Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

GIS e-poleodomia


akis73

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H υπέρθεση επιπέδων που αφορούν δορυφορική εικόνα και πολεοδομική πληροφορία είναι αξιόπιστη?

Το υπόβαθρο του ρυμοτομικού εάν να το πάρουμε και το κάνουμε scale θα προκύψει ακέραιο το ρυμοτομικό της περιοχής που βλέπουμε?

Το ερωτώ διότι στην περιοχή ενδιαφέροντός μου οικόπεδα ρυμοτομούνται και κτίσματα βρίσκονται εντός πρασιών με τον τρόπο που το http://gis.epoleodomia.gov.gr/ κάνει την υπέρθεση.

Και πάνω κάτω στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω και εγώ από την αποτύπωσή μου. Απλά εγώ κατά την μετατροπή από raster σε vector του ρυμοτομικού καταλήγω σε διαφορετική απόδοση διαστάσεων κάποιων Ο.Τ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/3/2021 at 11:00 ΠΜ, Brasco said:

H υπέρθεση επιπέδων που αφορούν δορυφορική εικόνα και πολεοδομική πληροφορία είναι αξιόπιστη?

Το υπόβαθρο του ρυμοτομικού εάν να το πάρουμε και το κάνουμε scale θα προκύψει ακέραιο το ρυμοτομικό της περιοχής που βλέπουμε?

Το ερωτώ διότι στην περιοχή ενδιαφέροντός μου οικόπεδα ρυμοτομούνται και κτίσματα βρίσκονται εντός πρασιών με τον τρόπο που το http://gis.epoleodomia.gov.gr/ κάνει την υπέρθεση.

Και πάνω κάτω στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω και εγώ από την αποτύπωσή μου. Απλά εγώ κατά την μετατροπή από raster σε vector του ρυμοτομικού καταλήγω σε διαφορετική απόδοση διαστάσεων κάποιων Ο.Τ.

 

Η ρυμοτομία εμφανίζεται με ακρίβεια αρκετή για να βρεις που είσαι στο περίπου, όχι όμως για να μπορέσεις να αντλήσεις πληροφορία για να δείξεις σε τοπογραφικό.  Για να δείξεις τη ρυμοτομία σε τοπογραφικό χρειάζεται να εφαρμόσεις τη ρυμοτομία, και για να γίνει αυτό χρειάζεται να κάνεις αποτύπωση, να έχεις  τα πρωτότυπα διαγράμματα ή τις συντεταγμένες κορυφών ΟΤ, κ.λ.π., ανάλογα με την περίπτωση.

Στο κάτω κάτω, δεν ξέρουμε καν πως εφάρμοσαν τη ρυμοτομία αυτοί που στήσανε το σύστημα. Όπου υπήρχαν ορόσημα/αξονοδιασταυρώσεις/συντεταγμένες κορυφών ΟΤ τις τηρήσαν ή κάναν ψηφιοποίηση στην οθόνη; Όπου δεν υπήρχαν προφανώς κάναν ψηφιοποίηση και όχι κανονική εφαρμογή όπως πρέπει να κάνουμε για να έχουμε ακρίβεια "τοπογραφική". Όλα αυτά πως τα φέραν σε ΕΓΣΑ όταν ήταν αρχικά σε άλλο σύστημα;

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι εδώ και κανένα εξάμηνο ή και παραπάνω, ειδικά οι διανομές συνοικισμών έχουν αφαιρεθεί από τα διαγράμματα που μπορείς να κατεβάσεις και βγάζει server error, ενώ τα διαγράμματα ρυμοτομίας υπάρχουν κανονικά. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Το εγκεκριμένο ρυμοτομικό είναι ηλικίας 60 ετών και σε κλίμακα 1:5000. Ακόμα και ο κάνναβος του ρυμοτομικού παρουσιάζει πρόβλημα καθότι το ίδιο το χαρτί λόγω γήρανσης έχει αλλάξει διαστάσεις. 

Καλούμαι τώρα να το χαράξω επί του εδάφους. Κάποιες λίγες ιδιοκτησίες που έχουν οροθετηθεί προ 10ετιών στην γύρω περιοχή παρουσιάζουν αποκλίσεις και μεταξύ τους αλλά και στην ερμηνεία του ρυμοτομικού > 2 μέτρων. Τεχνικές εκθέσεις και διαγράμματα δεν υπάρχουν

 

Link to comment
Share on other sites

@george08 Συνάδελφε το τσέκαρα πριν λίγο, και στα μέρη μου, σε 2-3 διαγράμματα από διανομές συνοικισμών κατεβαίνουν κανονικά....μήπως η περίπτωση σου είναι μεμονωμένη.... Η απορία η δικιά μου είναι άλλη: ο server τους ενημερώνεται με νέα δεδομένα???.... υπάρχει κάποιο team ανθρώπων πίσω από το σύστημα και το παρακολουθούν ή το παρέδωσαν έτσι κ άντε όποιον πάρει ο χάρος??? Το λέω γιατί, ξανά, τουλάχιστον στα μέρη μου υπάρχουν πολλές ελλείψεις και τεράστια λάθη... αναφέρω χαρακτηριστικά οικισμό με κυρωμένη Π.Ε. εδώ και 12 έτη, όπου στο σύστημα φαίνεται απλά σαν οριοθετημένος οικισμός <2000κατ. (καθεστώς που είχε δηλαδή πριν από 30 έτη).... και άλλα πολλά.... θέλει πολύ προσοχή ειδικά οι συν/φοι που δουλεύουν σε ''ξένες'' περιοχές...

