Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι θα γίνει μετά τις 11-12-2017


πετρος748

Recommended Posts

Αν ζητήσεις την προαιρετική διακοπή τότε δεν υπάγεσαι πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ (στην υποχρεωτική ασφάλιση των Μηχανικών) και δεν μπορείς να επιστρέψεις ξανά.

  • Εάν εννοείς ότι δεν θα έχεις πια κρατήσεις επικουρικού και εφάπαξ, δεν προκύπτει από κάπου αυτό. Πάλι θα πληρώνεις όλους τους κλάδους, αρκεί να έχεις κάνει έναρξη (ως μηχανικός είτε ΕΕ ή αυτοαπασχολούμενος).
  • Σωστά και δεν θα έχεις υποχρεωτικές εισφορές για όσο καιρό δεν έχεις κάνει έναρξη. Αυτό είναι το πνεύμα του νομού που ζητήθηκε από χιλιάδες μηχανικούς, δηλαδή να πληρώνουν εισφορές μόνο όταν έχουν εισόδημα, τότε σημαίνει ότι έχουν δουλειά, δηλαδή έχουν κάνει έναρξη και ΔΠΥ (εκτός εάν είναι μισθωτοί που έλεγα που δεν πρέπει να απαιτείται να κάνουν έναρξη και να έχουν ΔΠΥ αφού είναι μισθωτοί)

Το Τσμεδε χρειάζεται μια βεβαίωση από την ΔΟΥ ότι έκλεισες τα βιβλία ΟΚ, δεν ξέρω τι συμβαίνει αν δεν είχες ανοίξει ποτέ βιβλία.

  • Εάν δεν έχεις ανοίξει ποτέ βιβλία το σύστημα θα σε βλέπει ως άνεργο (εκτός εάν είσαι μισθωτός που έλεγα) και δεν θα ζητάει εισφορές για όσο καιρό δεν κάνεις έναρξη στην ΔΟΥ

κάπως έτσι αλλά δεν ξέρω σαν μισθωτός αν τηρηθούν όλες οι διατάξεις μήπως ασφαλίζεσαι γενικά στο ΕΦΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ, υπόθεση κάνω δεν ξέρω.

αλλά μήπως μπορείς να είσαι μισθωτός και να έχεις επιλέξει την προαιρετική ασφάλιση χωρίς να ανοίξεις βιβλία και να θεωρηθείς ΕΛ.Επ.

 

  • δες την πρώτη απάντηση παραπάνω, Πάλι θα πληρώνεις όλους τους κλάδους, αρκεί να έχεις προσληφθεί ως μηχανικός.
  • ​εάν είσαι μισθωτός μηχανικός δεν θεωρείσαι ΕΕ μηχανικός ή αυτοαπασχολούμενος μηχανικός ή "μισθωτός" μηχανικός
Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές υποθέσεις σε αυτά που λες παραπάνω και δεν νομίζω ότι ο παρών νόμος τις καλύπτει,

 

ο νόμος απλά λέει ότι όποιος έχει ανοικτά βιβλία πληρώνει υποχρεωτική ασφάλιση ανάλογα με το εισόδημά του,

όποιος έχει κλειστά μπορεί να ζητήσει να υπάγεται στην υποχρεωτική ασφάλιση οπότε πάλι πληρώνει αλλά τις ελάχιστες

και αν δεν θέλεις υποχρεωτικές εισφορές απλά διαγράφεσαι αλλά δεν μπορείς να επιστρέψεις.

