Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα γίνει μετά τις 11-12-2017


πετρος748

Recommended Posts

αν πληρώνεις τα ελάχιστα θεωρείσαι αποσυνδεδεμένος; γιατί ως τώρα είχα καταλάβει ότι η αποσύνδεση χρησιμεύει στο να μη πληρώνεις τίποτα. αλλιώς τι νόημα έχει; εκτός αν έτσι πετυχαίνεις να γλιτώσεις τα εξτρά αναδρομικά και να παραμείνεις στα 168.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Αν αποσυνδέσεις (ουσιαστικά κλείνοντας βιβλία και μη όντας μισθωτός), ή δεν πληρώνεις τίποτα, ή επιλέγεις να συνεχίσεις να είσαι ασφαλισμένος και να πληρώνεις το ελάχιστο.

 

Το ουσιαστικο με την αποσύνδεση είναι οτι δεν χρειάζεσαι πλέον να διαγραφείς απο ΤΕΕ για να μην πληρώνεις!

Σε εμένα το μόνο που χτυπάει σαν απορία είναι:

α) τι γίνεται εάν κλείσει κάποιος τώρα τα βιβλία (θεωρώ οτι μπορεί να μπεί στην διάταξη καθώς δεν ειναι λογικο να ισχυε ο νόμος για 3 μήνες (θεωρώ οτι οι 3 μήνες ήταν για αυτούς που είχαν κλείσει μέχρι και την δημοσίευση του νόμου)) και

β) ποιό είναι το ελάχιστο ποσό που μπορεί κάποιος να πληρώσει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

α) τι γίνεται εάν κλείσει κάποιος τώρα τα βιβλία (θεωρώ οτι μπορεί να μπεί στην διάταξη καθώς δεν ειναι λογικο να ισχυε ο νόμος για 3 μήνες (θεωρώ οτι οι 3 μήνες ήταν για αυτούς που είχαν κλείσει μέχρι και την δημοσίευση του νόμου)) 

 

 

 

αυτό ακούγεται λογικό αλλά δεν έχει διευκρινιστεί από κανέναν,

είχα ρωτήσει και στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ΕΦΚΑ και μου είπαν ότι περιμένουν τις Εφαρμόστηκες Εγκυκλίους,  αλλά ακόμα δεν γνωρίζει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Η σχετική Εγκ.3/22.1.2018 "Προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης στον ΕΦΚΑ"

EGK_3_2018.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η σχετική Εγκ.3/22.1.2018 "Προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης στον ΕΦΚΑ"

Καταρχάς, ευχαριστούμε!

Τώρα, αν καταλαβαίνω καλά, για να συνεχίσει κάποιος προαιρετικά την ασφάλισή του στον ΕΦΚΑ, θα πρέπει προηγουμένως να την έχει διακόψει...

 

Έχει χαθεί κάθε λογική σε αυτή τη χώρα.

 

Δεν περιγράφω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@sixoremenos

 

προφανώς με το που "κλείνεις βιβλία" αυτόματα παύει  η υποχρεωτική ασφάλιση και βρίσκεσαι ανασφάλιστος, δηλ. εκτός ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ

και πρέπει να υποβάλεις δήλωση για να συνεχίσεις την προαιρετική (πλέον) ασφάλιση.  

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι έχω καταλάβει σωστά;

Εργαζόμουν με Δ.Π.Υ. πάνω από μία δεκαετία. Απολύθηκα και έχω τελευταίο τιμολόγιο τον Ιανουάριο. Μέχρι τον Δεκέμβρη είχα ενταχθεί στο άρθρο39/παρ.9 (έως δύο εργοδότες), ενώ τον Ιανουάριο θα μου έρθει κανονικά ειδοποιητήριο.

 

1. Μπορώ να κλείσω τα βιβλία μου και να κάνω διακοπή στον ΕΦΚΑ προκειμένου να μη λαμβάνω ειδοποιητήριο από τον Φεβρουάριο και έπειτα.

 

2. Εάν επιλέξω υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση θα πληρώνω κάτι προκειμένου να έχω συντάξιμο χρόνο και ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Εάν αργότερα βρω ξανά εργασία, ανοίγω βιβλία και ξαναπληρώνω πλήρεις εισφορές στον ΕΦΚΑ.

 

3. Εάν δεν επιλέξω υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση, θα μείνω ανασφάλιστος μέχρι να ξαναβρώ εργασία. Αφού όμως ξαναγραφτώ στον ΕΦΚΑ θα είμαι από εκείνη τη στιγμή και έπειτα στην ίδια κατάσταση με την περίπτωση (2) ;

 

Δηλαδή, η υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση μου παρέχει μόνο την ασφάλιση κατά την περίοδο ανεργίας-κλειστών βιβλίων; Μετά την επανέναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας, υπάρχει διαφορά εάν πριν ήμουν προαιρετικά ασφαλισμένος ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Η σχετική Εγκ.3/22.1.2018 "Προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης στον ΕΦΚΑ"

 

Όσο περισσότερο το διαβάζω & το κατανοώ, τόσο περισσότερο εκνευρίζομαι :angry::-x:evil:

Link to comment
Share on other sites

@sixoremenos

 

προφανώς με το που "κλείνεις βιβλία" αυτόματα παύει  η υποχρεωτική ασφάλιση και βρίσκεσαι ανασφάλιστος, δηλ. εκτός ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ

και πρέπει να υποβάλεις δήλωση για να συνεχίσεις την προαιρετική (πλέον) ασφάλιση.

 

Ειλικρινά, μακάρι να έχουμε φτάσει σε τέτοια επίπεδα διακυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.