Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία


lenaki85

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω σε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία, τι δικαιολογητικά απαιτούνται. Απ'οσο γνωρίζω είναι διαδικασία παρόμοια με της άδειας. Επίσης, υπο ποιές προυποθέσεις απαιτείται μελέτη ΚΕΝΑΚ ? Ρώτησα στην οικεία πολεοδομία αλλά δεν ήταν σαφής. 

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αλλαγή χρήσης και γιαυτό οι ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

καραχην δες απο χρησεις της περιοχης αν επιτρεπεται ... δεν ξέρω την απάντηση.. περίμενε τους συναδέλφους .. συνήθως ξέρουν, 1 ξέρω σίγουρα να αλλάξετε κατόπιν το τιμολόγιο ΔΕΗ εχει διαφορά πως φορολογουνται τα τμ αν ειναι κατοικια ή επαγγελματικό. Εχει διαδικασία.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

.. Επίσης, υπο ποιές προυποθέσεις απαιτείται μελέτη ΚΕΝΑΚ ? Ρώτησα στην οικεία πολεοδομία αλλά δεν ήταν σαφής. 

...

 

Συντάσεις Τεχνική Έκθεση όπου πρέπει να τεκμηριώσεις αν η αλλαγή στην Άδεια που θα βγάλεις αλλάζει «ριζικά» τις συνθήκες που αφορούν κενακ.

 

Δηλαδή ελέγχεις αν με τις όποιες αλλαγές αλλάζει >25% οι εξωτερικές επιφάνειες του κτιρίου που επηρεάζουν αλλά κι αν αλλάζει >25% η συμβατική ή αναλυτική αξία του ακινήτου με τις αλλαγές αυτές.

Αν υπερβαίνεις το 25% τότε είναι ριζική και θες ΚΕΝΑΚ αν όχι τότε την γλυτώνεις ή μπορεί να επαρκεί μελέτη θερμομόνωσης.

Μίλα με τον φοροτεχνικό της ΥΔΟΜ αν έχεις αμφιβολίες.

 

Πέρα απ αυτό τσέκαρε με προσοχή αν σου απαιτεί η αλλαγή χρήσης νέα θέση στάθμευσης

Για τις χρήσεις Γης θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να υπαρχει σε αστικό περιβάλλον χρήση Γης που επέτρεπε Καταστήματα και όχι οικίες… (παρά μόνο σε Βιομηχανικές πχ ζώνες ή ειδικές ζώνες πέραν αστικού ιστού).

Αν βρεις τέτοια περιοχή στην Ελλάδα παρακαλώ ενημέρωσε για να μπει στο βιβλίο Γκίνες…. :mrgreen:

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω την περίπτωση ενός καταστήματος που έχει ρυθμιστεί με τον 4495 -κατηγορία 5 (η κατηγορία έχει προκύψει από το γεγονός ότι κατασκεύασε πατάρι και το λειτουργεί ως κύρια χρήση)

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει τώρα αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία.

Μπορεί σε κατηγορία 5 να κάνει αυτή την αλλαγή Με ΕΕΔΜΚ ή ΕΕΔ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@smak5, αλλαγή χρήσης επιτρέπεται. Κατά πόσον μπορεί να γίνει αυτό με άδεια μικρής κλίμακας, εξαρτάται από τις εργασίες που θα γίνουν στο κατάστημα ώστε να γίνει κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.