Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέργολα και θέση στάθμευσης σε εκτός σχεδίου


ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν το δώμα ισογείου τμήματος, 2ορόφου κτιρίου κατοικίας, στην εκτός σχεδίου δόμηση δημιουργεί υπαίθριο χώρο (βεράντα που λέμε) του 2ορόφου τμήματος, και άρα είναι βατό (ανοίγω δηλαδή την μπαλκονόπορτα στον Α' όροφο και βγαίνω στον υπαίθριο χώρο, που είναι το δώμα του υποκείμενου ισογείου), τότε δεν ισχύει το μέγιστο ύψος 4μ + 0,30 για στηθαίο κλπ. Για το ύψος των 7,5μ στο 2όροφο τμήμα (+0,30 κλπ), αυτό πράγματι είναι το μέγιστο γιατί δεν έχουμε την δυνατότητα να έχουμε βατό δώμα στο 2όροφο. Το ίδιο θα ήταν αν το ισόγειο ήταν ''μόνο'' του ως κτίριο και δεν υπήρχε 2όροφο τμήμα για να κάνει χρήση το δώμα του ισογείου ως υπαίθριο. Τώρα για την πέργκολα στον υπαίθριο χώρο που δημιουργεί το ισόγειο στον Α' όροφο δεν βλέπω πουθενά πρόβλημα. Είναι άλλη μια παραξενιά των ελεγκτών και άλλη μια φορά πρέπει να εμπεδώσουμε ότι δεν υπάρχουν προδιαγραφές ελέγχου. Όλα γίνονται βάσει της κείμενης νομοθεσίας, δηλαδή κούρευε λαγούς και άρμεγε χελώνες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από πολύ καιρό! Πάνω στην ερώτηση της Σοφίας, επειδή την ίδια απορία έχω δύο χρόνια και δεν έχει λυθεί ακόμη, το ότι το ύψος του στηθαίου δεν είναι μέσα στα 4μ το βρίσω πουθενά σε νομοθεσία; Γιατί υπάρχει πολεοδομία στην οποία έχει ζητηθεί, για να μη μετράει το στηθαίο στο ύψος, να μην είναι συμπαγές, π.χ. να έχω κάγκελα. Δηλαδή, αν το στηθαίο είναι συμπαγές προσμετράται στο ύψος του κτιρίου, αν έχει κάγκελο δεν προσμετράται και κάτι τέτοια καταπληκτικά. Πραγματικά, αν κάποιος ξέρει κάτι σε νομοθεσία που δεν το ξέρω, ας φωτίσει λίγο, είναι πολύ σημαντικό θέμα για τα εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

rena αν ειχαν λυθει τετοιες αποριες ισως να μην δουλευαμε ακομα τετοια ωρα (1.00 μμ) και να ειχαμε παει για υπνο!! Καληνυχτα (ελπιζω συντομα)

Link to comment
Share on other sites

Αφού η πέργκολα επιτρέπεται να είναι τμήμα του Φ.Ο (εν προκειμένω του ορόφου και από οπλ. σκυρόδεμα) δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

έκανα μια αναζήτηση, αλλά δεν βρήκα κάτι να απαντάει στην ερώτηση μου, που είναι η εξής:

σε εκτός σχεδίου κατοικία, στο μονοόροφο τμήμα του δώματος (+4,00 μ.) επιτρέπεται πέργκολα??

 

ενώ στην πολεοδομία Μουδανιών πέρασε και απο ΕΠΑΕ, στη Θεσσαλονίκη κόπηκε στον αρχιτεκτονικό έλεγχο!

ισχύει κάποια νομοθεσία?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω δεν απαγορεύεται από καμία νομοθεσία πέραν των προαναφερθέντων δλδ ιδεατό στερεό - εκτός σχεδίου δεν υπάρχει. Εκτός αν θες να βάλεις "καπέλο" την πέργκολα σε ισόγειο χωρίς να υπάρχει όροφος όπου είναι περιεργο αλλά δεν ξέρω πάλι να απαγορευεται. Ζήτα ΕΠΑΕ αφού στο κόβει γιατί έτσι.

Αν έχεις χρόνο - που δεν έχεις - πες του να κάνει ερώτημα ΔΟΚΚ γιαυτό .........

 

 

.. καλά ένα αστείο είπα να δροσιστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρόνο - που δεν έχεις - πες του να κάνει ερώτημα ΔΟΚΚ γιαυτό .........

 

.. καλά ένα αστείο είπα να δροσιστούμε.

 

συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς

τί είναι το ερώτημα ΔΟΚΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.