Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αντλία θερμότητας με κλασικά σώματα


savvas31

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Επειδή είμαι τοπογράφος και λίγα σκαμπάζω από θέρμανση ( μόνο εμπειρικά)... θέλω να σας ρωτήσω το εξής...

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών με τα κλασικά σώματα του σπιτιού μου;

Να σας πω ότι σε κατοικία του 2005 των 91 τμ έχω σώματα 7200 kcal.

Υποπτεύομαι ότι είναι υπερδιαστασιολογημένα πλην ενός δωματίου.

Αν η αντλία παράγει ας πούμε 55 βαθμούς νερό τι απόδοση θα έχουν τελικά τα σώματα;

 

 

Σας ευχαρηστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα σώματα θα έχουν μειωμένη απόδοση. Εσύ θα πρέπει να δεις αν τελικά με χαμηλη θερμοκρασία και κατα συνέπεια την μειωμένη ισχύ των σωμάτων, καλύπτεις τις θερμικές απώλειες της κατοικίας σου.

 

Γενικά, για να υπολογίσουμε την θερμική ισχύ ενός σώματος, πρεπει να γνωρίζουμε τον τύπο του σώματος, την θερμοκρασία προσαγωγής, την θερμοκρασία επιστροφής και την θερμοκρασία χώρου. Συνήθως στις μελέτες κλασσικής θέρμανσης, θεωρούμε θερμοκρασία προσαγωγής 80-85 βαθμών (ενίοτε και 90), για να καλύψουμε τις θερμικές απώλειες της δυσμενέστερης κλιματολογικά ημέρας.

 

Οι 7200kcal/h των σωμάτων. για 91 τμ,  δεν μου δείχνουν μεγάλη υπερδιαστασιολόγηση, ειδικά όταν μιλάμε για μονοσωλήνιο, χωρίς να ξέρω όμως κουφώματα, μονώσεις, εκτεθιμένες τοιχοποιίες κλπ.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις εμπειρικά να δεις τι θα συμβεί, κάνε το εξής :

 

Αν η εγκατάστασή σου διαθέτει αντιστάθμιση, μπορείς να πειραματιστείς ρυθμίζοντας θερμοκρασία προσαγωγής 55 οC, μία χειμωνιάτικη μέρα που η εξωτερική θερμοκρασία θα είναι η χαμηλότερη που συνήθως συμβαίνει στην περιοχή σου.

 

Αν δεν έχεις αντιστάθμιση, επειδή είναι μη επιτρεπτή τόσο χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής για κλασσικούς λέβητες, γιατί τα καυσαέρια προκαλούν διαβρώσεις στον λέβητα και την καμινάδα, αν είναι μεταλλική, μη το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ο τύπος αυτός ; Τι είναι ταDt

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

Υπολογισμός απόδοσης θερμαντικών σωμάτων

 

Αν μιλάμε για αντλία θερμότητας με προσαγωγή 55oC και επιστροφή 50oC, τότε για να βρεις την απόδοση ενός σώματος στους 52,5oC (μέση θερμοκρασία), θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις την απόδοση του σε μέση θερμοκρασία 80οC (90/70 που συνήθως δίνουν οι κατασκευαστές) με 0,41

 

Δηλαδή ένα θερμαντικό σώμα που αποδίδει στους 90/70 1000 θερμίδες, στους 55/50 αποδίδει 410 θερμίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.