Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι θα γίνει μετά τις 11-12-2017


πετρος748

Recommended Posts

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εγκύκλιος μας μπερδεύει ακόμα περισσότερο, εμάς του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Να πάρω σαν παράδειγμα την περίπτωσή μου.

 

Έχω κλείσει βιβλία από το 2014. Παρέμεινα όμως υποχρεωτικά ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ, χωρίς δικαίωμα διακοπής ασφάλισης.

Το Σεπτέμβριο του 2017 ψηφίζεται ο Ν.4488 που ισχύει αναδρομικά από 1/1/2017. Σύμφωνα με αυτόν, σε συνδυασμό με την παρούσα εγκύκλιο, έχω πάψει να είμαι ασφαλισμένος από 1/1/2017.

Επειδή όμως έκανα την 1/12/17 αίτηση για συνέχιση της ασφάλισής μου, τελικά είμαι ανασφάλιστος μόνο για τους πρώτους 11 μήνες του 2017 και επομένως πρέπει να μου επιστραφούν οι εισφορές που έχω καταβάλλει.

 

Νομίζω ότι πρέπει να βγει εγκύκλιος συγκεκριμένα για τον 4488/2017 και το πρώην ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εγκύκλιος μας μπερδεύει ακόμα περισσότερο, εμάς του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Να πάρω σαν παράδειγμα την περίπτωσή μου.

 

Έχω κλείσει βιβλία από το 2014. Παρέμεινα όμως υποχρεωτικά ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ, χωρίς δικαίωμα διακοπής ασφάλισης.

Το Σεπτέμβριο του 2017 ψηφίζεται ο Ν.4488 που ισχύει αναδρομικά από 1/1/2017. Σύμφωνα με αυτόν, σε συνδυασμό με την παρούσα εγκύκλιο, έχω πάψει να είμαι ασφαλισμένος από 1/1/2017.

Επειδή όμως έκανα την 1/12/17 αίτηση για συνέχιση της ασφάλισής μου, τελικά είμαι ανασφάλιστος μόνο για τους πρώτους 11 μήνες του 2017 και επομένως πρέπει να μου επιστραφούν οι εισφορές που έχω καταβάλλει.

 

Νομίζω ότι πρέπει να βγει εγκύκλιος συγκεκριμένα για τον 4488/2017 και το πρώην ΤΣΜΕΔΕ.

Λογικά θα κάνεις νέα αίτηση με αναδρομική ισχύ από την 01.01.2017, με βάση όμως τα εισοδήματα του τελευταίου 12μηνου πριν την 01.01.2017, που στην περίπτωσή σου είναι το 2016. Εκτός & αν επιθυμείς να σου επιστραφούν οι εισφορές που κατέβαλες & να μην επιλέξεις προαιρετική ασφάλιση για αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να καταλάβω την λογική της εγκυκλίου στο σημείο αυτό:

 

" Η μηνιαία εισφορά υπολογίζεται επί του μέσου όρου των μηνιαίων αποδοχών ή/και των εισοδημάτων, κατά περίπτωση, επί των οποίων καταβλήθηκαν ασφαλιστικές εισφορές το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από τη διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης"

 

Δηλαδή για κάποιον έλεύθερο επαγγελματία που είχε κάποια εισοδήματα το 2016 αλλά σταμάτησε να έχει δουλειές και έκλεισε τα βιβλία του 31/12/2016:

 Βάσει του νόμου περί αποσύνδεσης από την ιδιότητα θεωρείται ότι διέκοψε την ασφάλιση του από 1/1/2017, επομένως αν θέλει να έχει την προαιρετική ασφάλιση θα πληρώνει από εδώ και πέρα κάθε μήνα εισφορές με βάση τα εισοδήματα που είχε από 1/1 έως 31/12 2016.

 Ενώ αν δεν είχε κλείσει τα βιβλία του θα πλήρωνε (όταν με το καλό θα γίνει ο υπολογισμός/συμψηφισμός με βάση τα εισοδήματα του 2017 που θα είναι μηδενικά) την ελάχιστη εισφορά, δηλαδή πολύ λιγότερα.

