Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
kostisrho

Συναίνεση συνιδιοκτητών.

Recommended Posts

κατα την γνωμη μου δεν εχει κανενα δικαιωμα

διοτι η "εξουσιοδοτηση" δεν εγινε απο το 100%

Θα ρωτησεις στην ΥΔΟΜ και θα σου πουνε.

Παντως,  σε  ολες αυτες τις ΕΕΔΜΚ εντολεας ειναι το 100%

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"εεδμκ"&page=1&sort=relative

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό που λες Δημήτρη. Όμως όταν ο εντολέας είναι ο μισθωτής είναι 100%; Σύμφωνα με το άρθρο 789 ΑΚ «Με απόφαση της πλειοψηφίας των κοινωνών μπορεί να καθοριστεί ο τρόπος της τακτικής διοίκησης και εκμετάλλευσης που αρμόζει στο κοινό αντικείμενο. Η πλειοψηφία υπολογίζεται με βάση το μέγεθος των μερίδων».

Οπότε εφόσον έχει γίνει μισθωτήριο και αναγράφεται στους όρους ότι επιτρέπεται ο μισθωτής να εκδώσει άδεια, τότε χρειάζεται συναίνεση και αυτών που δεν συναίνεσαν στη μίσθωση, δηλαδή της  μειοψηφίας των κοινωνών;

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21/3/2019 at 1:26 ΜΜ, OLINAPAL said:

Καλησπέρα. Μισθώθηκε ακίνητο με πλειοψηφία συγκυρίων (όχι όλων δηλαδή, κάποιο δεν συμφωνούσαν), οι οποίοι επιτρέπουν στον μισθωτή την έκδοση άδειας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι συγκύριοι  που διαφωνούσαν με τη μίσθωση ή αρκεί η σύμφωνη γνώμη των εκμισθωτών;

@dimitris GM

Είναι νόμιμη η μίσθωση χωρίς την σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών ??? Μήπως αυτό σημαίνει ότι ενοικιάστηκε μόνο το ποσοστό αυτών που συμφωνούν ή αυτό δεν επιτρέπεται καν ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

OLINAPAL:

"Με απόφαση της πλειοψηφίας των κοινωνών μπορεί να καθοριστεί ο τρόπος της τακτικής διοίκησης και εκμετάλλευσης που αρμόζει στο κοινό αντικείμενο. Η πλειοψηφία υπολογίζεται με βάση το μέγεθος των μερίδων».

Ενα ερωτημα ειναι, εάν η εξουσιοδοτηση που εδωσε η πλειοψηφια στον μισθωτη  για εκδοση ΕΕΔΜΚ εργασιων στο μίσθιο,

αναγεται στον τροπο της τακτικής διοίκησης και εκμετάλλευσης που αρμόζει στο κοινό αντικείμενο [αυτο θα κριθει στα δικαστηρια]

Ενα αλλο θεμα ειναι εάν η αρνουμενη μειοψηφια, δεν εχει εναντιωθει και δεν εχει καταθεσει καποια αγωγη περι ακυρωσης της μισθωσης....

[συνηθως οι αρνουμενοι εκπροσωπουν μικρα ποσοστα και εναντιωνονται περισσοτερο απο "πείσμα",  παρα διοτι εχουν ουσιαστικους λογους ωστε στο τελος σπανια καταληγουν στα δικαστηρια.]

Εν τελει, οταν προκειται για τετοιες περιπλοκες μισθωσεις με περίπλοκους όρους και αντιδικιες/αντιρρησεις απο την μειοψηφια

καλο θα ηταν  να προηγειται αγωγη περι διορισμου διαχειριστη.

[δες και τις επιφυλαξεις μου στις πιο πανω αναρτησεις]

 

ppanag

ολοκληρο το ακινητο εχει  εκμισθωθει.

 

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Δημήτρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Σε ακίνητο ιδιοκτησίας μου, τμήμα μεζονέτας σε συγκρότημα 6 μεζονετών προσπαθώ να εγκαταταστήσω αέριο.

Λόγω χωροθέτησης είναι δυνατόν μόνο με υπόγειο τμήμα αγωγού.

Η ΔΕΠΑ για να εγκαταστήσει δικό της αγωγό απαιτεί 100% συναινέση οταν υπάρχει υπόγειο τμήμα την οποια δεν έχω.

Σε περίπτωση που ζητήσω εγκατάσταση της ΔΕΠΑ ώς το όριο του οικοπέδου, και απο εκεί και πέρα προχωρήσω σε δική μου εγκατάσταση εντός του οικοπέδου, θεωρήται οτι χρειάζομαι συναίνεση; 100%; πλειιοψηφία; καθόλου;

Σε περίτπωση που θέλω να περάσω σωλήνωση για υδροδότηση; Έχουμε το ίδιο θέμα θέλω πάλι συναίνεση;

Ελπίζω να είναι κατανοητο το ερώτημα.

Ευχατιστώ

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για να βγάλω έγκριση εργασιών  μικρής κλίμακας για τοποθέτηση σκαλωσίας και εξωτερικά βαψίματα κλπ σε πολυκατοικία, αναρωτιέμαι αν πρέπει να βάλω στις e-άδειες τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών ή αν μπορώ με τη συναίνεση που έχω πάρει να προχωρήσω μόνο με το όνομα του ενός, δηλαδή του πελάτη μου.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μόνο στου πελάτη σου

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

μόνο στου πελάτη σου

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σε περίπτωση που θέλουμε να εκδώσουμε Αδεία μικρής κλίμακας για επισκευές όψεων με χρήση ικριωμάτων και η οικοδομή εφάπτεται με άλλη οικοδομή μέχρι τον 2 όροφο, για να τοποθετήσουμε τα ικριώματα πάνω από τον δεύτερο όροφο της οικοδομής του εφαπτόμενου κτιρίου ώστε να βαφτεί ο 3 και 4 όροφος της οικοδομής μας χρειάζεται συναίνεση των γειτόνων παρόλο που τα ικριώματα θα είναι στηριγμένα στον τοίχο μας;

 

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.