Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση του Ν.4178/2013 έως 3-11-2017


yian

Recommended Posts

Αν έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου μπορεί να γίνει οριστική υπαγωγή. Από εκεί και πέρα, και εφόσον δεν ζητηθεί βεβαίωση μηχανικού στο ενδοιάμεσο, αυτό μπορεί κάλλιστα να γίνει και σε ένα χρόνο από τότε που θα πάρει φεκ ο νέος νόμος αυθαιρέτων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δήλωση που δεν έχει εξοφλήσει , αλλά έχω ανεβάσει τα σχέδια , πρέπει να την περάσω σε οριστική ?

 

Όχι, δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι τις δηλώσεις του 4178 που έχουμε τον πελάτη να πληρώνει με δόσεις, εφόσον έχει πληρώσει το 30%, να τις περαιώνουμε. Έτσι έχοντας και ανεβασμένα όλα τα αρχεία στην πλατφόρμα, αν στο μέλλον ζητηθεί μεταπήδηση σε νέο νόμο, θα επιβάλλεται να ζητήσουμε νέα αμοιβή. Αν έχουμε αφήσει την αρχική δήλωση στη μέση (δηλ. χωρίς ανέβασμα-περαίωση), τότε θα είμαστε στο έλεος του Γρυλλάκη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν είσαι μηχανικός που σέβεται τον εαυτό του και το επάγγελμά του, είτε είναι σε οριστική, είτε όχι μια δήλωση ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ζητήσες EXTRA ΑΜΟΙΒΗ για τη μεταπήδηση αυτής στο νέο νόμο (π.χ. το 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής για ένταξη στον προηγούμενο κι όχι απλώς πενταροδεκάρες π.χ. 30 ευρώ που μου είπε ένας "συνάδελφος" πριν δυό ώρες....) ή όπου αλλού.....

 

Πρέπει να σταματήσουμε όλοι μας να ".....φοβόμαστε και τη σκιά μας"!!!

 

P.S. 

Aλλιώς πες του πελάτη σου, αν δεν θέλει να πληρώσει εσένα, εσύ να παραιτηθείς νομίμως της δήλωσης κι αυτός να πάει αλλού να βρει να του το κάνουν.....

Εκεί θα δει ότι, θα του ζητήσουν τα τριπλάσια από όσα εσύ....

Εκεί θα καταλάβει "....το πόσα απίδια χωράει ο σάκος"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

P.S. 

Aλλιώς πες του πελάτη σου, αν δεν θέλει να πληρώσει εσένα, εσύ να παραιτηθείς νομίμως της δήλωσης κι αυτός να πάει αλλού να βρει να του το κάνουν.....

 

 

Έχετε παρατηρήσει ότι ακόμα και να παραιτηθεί κάποιος μηχανικός της δήλωσης και να μπει άλλος διαχειριστής, το όνομα του 1ου μηχανικού φαίνεται ακόμα στη δήλωση μαζί με το όνομα του 2ου;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να υπάρχει και το όνομα του α' μηχανικού (προφανώς καταγράφεται το ιστορικό της συγκεκριμένης δήλωσης) κι άλλο το ποιός φέρει την ΕΥΘΥΝΗ της υπαγωγής - μεταφοράς - ολοκλήρωσης κ.λπ. (β' μηχανικός, ο οποίος προφανώς και πρέπει να ...."επικαιροποιήσει" τα πάντα, διαφορετικώς .....την πάτησε)!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να υπάρχει και το όνομα του α' μηχανικού (προφανώς καταγράφεται το ιστορικό της συγκεκριμένης δήλωσης) κι άλλο το ποιός φέρει την ΕΥΘΥΝΗ της υπαγωγής - μεταφοράς - ολοκλήρωσης κ.λπ. (β' μηχανικός, ο οποίος προφανώς και πρέπει να ...."επικαιροποιήσει" τα πάντα, διαφορετικώς .....την πάτησε)!

 

ΙΑΣΟΝΑ πέρα από το τι είναι σωστό και λάθος, δίκαιο και άδικο, επαγγελματικό και αντιεπαγγελματικό, μπορείς να μου πεις που γράφει κάπου νόμος, εγκύκλιος, ΥΑ ή οτιδήποτε άλλο ότι σε μεταφορά δήλωσης πρέπει να γίνει επικαιροποίηση  ? Φαντάζομαι εννοείς επανέλεγχο της δήλωσης, νέα σχέδια με νέα πινακακάκια, νέα τεχνική έκθεση κτλ ? Γιατί εγώ νομίζω ότι τυπικά ο μηχανικός είναι απολύτως καλυμμένος αν δεν υποβάλει κανένα νέο δικαιολογητικό και αφήσει τη δήλωση ως έχει.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω αν το λέει κάπου ο νόμος πάντως όταν αναλαμβάνεις μια δήλωση απο άλλο μηχανικό το ΤΕΕ γράφει αυτό το μηνυμα:

ΣΗΜ: Ο εκάστοτε υπεύθ. Μηχ. είναι αρμόδιος για την τηρούμενη διαδικασία και αναλαμβάνει κάθε ευθύνη για τα δηλωθέντα στοιχεία ή την τυχόν τροποποίησή τους κατά το χρόνο που διαχειρίζεται τη δήλωση.

 

το οποίο είναι και κάτι παραπάνω απο λογικό.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.