 

Δηλαδή επειδή είχε κάποιο εισόδημα πριν την διακοπή αυτό θα τον επιβαρύνει συνεχώς όσο παραμένει προαιρετικά ασφαλισμένος. Επομένως κακώς έκλεισε βιβλία. Το ίδιο ισχύει και για τους μισθωτούς από ότι καταλαβαίνω. Π.χ. κάποιος που είχε έναν καλό μισθό πριν απολυθεί θα πρέπει να πληρώνει εισφορές επί αυτού του μισθού για να παραμείνει ασφαλισμένος.

 

Είχα την εντύπωση ότι οι εισφορές της προαιρετικής ασφάλισης θα ήταν τα ελάχιστα, φαίνεται όμως ότι δεν θα είναι έτσι. Φυσικά μπορεί κάποιος να μην κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση όμως θα παραμείνει ανασφάλιστος με όποιες επιπτώσεις έχει αυτό, σε θέματα υγειονομικής περίθαλψης.

 

Εχω καταλάβει σωστά;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το Σεπτέμβριο του 2017 ψηφίζεται ο Ν.4488 που ισχύει αναδρομικά από 1/1/2017. 

 

 

πολύ σωστά ο νόμος έχει αφήσει ένα τεράστιο κενό και ασάφεια για την περίοδο 1/1/2017 έως 11/09/2017 για όσους είχαν κλειστά βιβλία αυτήν την περίοδο.

Ελπίζω να μας δοθεί το δικαίωμα να δηλώσουμε αν επιθυμούμε επιστροφή χρημάτων ή να αν επιθυμούμε τα καταβληθέντα ασφάλιστρα για αυτήν την περίοδο να προσμετρηθούν κανονικά στα συντάξιμα χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλείσει βιβλία 1/6/2016, είσαι κάτοικος εξωτερικού αλλα θες να πληρωνεις το ελάχιστο τί κανεις? 

 

Οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να καταλάβω την λογική της εγκυκλίου στο σημείο αυτό:

 

" Η μηνιαία εισφορά υπολογίζεται επί του μέσου όρου των μηνιαίων αποδοχών ή/και των εισοδημάτων, κατά περίπτωση, επί των οποίων καταβλήθηκαν ασφαλιστικές εισφορές το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από τη διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης"

 

Δηλαδή για κάποιον έλεύθερο επαγγελματία που είχε κάποια εισοδήματα το 2016 αλλά σταμάτησε να έχει δουλειές και έκλεισε τα βιβλία του 31/12/2016:

Βάσει του νόμου περί αποσύνδεσης από την ιδιότητα θεωρείται ότι διέκοψε την ασφάλιση του από 1/1/2017, επομένως αν θέλει να έχει την προαιρετική ασφάλιση θα πληρώνει από εδώ και πέρα κάθε μήνα εισφορές με βάση τα εισοδήματα που είχε από 1/1 έως 31/12 2016.

Ενώ αν δεν είχε κλείσει τα βιβλία του θα πλήρωνε (όταν με το καλό θα γίνει ο υπολογισμός/συμψηφισμός με βάση τα εισοδήματα του 2017 που θα είναι μηδενικά) την ελάχιστη εισφορά, δηλαδή πολύ λιγότερα.

 

Δηλαδή επειδή είχε κάποιο εισόδημα πριν την διακοπή αυτό θα τον επιβαρύνει συνεχώς όσο παραμένει προαιρετικά ασφαλισμένος. Επομένως κακώς έκλεισε βιβλία. Το ίδιο ισχύει και για τους μισθωτούς από ότι καταλαβαίνω. Π.χ. κάποιος που είχε έναν καλό μισθό πριν απολυθεί θα πρέπει να πληρώνει εισφορές επί αυτού του μισθού για να παραμείνει ασφαλισμένος.

 

Είχα την εντύπωση ότι οι εισφορές της προαιρετικής ασφάλισης θα ήταν τα ελάχιστα, φαίνεται όμως ότι δεν θα είναι έτσι. Φυσικά μπορεί κάποιος να μην κάνει αίτηση για προαιρετική ασφάλιση όμως θα παραμείνει ανασφάλιστος με όποιες επιπτώσεις έχει αυτό, σε θέματα υγειονομικής περίθαλψης.