 

στην ουσία δεν υπάρχει Αποσύνδεση της Ασφάλισης με την Ιδιότητα γιατί από την στιγμή που κάνεις έναρξη εργασιών αυτόματα εντάσσεσαι στην υποχρεωτική ασφάλιση,

Αποσύνδεση της Ασφάλισης σημαίνει να είμαι ενεργός ΕΕ και να ασφαλίζομαι όπου θέλω, αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί ο ΕΦΚΑ δεν εισπράττει ασφάλιστρα. 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές υποθέσεις σε αυτά που λες παραπάνω και δεν νομίζω ότι ο παρών νόμος τις καλύπτει,

 

ο νόμος απλά λέει ότι όποιος έχει ανοικτά βιβλία πληρώνει υποχρεωτική ασφάλιση ανάλογα με το εισόδημά του, [σωστά]

όποιος έχει κλειστά μπορεί να ζητήσει να υπάγεται στην υποχρεωτική ασφάλιση οπότε πάλι πληρώνει αλλά τις ελάχιστες [σωστά]

και αν δεν θέλεις υποχρεωτικές εισφορές απλά διαγράφεσαι αλλά δεν μπορείς να επιστρέψεις. [σωστά - πού είναι το πρόβλημα να μην μπορείς να επιστρέψεις, που και πάλι επιστρέφεις με έναρξη στην εφορία]

 

στην ουσία δεν υπάρχει Αποσύνδεση της Ασφάλισης με την Ιδιότητα [λάθος - μπορείς να έχεις υποχρεωτική ασφάλιση με εφάπαξ και επικουρικό ή χωρίς εφάπαξ/επικουρικό τα οποία είναι εισφορές που αντιστοιχούν στην ιδιότητα του μηχανικού αλλά όχι στην ιδιότητα π.χ. του φούρναρη]

γιατί από την στιγμή που κάνεις έναρξη εργασιών αυτόματα εντάσσεσαι στην υποχρεωτική ασφάλιση, [σωστά - μπορείς να είσαι στην υποχρεωτική ασφάλιση του μηχανικού ή π.χ. στου φούρναρη]

Αποσύνδεση της Ασφάλισης σημαίνει να είμαι ενεργός ΕΕ και να ασφαλίζομαι όπου θέλω [σωστά - π.χ. ως φούρναρης, ως μηχανικός, κλπ..],

αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί ο ΕΦΚΑ δεν εισπράττει ασφάλιστρα. [λάθος - ως φούρναρης θα εισπράττονται τα ασφάλιστρα φούρναρη, ως μηχανικός τα ασφάλιστρα μηχανικού, κλπ...]

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τσάμπα τα γράφετε. Τα πράγματα είναι πολυ πιο περίπλοκα αλλά πολύ θολά ακόμα. Πέταξαν μια κουβέντα αυτοί ψάχνει ο καθένας να ερμηνεύσει τον νόμο. Εγω επειδή ψάρωσα με την αίτηση που λέει και πείρα τηλ στο Τσμεδε να μάθω αν μπορώ να την κάνω διότι μέχρι το τέλος του έτους θέλω να παραμείνω στην ασφάλιση, μετά δεν με νοιάζει, μου τα ερμήνευσαν πολύ διαφορετικά. Δηλαδή σύμφωνα με τον υπάλληλο, όντως αποσυνδέουν την υποχρεωτική ασφάλιση με την ιδιότητα αλλά αυτή η αίτηση αφορά πληρωμές που έγιναν μέσα στο 2017 διότι αν προσέξατε ο νόμος έχει αναδρομική ισχύ. Δηλαδή όσοι πλέρωσαν ενώ είχαν κλείσει μπλοκάκια και φυσικά δεν ήταν ούτε μισθωτοί. Ο νόμος δεν προβλέπει προαιρετική ασφάλιση, δηλαδή κλειστά βιβλία, οχι μισθωτός τρως πόρτα. Επαναλαμβάνω αυτή είναι η ερμηνεία του υπαλλήλου οχι η δικιά μου. Εγω βλέπω οτι πάμε ή στο ενα άκρο ή στο άλλο. Εκεί που ζητούσαν μέχρι και τα σώβρακα τώρα θα τους παρακαλάς για να τους πληρώσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος πάει μέχρι 11/12 και ενημερώσει ότι δε δουλεύει με καδ που να αρχίζει από 71 (δραστηριότητες μηχανικών) θα γλιτώσει τα αναδρομικά επικουρικά του 17;

 

Από πού προκύπτει ότι δε προβλέπεται η προαιρετική ασφάλιση για όσους κλείνουν βιβλία; καινούριο είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

και αν δεν θέλεις υποχρεωτικές εισφορές απλά διαγράφεσαι αλλά δεν μπορείς να επιστρέψεις. 

