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ 77971/14515/86 που επιτρέπει προσθήκη υπογείου στο ως άνω νόμιμο περίγραμμα. Ωστόσο σε υπηρεσία που ρώτησα μου είπαν ότι θα πρέπει στην άδεια να φαίνεται ότι έχεις θεμελιώσει χαμηλά και ότι τώρα θα ξεμπαζώσεις κάτι που ομολογώ ότι μου ακούστηκε λογικό. Όμως η εγκύκλιος λέει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.