 

Εχω καταλάβει σωστά;

Ελπίζω όχι :) αλλα έτσι φαίνεται το οποίο είναι τέρμα παράλογο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΜΟΣ όμως λέει

 

κατ’ εφαρμογή της παρούσας ρύθμισης, διακοπή της ασφάλισής τους στον ΕΦΚΑ και του ΕΤΕΑΕΠ, μπορούν προαιρετικά να συνεχίσουν την ασφάλισή τους για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπάγονταν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής τους ασφάλισης. Στην περίπτωση αυτή η μηνιαία ασφαλιστική εισφορά υπολογίζεται με βάση το κατώτατο όριο μηνιαίου εισοδήματος για τους ασφαλισμένους άνω 5ετίας του άρθρου 39 του ν. 4387/2016.

 

Οπότε τι ισχύει;

Πώς έρχεται επίσης μια εγκύκλιος και αναδρομικά αλλάζει έναν ΝΟΜΟ και υπολογίζει εισφορές μεγαλύτερες από αυτές που λέει ο νόμος;

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά ο νόμος έχει αφήσει ένα τεράστιο κενό και ασάφεια για την περίοδο 1/1/2017 έως 11/09/2017 για όσους είχαν κλειστά βιβλία αυτήν την περίοδο.

Ελπίζω να μας δοθεί το δικαίωμα να δηλώσουμε αν επιθυμούμε επιστροφή χρημάτων ή να αν επιθυμούμε τα καταβληθέντα ασφάλιστρα για αυτήν την περίοδο να προσμετρηθούν κανονικά στα συντάξιμα χρόνια.

 

Μα σκέψου, αν επιθυμούμε επιστροφή χρημάτων και εν τω μεταξύ έχουμε κάνει χρήση ιατροφαρμακευτικών ή νοσοκομειακών υπηρεσιών, καταβάλλοντας τα μειωμένα ποσά ως ασφαλισμένοι, τι μπάχαλο έχει να γίνει.

 

Επιμένω ότι η εγκύκλιος αυτή δε μας αφορά, αφού δεν υπολογίζει το γεγονός ότι οι Μηχανικοί, όταν έκλειναν τα βιβλία τους, δεν έπαυαν να είναι ασφαλισμένοι. Πρέπει να βγει εγκύκλιος ειδικά για το ΤΣΜΕΔΕ, αν και κατά τη γνώμη μου, ο Ν.4488 είναι ξεκάθαρος. Μέχρι τις 12(;)/12/2017 εφόσον επιθυμούσαμε προαιρετική ασφάλιση, έπρεπε να κάνουμε σχετική αίτηση. Απλά, πρέπει να καταργηθεί η αναδρομική ισχύς του, για τους λόγους που προανέφερα.

Αν κάποιος καταφέρει να μιλήσει με το τμήμα ασφάλισης, είμαι σίγουρος ότι κι αυτοί θα είναι μπερδεμένοι...

 

Edit.

Λοιπόν, κατάφερα και μίλησα με το τμήμα ασφάλισης. Όντως η συγκεκριμένη εγκύκλιος δε μας αφορά (αφορά άλλον Νόμο, όπως σωστά μου είπαν). Αναμένουν άλλη εγκύκλιο.

Τέλος να πω ότι το πέναλτι στον Φορτούνη ήταν κανονικό.

Edited by sixoremenos
Link to comment
Share on other sites

....

 

Edit.

Λοιπόν, κατάφερα και μίλησα με το τμήμα ασφάλισης. Όντως η συγκεκριμένη εγκύκλιος δε μας αφορά (αφορά άλλον Νόμο, όπως σωστά μου είπαν). Αναμένουν άλλη εγκύκλιο.

Τέλος να πω ότι το πέναλτι στον Φορτούνη ήταν κανονικό.

Πώς δε μας αφορά η συγκεκριμένη εγκύκλιος, όταν εντός αυτής περιλαμβάνονται παραδείγματα και για μηχανικούς εγγεγραμμένους στο πρ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.