Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για νέο μηχανικό


nikos_xan

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,διαβαζω αρκετους μηνες το συγκεκριμενο site και ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.

Ειμαι Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε.,εχω παρει το πτυχιο μου εδω και 2 χρονια και ψαχνομαι να δουλεψω πανω στο αντικειμενο μου φυσικα χωρις επιτυχια.Διαβαζω καποια πραγματα αλλα εχω μπερδευτει αρκετα.

 

 

1) Γενικότερα τι ενέργειες πρεπει να κανω εγω τωρα,δηλαδη σε τι ενώσεις πρεπει να γραφτω,που πρεπει να απευθυνθω,πως θα αποκτησω αδεια ασκησης επαγγελματος

2) Διαβασα για την ΕΕΤΕΜ,ειναι υποχρεωτικο να γραφτω είτε επιλέξω να δουλέψω σαν ΕΕ είτε σαν μισθωτός?

 

Συγγνωμη για πιθανες χαζες ερωτησεις αλλα δεν υπαρχει κανεις να μας διαφωτισει και οπου ρωταω δεν ξερουν τιποτα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1) Γενικότερα τι ενέργειες πρεπει να κανω εγω τωρα...

 

Θα σου έλεγα "να αλλάξεις κλάδο" (καθ' ότι 2 χρόνια απραξίας κάθε άλλο παρά "ευοίωνο" σημάδι είναι) αλλά φαίνεσαι ευγενικό παιδί και δε θέλω να σε αποπάρω!

 

2) Διαβασα για την ΕΕΤΕΜ,ειναι υποχρεωτικο να γραφτω είτε επιλέξω να δουλέψω σαν ΕΕ είτε σαν μισθωτός?

 

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όπως την εννοείς εσύ ΔΕΝ υπάρχει για μας τους Τ.Ε. γιατί δεν έχουμε εδώ και 34 χρόνια ούτε κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, ούτε νομικό πλαίσιο άσκησης επαγγέλματος (καθ' ότι "λαθρομετανάστες" μηχανικοί για το κράτος μας)...καταχρηστικά χρησιμοποιούμε (για τα όποια πάρε-δώσε προκύψουν με πολεοδομίες κ.λπ. δημόσιους φορείς) κάτι Βασιλικά Διατάγματα του '70 (σχολών υπομηχανικών, τρέχα γύρευε)...

Στην Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. καλό θα ήταν να γραφτείς αλλά μην την υπολογίζεις για τίποτε σοβαρό, είναι απλά μια "επαγγελματική ένωση" (σα να λέμε π.χ. εγώ κι εσύ να ιδρύσουμε σύλλογο φίλων χαρτοπαιξίας) που τα έχει καλά με τις κρατικές δομές και παριστάνει εδώ και χρόνια το "αντιΤ.Ε.Ε." για τους μηχανικούς Τ.Ε. με τις πλάτες του κράτους!

Για έναρξη επαγγέλματος ως Ε.Ε. δε γνωρίζω λεπτομέρειες καθ' ότι δε μου χρειάστηκε ως τώρα (κι ελπίζω να μη χρειαστεί και ποτέ) νομίζω ότι ένας λογιστής είναι ο καταλληλότερος να σου απαντήσει!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.