Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συναίνεση συνιδιοκτητών.


Recommended Posts

- το αυτονομο παει με το 127 του 4495.

Το λεει ρητα μετα την παρ. "λ/εε" το ΦΕΚΒ 1843/20 

- οι εσωτερικες διαρρυθμισεις με το ιζ" του  αρθρου 29. Ασε που μπορει να υπαγεσαι στο 30 παρ.α ή β....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/12/2021 at 7:51 ΜΜ, dimitris GM said:

το 99 αναφερεται στο θεμα

αλλα μονον για την τακτοποιηση και για όποιον μισθωτη εχει"δικαιωμα εκδοσης αδειας εφοσον προκυπτει απο την μισθωτικη συμβαση"

Ο μισθωτης μπορει να ενεργησει προς εκδοση ΕΕΔΜΚ για λογαριασμο του ιδιοκτητη μετα απο ειδικη  πληρεξουσιοτητα, αλλα στο ονομα του ιδικτητη

 

τι ΕΕΔΜΚ θελεις να βγαλεις;

 

Γιατί στο όνομα του ιδιοκτήτη; Δεν μπορεί να αναφέρεται ξεκάθαρα στο μισθωτήριο πως ο μισθωτής 

έχει το δικαίωμα να εκδώσει άδεια στο όνομα του για συγκεκριμένη χρήση ας πούμε; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Διαβάζω τις ανωτέρω απαντήσεις και έχω μπερδευτεί,

Θέλω να εκδώσω Ε.Ε.Μ.Κ για αλλαγή όψεων/διαρρύθμισης κτλπα.

Τι ποσοστό συναίνεσης πρέπει να έχω?

 

Link to comment
Share on other sites

- Για τις εσωτερικες διαρρυθμισεις ισχυει το "ιζ"  του αρθρου 29.

Εκτος αν εισαι στο 30 παρ. 1β  για "μικρες επισκευες/διασκευες"...

 

- Αυτο για την αλλαγη των οψεων, προφανως  αφορα κοινοχρηστα της οικοδομης. Επομενως απαιτει το 100% ή το ποσοστο που οριζει τυχον κανονισμος.

- το ..."κλπ" τί περιλαμβανει;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σε ευχαριστώ,

Τ κτλπα περιλαμβάνει ότι ειναι κοινοχρηστο οικοδομης,

πχ φερων οργανισμος

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οικόπεδο με 3 συιδιοκτήτες εξάδιαιρέτου μπορούν οι 2 να εκδόσουν άδεια δόμησης χωρίς την συγκατάθεση του τρίτου?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν παράλογο να μπορούν.... καθώς έτσι είτε θα αναγκαστεί ο τρίτος να πληρώσει το ποσοστό του για ότι κατασκευαστεί, είτε θα το πληρώσουν οι άλλοι δύο και θα του δωρίσουν το ποσοστό του.

Link to comment
Share on other sites

- μόνη "διεξοδος" η προσφυγη στον 1562/85, με πλειοψηφια 65%

 

- Αλλως, η κλασσικη αγωγη διανομης- συστασης καθετου]

πλειστηριασμου κλπκλπ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω περίπτωση διώροφης διπλοκατοικιας και ο ιδιοκτήτης του ισογείου θέλει να χωρίσει το διαμέρισμά του σε 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα. Οι δυο υφιστάμενες ιδιοκτησίες έχουν ανεξάρτητες εισόδους. Τι γίνεται αν είναι μαλωμενοι ο πελάτης μου με τον ιδιοκτήτη του πάνω ορόφου και δεν υπογράφει υδ για διάνοιξη της εισόδου του ενός από τα δυο διαμερίσματα που θα δημιουργηθουν? Δεν μπορεί να βγάλει άδεια? Έχει άδεια του 1978 και προφανώς δεν υπάρχει κανονισμός. Ήταν μια ιδιοκτησία όταν βγήκε η άδεια και μετά ο μπαμπάς έδωσε από έναν όροφο στα δυο αδέρφια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.