[σωστά - πού είναι το πρόβλημα να μην μπορείς να επιστρέψεις, που και πάλι επιστρέφεις με έναρξη στην εφορία]

 

ο νόμος εννοεί ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις στην προαιρετική ασφάλιση,

αν κάνεις έναρξη φυσικά εντάσσεσαι στην υποχρεωτική, μετά κλείνεις βιβλία και ξαναπάς στην προαιρετική, θα παίζουμε γαϊτανάκι χαχα

 

 

το θέμα δεν είναι αν θα ασφαλιστής σαν φούρναρης ή Μηχανικός κλπ

αλλά αν με τα λεφτά που θα δώσεις που θα πάρεις μεγαλύτερη σύνταξη,

και οι φουρναρέοι μεγάλες συντάξεις έπαιρναν κάποτε

 

Link to comment
Share on other sites

silentscream

 

o νόμος έχει αναδρομική ισχύ, όντως

τότε αν κάποιος είχε κλειστά βιβλία από 1/1/2017  μέχρι 13/09/2017 αλλά πλήρωνε κανονικά τις Ασφαλιστικές εισφορές θα του τις επιστρέψουν γιατί λόγω τις αναδρομικής ισχύς δεν θα έπρεπε να υπάγεται στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ και για το διάστημα αυτό θα θεωρηθεί ότι δεν έχει καταβάλει εισφορές.

Οπότε πρέπει να υποβάλει δήλωση ότι θα ήθελε να είχε προαιρετική ασφάλιση.

πάντα αναδρομικά.

 

μπέρδεμα μεγάλο

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα συνάδελφοι.

Επειδή με όλα αυτά που αναφέρετε κατάφερα να μπερδευτώ, τελικά αίτηση κάνουν μόνο οι συνάδελφοι που θέλουν να συνεχίσουν την προαιρετική ασφάλιση / μη αποσύνδεση της ιδιότητας; Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Και οι οποίοι είναι:

1) οι άνεργοι εγγεγραμμένοι ΤΕΕ,

2) οι εγγεγραμμένοι ΤΕΕ που εργάζονται σε άσχετες εργασίες

3) οι εγγεγραμμένοι ΤΕΕ που εργάζονται σε θεματολογικά σχετικές εργασίες (πχ πληροφορική, έρευνα), που δεν επιβλέπονται όμως από το ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Και οι οποίοι είναι:

1) οι άνεργοι εγγεγραμμένοι ΤΕΕ,

2) οι εγγεγραμμένοι ΤΕΕ που εργάζονται σε άσχετες εργασίες

3) οι εγγεγραμμένοι ΤΕΕ που εργάζονται σε θεματολογικά σχετικές εργασίες (πχ πληροφορική, έρευνα), που δεν επιβλέπονται όμως από το ΤΕΕ..

 

Τα (2) και (3) από που προκύπτουν σύμφωνα με το νομοθετικό πλαίσιο; Σε αντίστοιχη υπόθεση που έκανα στο φόρουμ στο παρελθόν (http://www.michanikos.gr/topic/49076-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%95%CE%A6%CE%9A%CE%91-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA/page-39) η απάντηση ήταν ότι εφόσον είσαι μισθωτός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ, καλύπτεσαι από τις διατάξεις του νόμου κατρούγκαλου (και την αντίστοιχη εγκύκλιο ΕΦΚΑ) όπου οι μισθωτοί μηχανικοί πληρώνουν κανονικά ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ διότι ο τελευταίος νόμος καλύπτει αποκλειστικά τους αυτοαπασχολούμενους και δεν λέει τίποτα για τους μισθωτούς (ασχέτως συνάφειας του επαγγέλματός τους).

Τουτέστιν ολοκληρωτική αποσύνδεση δεν επιτεύχθηκε ούτε με τον τελευταίο νόμο.

Edited by akalion
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.