Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση έργου


sarcs

Recommended Posts

Καλησπέρα,

παρότι δε μου αρέσουν οι γενικόλογες ερωτήσεις, 

ελλείψει χρόνου και επειδή πρέπει να δώσω μια προσφορά για μικρή πλην επικίνδυνη επισκευή σε οικοδομή στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (8ος όροφος πάνω από πολυσύχναστο σημείο), 

σκέφτομαι πέραν της ασφάλισης αστικής ευθύνης που περιλαμβάνει η εταιρεία των ικριωμάτων στο κοστολόγιο της (και υποθέτω αφορά μόνο στις ημέρες που στήνουν και ξεστήνουν τη σκαλωσιά), να συμπεριλαβω και κόστος συνολικής ασφάλισης τουλάχιστον έναντι τρίτων ή και γενικά του έργου. Έχετε υπ όψη  τι τάξη μεγέθους χρεώνουν by default για μικρής διάρκειας έργα τύπου 5 ημερών σε ..δύσκολα σημεία?

 

Δε το έχω ξανακάνει για πολύ μικρό έργο οπότε δεν έχω καμία εικόνα.

 

Eννοείται θα υπάρχει προστέγασμα λινάτσες κλπ όπως πρέπει, αλλά και πάλι από τα 25μ ύψος ένα κομματάκι να ξεφύγει, στην καλύτερη σπάει παμπρίζ.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

Οπως λες λάβε τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας που απαιτούνται για τις εργασίες που θα γίνουν.

όσον αφορά τα ασφαλιστήρια μεταβάλλονται ανάλογα το τι ζητάς (υψος αποζημιωσης,προυποθεσεις κλπ). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις αυτά που ζητάς και να στείλεις email σε ασφαλιστικές ή πρακτορεία και να σου στείλουν μια οικονομική προσφορά και ενα υπόδειγμα του ασφαλιστηρίου ώστε να διαβάσεις τα ψιλά γράμματα.Μην σου πουν μετά ότι δεν σε καλύπτουμε επειδή έπρεπε να έχεις μεταλλικό πλέγμα και όχι λινάτσα(πέρασα σήμερα από το Σύνταγμα και είδα στο king george hotel να στήνουν μεταλλικά ικριωματα.καμία ξύλινη σανίδα. Και οι εργάτες με ζώνη ασφαλείας δεμένη στο ικρίωμα και κράνη. )

Και καλό είναι να το κάνεις αν μπορείς. Στη Γαλλία από όσο ξέρω είναι υποχρεωτική η ασφάλιση αστικής ευθύνης για τεχνικά έργα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασφάλισε τους εργαζόμενους για ατυχημα διοτι εαν πεσει κάποιος , μπορει οι συγγένεις του θύματος να σε τρέχουν σε πολιτικά δικαστήρια ζητώντας χρηματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... εαν πεσει κάποιος , μπορει οι συγγένεις του θύματος να σε τρέχουν...

δεν υπάρχει μπορεί σ αυτό. Δεδομένο είναι και ιδιαίτερα πιο σημαντικό απο το να σπάσει κάποιο μπαμπρίζ αυτοκινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

Gk8719 ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου. Προβλέπεται από τους Κανόνες Συμμετοχής στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κάποια γνώμη από...το δικό μας μετεριζι για τα ποσά και τα είδη συμβολαίων έχουμε? γιατί από τους ασφαλιστές περιμένω αύριο κάτι, αλλά είναι δεδομένο ότι θα τα παρουσιάσουν..μαγικά.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Gk8719 ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου. Προβλέπεται από τους Κανόνες Συμμετοχής στο forum.

Πως γίνεται αυτο ; Εχω το TapaTalk

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.