Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοβαρό πρόβλημα σε πολυκατοικία


kostas1922

Recommended Posts

Να είσαι καλα φίλε μου μηχανικός είσαι λεφτά θέλεις να βγάλεις αλλά όταν πέφτει σοβάς και έχεις 2 ετών παιδί και δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πληρώσεις δικηγόρους και μηχανικούς για εκτίμηση και κάνουν χαβαλέ όπως το είπες ειλικρινά θλίβεσαι που ζεις σε αυτή τη χώρα και βλέπεις τη κατάντια της

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κραταω μια επιφυλαξη γιατι οι περισσοτεροι ιδιωτες  στο φορουμ ειναι τζαμπατζηδες, ερειστικοι και απαιτουν την συμβουλη. Κι εσυ, ενω πηρες κατευθυνσεις, επιμενεις να παρεις μια απαντηση που θεωρεις σωστη. Δυστυχως σε μια οικοδομη, αν τυχεις με κακους γειτονες, δημιουργειται προβλημα, που το πληρωνει συνηθως ο επισπευδων ή ο πιο ηθικος. Αυτον περιμενουν προφανως κι οι συνιδιοκτητες. Εσυ ξερεις αν θα εισαι αυτος. Τα υπολοιπα για παιδια και απελπισμενους και φτωχους, ειναι λιγο γραφικα, να ξερεις. Ολοι παλευουμε, δεν χρειαζεται κλαψα και μαλιστα γραπτως.

 

 

και που εισαι, πουλα και το iphone να φανει και λιγο η φτωχεια ε!

Edited by geokaloger
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostas1922 πολλοί κατανοούμε το προβλημά σου αλλά πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά ότι όπως η κρίση χτύπησε όλο τον κόσμο, έτσι χτύπησε και τους μηχανικούς. Επίσης, οι μηχανικοί που με κόπο απόκτησαν αυτό το πτυχίο δεν είναι εδώ για να προσφέρουν φιλανθρωπικό έργο. Παράλληλα βέβαια, πολλοί συνάδελφοι μπορεί να δώσουν χρήσιμες κατευθύνσεις σε μη μηχανικούς όπως του σε τι ειδικότητα πρέπει να απεθυνθούν, ποια υπηρεσία είναι αρμόδια κλπ
Καταλήγοντας επίσης, θέλω να πω ότι όπως ένας γιατρός δεν μπορεί να κάνει διάγνωση και θεραπεία χωρίς να εξετάσει τον ασθενή, έτσι και ο μηχανικός, δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα και να δώσει λύση χωρίς αυτοψία, μελέτη. 
Τα ειρωνικά σχόλια πρώτος εγώ τα διαγράφω αλλά και εσύ σε ένα φόρουμ μηχανικών, μην καταγίνεσαι εναντίον μας. Κάποια σχόλια συναδέλφων μπορεί να σε βοηθήσουν, ίσως πάλι όχι, δυστυχώς, πρόκειται για ανεπίσημη ιστοσελίδα ανώνυμων μηχανικών (ή μη) που ανταλλάσσουν απόψεις, δεν είναι καμιά εταιρεία ή υπηρεσία που υποχρεούται να δίνει απαντήσεις. Ελπίζω να κατάλαβες το σχόλιό μου σχετικά με την επικοινωνία στο φόρουμ.
Σχετικά με το πρόβλημά σου, δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ, την μόνη σωστή απάντηση την έδωσε ο kcher ήδη από το 2ο μήνυμα, παρά μόνο να τονίσω ότι αν κριθεί επικίνδυνο ίσως θα έχεις και εσύ πρόβλημα, γιατί θα πρεπει ή να χρωθείς όλα τα έξοδα ή να εγκαταλείψεις το κτίσμα...(φυσικά στην Ελλάδα, έχω δει ακόμα και δημόσια κτίρια, που έχουν κριθεί επικίνδυνα και παραμένουν επί χρόνια στην θέση τους....)

 

Επίσης, παρακαλώ όχι άλλα οφφ-τόπικ σχόλια. Ευχαριστώ

Edited by Γιάννης
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostas1922 πολλοί κατανοούμε το προβλημά σου αλλά πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά ότι όπως η κρίση χτύπησε όλο τον κόσμο, έτσι χτύπησε και τους μηχανικούς. Επίσης, οι μηχανικοί που με κόπο απόκτησαν αυτό το πτυχίο δεν είναι εδώ για να προσφέρουν φιλανθρωπικό έργο. Παράλληλα βέβαια, πολλοί συνάδελφοι μπορεί να δώσουν χρήσιμες κατευθύνσεις σε μη μηχανικούς όπως του σε τι ειδικότητα πρέπει να απεθυνθούν, ποια υπηρεσία είναι αρμόδια κλπ

Καταλήγοντας επίσης, θέλω να πω ότι όπως ένας γιατρός δεν μπορεί να κάνει διάγνωση και θεραπεία χωρίς να εξετάσει τον ασθενή, έτσι και ο μηχανικός, δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα και να δώσει λύση χωρίς αυτοψία, μελέτη.

