Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συναίνεση συνιδιοκτητών.


Recommended Posts

από που προκύπτει το από όλους ?

το σχετική συναίνεση τι σημαίνει στο παρακάτω?

Σχετική συναίνεση δηλ το έγγραφό της

ή

το σχετικό ποσοστό πλειοψηφίας ?

 

άρθρο 3 παρ 6 ΚΥΑ 55174 15-10-13 ΦΕΚ 2605Β/13

 

6. Όταν οι εργασίες αφορούν σε κοινόχρηστους / κοινόκτητους χώρους του ακινήτου απαιτείται να προσκομίζεται έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ότι έχει εξασφαλιστεί η σχετική

[με τις ζητουμενες εργασιες]

συναίνεση των συνιδιοκτητών, με ευθύνη του ενδιαφερομένου.

Για τις περιπτώσεις υπαγωγής κατά το άρθρο 11 του Ν.4178/2013 για τις οποίες δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, για την υποβολή αίτησης για την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας σε ήδη αποπερατωμένα κτίρια, και μετά την υπαγωγή τους στις διατάξεις του νόμου 4178/2013, δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών με την επιφύλαξη τυχόν υπάρχουσας ειδικής πρόβλεψης σε κανονισμό πολυκατοικίας.

Ειδικότερα, αν οι εργασίες αφορούν στις όψεις οριζοντίων ιδιοκτησιών, απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών κατά τα οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας.

Σε περίπτωση νομίμως συνιστάμενων αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών με τμήματα αποκλειστικής χρήσης, εφόσον πρόκειται για αυτοτελή κτίρια δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών του ακινήτου με την επιφύλαξη τυχόν υπάρχουσας ειδικής πρόβλεψης σε κανονισμό ιδιοκτησίας.

 

δείτε και τι λέει το ΤΕΕ (στη μια συνεδρίαση και τη λέει την μεθεπόμενη)

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQXX.pdf

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQXXII.pdf

απαντω και στον φιλο μου κανα

 

το υπουργειο ειναι σαφες

 

- μιλαει οτι απαιτειται  η σχετικη με τις εργασιες  συναινεση  [και οχι σχετικη, με την εννοια της ποσοστωσης συναινεση..]

 -οσο για την αλλαγη οψεων, εκει ισχυει ο κανονισμιος..[που πρεπει να  γραφει οτι επιτρεπεται

Και οταν δεν γραφει ρητα οτι επιτρεπεται, τοτε απαγορευεται

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Δημήτρης το ξεκοκκαλισε το θέμα εντελώς όπως πάντα.Η ουσία είναι με τον 3741 1929 καθώς και κτλ μη πολεοδομικά το συμπέρασμα είναι για 100% συνεναιση.Οι όψεις είναι κοινόκτητες η/και κοινόχρηστες?ποια είναι η σωστή λέξη?Ρωταω γιατί θεωρητικά στην όψη την δική μου που μου αναλογεί δεν μπορεί η να έχει πρόσβαση άλλος ιδιοκτήτης όπως πχ στο δωμα.Και τα δύο μάλλον?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, αν μπορείτε να μου απαντήσετε στον προβληματισμό μου σας παρακαλώ! Θέλω να κατασκευάσω μεταλλικό αυτό φερόμενο πατάρι σε υφιστάμενο κατάστημα ισογείου πολυκατοικίας. Θα έχει κάλυψη <70 και σίγουρα δεν ξεπερνά το 10%της επιτρ. δόμησης. Το ερώτημα μου είναι και της ΥΔΟΜ αν απαιτείται η συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών μιας και θα παρθεί κομμάτι του 10% της δομήσεως? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα. Μισθώθηκε ακίνητο με πλειοψηφία συγκυρίων (όχι όλων δηλαδή, κάποιο δεν συμφωνούσαν), οι οποίοι επιτρέπουν στον μισθωτή την έκδοση άδειας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι συγκύριοι  που διαφωνούσαν με τη μίσθωση ή αρκεί η σύμφωνη γνώμη των εκμισθωτών;

Link to comment
Share on other sites

Η εκμισθωση, χωρις την συμπραξη του 100%,

 ειναι ιδιωτικη πραξη/σύμβαση, θεωρειται εγκυρη, εάν περασουν 3 μηνες και οι εναντιουμενοι δεν προσφυγουν στα δικαστηρια.

 

Η εκδοση αδειας  ειναι διοικητικη πραξη και απαιτει την εξουσιοδοτηση απο το 100%

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τότε δεν θα έμεναν ανοίκιαστα τα περισσότερα ακίνητα αν οι μισθωτές δεν μπορούσαν να κάνουν εργασίες για τις οποίες απαιτείται για παράδειγμα ΕΕΔΜΚ; Μπορείς να μου πεις Δημήτρη από ποια νομοθεσία προκύπτει το 100%; Επίσης εφόσον ο κύριος του έργου είναι ο μισθωτής ο οποίος έχει ποσοστό δικαιώματος 100% και του επιτρέπεται από το μισθωτήριο, πρέπει να ρωτήσει και τους ιδιοκτήτες που διαφωνούν;

 

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

δες το ΦΕΚ Β 4520/18 αρθρο 1 παρ. 3

ζηταει αίτηση απο τον ιδιοκτητη ή απο τον εχοντα νομιμο δικαιωμα

Το "δικαιωμα" που επικαλειται ο μισθωτης, προερχεται  απο ιδιοκτητες μεν, αλλα που δεν καλυπτουν το 100%.

 

Ερωτημα:
Θα εβγαζες ΕΕΔΜΚ με εντολη απο εναν  ιδιοκτητη που εχει το 60%?

Στην περίπτωσή σου,  μπορει να θεωρηθει οτι η πλειοψηφια ενηργησε προς προστασια του "κοινου"  κατα τις διαταξεις περί κοινωνιας

και αρα νομιμα εξεδοσε την αδεια αυτη?

Εγω δεν θα προχωρουσα στην εκδοση ΕΕΔΜΚ, πριν περασει το τριμηνο [νομιζω] δικαιωμα εναντιωσης που εχουν οι αρνουμενοι

δες εδω για την μη αποδοχη απο μερους εκμισθωτη,  στο 13.

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτής ως έχων το νόμιμο δικαίωμα δεν μπορεί να είναι κύριος του έργου? Την άδεια θέλει να την εκδώσει αυτός και όχι οι εκμισθωτές. Δεν μπορεί με το μισθωτήριο?

Link to comment
Share on other sites

μισθωτης σαν "κυριος του εργου", σημαινει αυξηση της μισθωτικης αξιας   αρα και του δηλωθεντος μισθωματος, λογω επωφελων εργασιων.

κατα τα υψος των  εξοδων   έκδοσης και εκτελεσης των εργασιων της ΕΕΔΜΚ

οι οποίες  προσαυξανουν  το δηλωθεν μισθωμα, αναλογα με τα χρονια,  και ερχονται κατι προστιμα...βροχη.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχει το νόμιμο δικαίωμα; Μπορεί να ζητήσει την άδεια; Είναι σύννομος; Το συμφωνητικό περιγράφει και τις εργασίες που θα κάνει ο μισθωτής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.