Link to comment
Share on other sites

«Ουσιαστικό βήμα στο ευρύτερο πλαίσιο του ψηφιακού μετασχηματισμού του κράτους, αποτελεί η δημιουργία και πλήρης αξιοποίηση της πλατφόρμας e-Πολεοδομία. Η διαρκής αναβάθμιση της πλατφόρμας, η επικαιροποίηση των δεδομένων της και η διασύνδεσή της με άλλες ομοειδείς βάσεις γεωχωρικών δεδομένων, θα συμβάλει στην αποτελεσματικότερη λειτουργία των υπηρεσιών που εμπλέκονται με τον χωρικό σχεδιασμό, και κυρίως στην καλύτερη εξυπηρέτηση πολιτών και επαγγελματιών», αναφέρει σε δήλωσή του ο κ. Σταθάκης (από https://government.gov.gr/energopiite-ilektroniki-poleodomia/)

Θεωρητικά πάντα ενημερώνεται.. παρόλαυτα όσο καιρό τη χρησιμοποιώ για τις κυκλάδες και εύβοια δεν έχω δει κάποια ενημέρωση.. ακόμα και τα όρια οικισμών αποτυπώνονται σε ελάχιστες περιπτώσεις και πάλι με απόκλιση, που σε περιπτώσεις γεωτεμαχίων που είναι οριακά να μη μπορεί κανείς να το εμπιστευτεί. Και είναι κρίμα γιατί ειναι μια πολύ καλή πρωτοβουλία με την οποία θα μπορούσαμε να είχαμε ελαχιστοποίηση των σχέσεων μας με τις ΥΔΟΜ το οποία θα ήταν καλό και για εμάς αλλά και για τους υπαλλήλους των.

Όπως λέει και ο συνάδελφος Iou θέλει πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε! Με όλο τον σεβασμό και συγνώμη για το spamαρισμα.... συνήθως δεν υποκύπτω σε πειρασμούς σε αυτό το φόρουμ, αλλά η δήλωση του Σταθάκη μου θύμισε το παρακάτω "εγχειρίδιο" όπου κάνεις τυχαίους συνδυασμούς προτάσεων από κάθε στήλη και καταλήγεις με ''ουσιώδες'' πολιτικό λόγο.....🤣

mpourdologies.jpg.d1b22fdbb2ac73bfc193415282a0cd71.jpg

Πάντως πέρα από την πλάκα.... δεν υπάρχει καν μια φόρμα επικοινωνίας.... να στείλεις και να αναφέρεις πχ: ''ξέρετε κάτι, στον τάδε οικισμό, συν/νες ΧΥ τάδε, έχετε λάθος, ψάχτε το.... ή στην τάδε Δημ. Ενότητα υπάρχει ΣΧΟΟΑΠ και δεν το έχετε συμπεριλάβει, ψάχτε το....κλπ" .....είναι κρίμα....

Edited by lou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lou said:

"εγχειρίδιο" όπου κάνεις τυχαίους συνδυασμούς προτάσεων από κάθε στήλη και καταλήγεις με ''ουσιώδες'' πολιτικό λόγο.....🤣

Ό,τι καλύτερο σε πολιτικό "ανέκδοτο" έχω δει τελευταία με έκανες να γελάσω!! 🤣🤣 Ότι συνδυασμό και αν κάνεις παράγεται ακριβώς ένας λόγος από αυτούς που μας λένε καθημερινά! 

 

1 ώρα πριν, lou said:

Πάντως πέρα από την πλάκα.... δεν υπάρχει καν μια φόρμα επικοινωνίας.... να στείλεις και να αναφέρεις πχ: ''ξέρετε κάτι, στον τάδε οικισμό, συν/νες ΧΥ τάδε, έχετε λάθος, ψάχτε το.... ή στην τάδε Δημ. Ενότητα υπάρχει ΣΧΟΟΑΠ και δεν το έχετε συμπεριλάβει, ψάχτε το....κλπ" .....είναι κρίμα....

Ακριβως. Μια φόρμα επικοινωνίας η κάτι έστω διαδραστικό που να επισημαίνει σφάλματα ή ελλείψεις. Όντως κρίμα γιατι είναι πραγματικά μια πολύ καλή πλατφόρμα.

Πάντως φαίνεται παρατημένη.. δυστυχώς δεν μπορείς να εμπιστευτείς ειδικά όταν έχεις να κάνεις με οικισμούς κλπ. Όπως ανέφερες πριν είναι μάλλον όπως την παρέδωσαν και κανένας δεν ασχολήθηκε περαιτέρω. Ίσως ενημερωθεί στα επόμενα δύο χρόνια με τα ΓΠΣ και ΣΧΟΟΑΠ που βρίσκονται σε εξέλιξη...ίσως... για την ώρα προσοχή στη χρήση της..

Link to comment
Share on other sites

Έχει προκηρυχθεί διαγωνισμός για τον ενιαίο ψηφιακό χάρτη και όλα αυτά θα ενσωματωθούν σε μία πλατφόρμα, που προβλέπει και διαδικασίες ενημέρωσης, διόρθωσης κλπ. Για αυτό ίσως δεν ανανεώνεται πια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.