Τα ειρωνικά σχόλια πρώτος εγώ τα διαγράφω αλλά και εσύ σε ένα φόρουμ μηχανικών, μην καταγίνεσαι εναντίον μας. Κάποια σχόλια συναδέλφων μπορεί να σε βοηθήσουν, ίσως πάλι όχι, δυστυχώς, πρόκειται για ανεπίσημη ιστοσελίδα ανώνυμων μηχανικών (ή μη) που ανταλλάσσουν απόψεις, δεν είναι καμιά εταιρεία ή υπηρεσία που υποχρεούται να δίνει απαντήσεις. Ελπίζω να κατάλαβες το σχόλιό μου σχετικά με την επικοινωνία στο φόρουμ.

Σχετικά με το πρόβλημά σου, δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ, την μόνη σωστή απάντηση την έδωσε ο kcher ήδη από το 2ο μήνυμα, παρά μόνο να τονίσω ότι αν κριθεί επικίνδυνο ίσως θα έχεις και εσύ πρόβλημα, γιατί θα πρεπει ή να χρωθείς όλα τα έξοδα ή να εγκαταλείψεις το κτίσμα...(φυσικά στην Ελλάδα, έχω δει ακόμα και δημόσια κτίρια, που έχουν κριθεί επικίνδυνα και παραμένουν επί χρόνια στην θέση τους....)

 

Επίσης, παρακαλώ όχι άλλα οφφ-τόπικ σχόλια. Ευχαριστώ

Αν χρεωθεί επικινδυνο θα χρεώθω όλα τα έξοδα σε περίπτωση που δηλώσουν αδυναμία οι άλλοι να πληρώσουν ;αν δεν πάω στη πολεοδομία αλλα σε ένα ιδιώτη μηχανικό πως μπορεί να με βοηθήσει το χαρτί αυτό ;πρέπει να βάλω και δικηγόρο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κραταω μια επιφυλαξη γιατι οι περισσοτεροι ιδιωτες στο φορουμ ειναι τζαμπατζηδες, ερειστικοι και απαιτουν την συμβουλη. Κι εσυ, ενω πηρες κατευθυνσεις, επιμενεις να παρεις μια απαντηση που θεωρεις σωστη. Δυστυχως σε μια οικοδομη, αν τυχεις με κακους γειτονες, δημιουργειται προβλημα, που το πληρωνει συνηθως ο επισπευδων ή ο πιο ηθικος. Αυτον περιμενουν προφανως κι οι συνιδιοκτητες. Εσυ ξερεις αν θα εισαι αυτος. Τα υπολοιπα για παιδια και απελπισμενους και φτωχους, ειναι λιγο γραφικα, να ξερεις. Ολοι παλευουμε, δεν χρειαζεται κλαψα και μαλιστα γραπτως.

 

 

και που εισαι, πουλα και το iphone να φανει και λιγο η φτωχεια ε!

δηλαδη αυτοί περιμένουν μήπως αποκαταστήσω τις φθορές από τη τσέπη μου ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν η περιοχή σου υπάγεται σε οργανωμένο πολεοδομικό γραφείο τότε αυτό θα έχει και τμήμα επικινδύνων.

Κάνεις καταγγελία , κάνουν αυτοψία και εφ'όσον κρίνουν ότι πράγματι υπάρχει κάτι επικίνδυνο συντάσσουν σχετική έκθεση η οποία κοινοποιείται στους ιδιοκτήτες και το αστυνομικό τμήμα της περιοχής όπου

 

α. περιγράφονται οι επικίνδυνες κατασκευές

β. δίνεται εντολή στους ιδιοκτήτες εντός συγκεκριμένης χρονικής προθεσμίας  να εκδόσουν άδεια επισκευής βασισμένη σε σχετική μελέτη αρμόδιου μηχανικού και να αποκαταστήσουν τα επικίνδυνα σημεία. 

 

Αρα όπως και να 'χει , θα χρειαστείς μηχανικό για μελέτη και επίβλεψη της επισκευής.

 

Με βάση αυτά που είπες για τους συνιδιοκτήτες είναι προφανές ότι θα χρειαστείς και δικηγόρο , τον οποίο σου προτείνω να ρωτήσεις πριν ξεκινήσεις την καταγγελία για να δεις και σε τι βαθμό θα  ευθύνεσαι και εσύ ως συνιδιοκτήτης μετά την κοινοποίηση του πορίσματος του τμήματος επικινδύνων. 

 

 

Νομίζω ότι το θέμα εξαντλήθηκε.

ΥΓ. 

η φτωχεια θελει καλοπεραση.jpg

Edited by avgoust
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.