Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αναθεώρηση (αλλαγή χρήσης ΗΧ σε ΚΧ) κατα ΝΟΚ παλαιάς άδειας με μη μέτρηση των κλιμακοστασίων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω οικοδομική άδεια του 1990 (Προσθήκη Β ορόφου) με αναθεώρηση επ' αόριστον ισχύος  αφού είχαν πέσει τα μπετά της προσθήκης.

 

Ο Β όροφος είχε 60 τ.μ. ΗΧ.

Μπορώ να αναθεωρήσω την ΟΑ κατά ΝΟΚ ώστε να εκμεταλευτώ τα τ.μ. των κλιμακοστασίων (2 Χ 15) και της εισόδου στην Pilotis (20 τ.μ.) ώστε να μειώσω τα τ.μ. των ΗΧ από 60 σε 10?

 

Η αναθεώρηση θα είναι ως προς την αλλαγή χρήσης από ΗΧ σε ΚΧ.

 

Δηλαδή να κλέισω 50 τ.μ. των ΗΧ στοβ Β όροφο και να τον αποπερατώσω.

 

Ανακεφαλαίωνω:

 

Αναθεώρηση παλαιάς ΟΑ κατά ΝΟΚ

Εξαντλημένος ΣΔ, αλλά θέλω να πάρω τ.μ. από κλιμακοστάσια και είσοδο και να τα βάλω στην αλλαγή χρήσης από ΗΧ σε ΚΧ.

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω πως έχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα της προσθήκης καθ' ύψος κατά ΝΟΚ σε κτίσμα με ΟΑ κατά ΓΟΚ για εκμετάλευση των ευεργετικών διατάξεων μη μέτρησης των κλιμακοστασίων στον ΣΔ.

 

δεν έχω δει ομως κάτι για αναθεώρηση και όχι για προσθήκη  

Link to comment
Share on other sites

το εμβαδό της Πυλωτής γιατί το αναφέρεις

αφού ήδη δεν είχε μετρήσει στο σ.δ

της ήδη υπάρχουσας Ο.Α?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΚΑΝΑ έχεις δίκαιο, όντως δεν έχει μετρήσει.

 

Υπάρχει και διαμέρισμα ισογείου αλλά μαζί με την είσοδο ήταν κάτω από 50%, οπότε δεν μέτρησε.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο

 

Η οικοδομή είναι μόνο μπετά (γιαπί) 

ή και με τοιχοποιίες

 

Στο ρωτώ  αυτό γιατί για την αναθεώρηση επ' αόριστον

άλλα ισχύουν σήμερα βάσει του άρθ 6 Ν 4030/11 

για την πρώτη περίπτωση (γιαπί) και άλλα για την δεύτερη (καραγιαπί)

που μπορεί να βάλουν σε αμφισβήτηση 

την υπάρχουσα επ' αόριστο ισχύ της αδείας σου του 1990 

(που έγινε  βάσει του  τρόπου έκδοσης Ο.Α του Π.Δ 1983

και όχι του Π.Δ 1993 ) 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μιλάς Αρτεμη για να πάρεις τα τμ ΣΔ που είχαν μετρήσει ποιά κλιμακοστάσια?

Γιατί όντως ο Συνάδελφος δίκιο έχει , η pilotis δεν μέτραγε στον ΣΔ.

Λές λοιπόν να πάρεις τα τμ Α' , Β' ορόφου, δεν ξέρω πόσους έχει η κατασκευή, να κάνεις αναθεώρηση σήμερα οτι ξαναεκδίδεις την άδεια που έχει εκδοθεί με ΓΟΚ, και έχουν πέσει τα μπετά, την ξαναεκδίδεις με ΝΟΚ και έτσι αφαιρείς τετραγωνικά κλιμακοστασίων, που θα χρησιμοποιήσεις σαν τετραγωνικά κυρίων χώρων που θα φτιάξεις σε νέα άδεια , την προσθήκη που κάνεις σε ημιτελή κατασκευή?

 

Κουφό μου ακούγεται, αλλά στην Ελλάδα ζούμε...

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Arche,

 

μιλάω για το νόμιμο δικαίωμα ενός πολίτη να αναθεωρήσει την ημιτελή οικοδομή του.

 

Η νόμιμη αναθεώρηση μπορεί να γίνει και να αφορά αλλαγές όπως μετατροπή ΗΧ σε ΚΧ ή το αντίθετο.

 

Αν μπορώ να κάνω την αναθεώρηση με ΝΟΚ, τότε θα πρέπει να λάβω υπόψη και αυτές τις αλλαγές.

 

Δεν βλέπω κάτι "κουφό" εδώ πέρα.

 

Και επαναλαμβάνω ότι έχει γίνει άπειρη κουβέντα για προσθήκη καθ' ύψος αλλά καθόλου για αναθεώρηση σε άδεια με επ' αόριστον ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

έχω οικοδομική άδεια του 1990 (Προσθήκη Β ορόφου) με αναθεώρηση επ' αόριστον ισχύος  αφού είχαν πέσει τα μπετά της προσθήκης.

 

Ο Β όροφος είχε 60 τ.μ. ΗΧ.

Μπορώ να αναθεωρήσω την ΟΑ κατά ΝΟΚ ώστε να εκμεταλευτώ τα τ.μ. 

 

Σύμφωνα με τοα άρθρο 34 του ΝΟΚ, οι οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη του ΝΟΚ αναθεωρούνται μέσα στον χρόνο ισχύος τους είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του ΝΟΚ, είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσής τους.

Άρα ναι, μπορείς να κάνεις την αναθεώρηση και να ελέγξεις το κτήριο με τον ΝΟΚ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.