Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ο νέος νόμος αυθαιρέτων: Νόμος 4495/2017


gio

Recommended Posts

19 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αγαπητοί μου, ο νόμος είναι απολύτως σαφής! Φερόμενοι κληρονόμοι χωρίς να έχει προηγηθεί αποδοχή κληρονομιάς δεν μπορούν να εξουσιοδοτήσουν για να γίνει υπαγωγή στον 4495. Όποιος μηχανικός πράτει αντιθέτως, παρανομεί και του εύχομαι να μην το βρει μπροστά του....

 

Ιάσονα  που  το  λέει αυτό  ο  4495  άρθρο  και παράγραφο,  εαν  το  λέει  έτσι έχεις  δίκιο .  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το λέει λέμε το σώμα του νομου. Το σώμα δεν αναφέρει πουθενά δικαιούχους κληρονόμους χωρίς τίτλο αποδοχής.

 

Ενδεχομένως το δικαίωμα των κληρονόμων χωρίς τίτλο να μπορούν να ρυθμίσουν να προκύπτει από την εγκύκλιο, αυτό λέμε. 

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, loser said:

Η μη αποποίηση κληρονομίας εντός  περιόδου  που ορίζει  ο  νόμος δεν  είναι  προσωρινή  κατοχή  ιδιοκτησίας ;;;  Στο  διάστημα  αυτό  υπάρχει άλλος  ιδιοκτήτης;; ,  εφόσον εκδοθεί βεβαίωση  περί μη  δημοσίευσης άλλης  διαθήκης  εντός  πχ   2  μήνου  δεν  θεωρείται  ο κληρονόμος προσωρινός  ιδιοκτήτης  ;;;  Θεωρώ ότι για τον  νόμο  4495 την χρονική περίοδο  αυτή    ο  κληρονόμος  είναι  ο  ιδιοκτήτης χωρίς  να  έχει  γίνει αποδοχή . Σαφέστατα υπάρχει  ρίσκο  αλλά  και  στο  κτηματολόγιο  γίνεται  δεκτή  η  δήλωση  με  τα  απαραίτητα  δικαιολογητικά ,  δεν  καταλαβαίνω επομένως   γιατί  κάποιος  να  μην  το  δηλώσει.  

Η προθεσμια αποποιησης ειναι 4 μηνες [απο της γνωσεως της επαγωγης και του λογου αυτης]

δλδ εσυ λες οτι "αφου περασαν 4 μηνες  απο τον θανατο, αρα αυτος εδω που ηρθε στο γραφειο μου ειναι κληρονομος".

Τί χαρτιά θα του ζητησεις?

[δεν ειναι θεμα "ρισκου"  ειναι θεμα "σωστης νομικης συμπεριφοράς"...

Ειναι αυτο που στα νομικα λεμε "ενεργητικη νομιμοποιηση"

και, εάν υπαρχουν και αλλοι κληρονομοι..."παθητικη νομιμοποιηση" ως προς αυτούς.

Θες να μπλεχτεις με αυτά?
Δικαίωμα σου.

Εν τελει, χωρις αποδοχη δεν πας πουθενα.

Ούτε ενοίκια δεν μπορει να λαβει ο "ισχυριζομενος" οτι ειναι κληρονομος, αν δεν δοσει αποδοχη στον μισθωτη.

υγ

δες ξανα το ερωτημά σου. Για να να λες οτι θα ζητησεις "πιστοποιητικο περι μη δημοσιευσης αλλης διαθηκης",  σημαινει οτι ηδη υπαρχει μια.

Μπορει να μην υπαρχει διαθηκη, αρα πρεπει να εχεις καποιο αλλο.

Ειναι δυσκολο το "αθλημα"

 " Έκαστος εφ’ ω ετάχθη"

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Θες να μπλεχτεις με αυτά? Δικαίωμα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Θες να μπλεχτεις με αυτά?

Από μένα μακρυά αυτά φίλτατε, αλλά τι έχεις να πεις για την clean περίπτωση δημοσιευμένης διαθήκης με μη αποποίηση, με έναν και μοναδικό κληρονόμο (είτε υπάρχουν άλλοι, είτε όχι, θα ήθελα τη γνώμη σου και τα δύο) για ένα και μοναδικό ακίνητο; Απορία εκφράζω, η στάση μου στο συγκεκριμένο είναι περίπου στο μήκος κύματος αυτών που λέει ο zavi, με την παράμετρο ότι την εγκύκλιο θα τη χρησιμοποιούσα για πιο "ιδιαίτερους" πελάτες, εως πολύ ιδιαίτερους και πάντα χωρίς περαίωση μέχρι την αποδοχή, σαν ελάχιστο μέτρο προστασίας, της δήλωσης και όλων των εμπλεκομένων.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

για  διαθήκη  μιλάω  ,και μάλιστα  δημοσιευμένη   και  μέχρι  δημοσίευσης άλλης  διαθήκης  ο  νόμιμος  κάτοχος  και  προσωρινός ιδιοκτήτης  είναι  ο  κληρονόμος ,  έτσι  το  βλέπω  εγώ  , μέχρι  νεωτέρας    και  απορώ  γιατί  έμπλεξαν   την   ένταξη  στον  4495   στο  συνιδιοκτησιακό .  Ο  νόμος  αυτός  θεραπεύει  πολεοδομικές  ατασθαλίες  και  όχι  συνιδιοκτησιακές  διαφορές . το  ακίνητο  δηλαδή  με  την  νέα  του  μορφή    εδώ  και  χχ  χρόνια  αναμένει τους  νόμιμους  ιδιοκτήτες  του  καθαρό  και  απαλλαγμένο  από  τις  πολεοδομικές  παραβάσεις .  ο  μηχανικός  δεν  ελέγχει  τίτλους  διότι  μπορεί  να  είναι  πλαστοί . κατά  συνέπεια  έπρεπε  να  υπάρχει  απαλλαγή  από  τέτοιες υποχρεώσεις   ποινές  καθήκοντα  και  τον  συνεχή  εκφοβισμό  παρε  συναίνεση  από  δω  από  κει  ,  νομίζω  οτι  όλα  αυτά  είναι  προσκόμματα  για  να  παίρνουν  τις  δουλείες  οι  αετονυχίδες με    χιλιάδες  δουλείες  ,  οι  οποίοι  δεν  θα  ελεγχθούν  ποτέ  ,  αλλά  και  να  ελεγχθούν   θα  έχει  έρθει   με  τροπολογία  και  σε  ένα  βραδύ  η  απαλλαγή  τους . Όπως είπα  και  πρίν  το  κτηματολόγιο  δέχεται  δήλωση  από  κληρονόμους  .........ο  4495  ΟΧΙ;;; ... πρόσφατα  μίλαγα  με  συμβολαιογράφο   γιαυτό  το  θέμα  και  μου  είπε  ότι  σας  μεταφέρω . 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

δεν οδηγει πουθενα αυτη η συζητηση...

....και δεν ρωτας τον συμβ/φο

αφου,  για να μου αποδειξει σε εμενα οτι ειναι αυτος ο κληρονομους  θα μου φερει ενα σωρο χαρτιά

-που δεν ξερω να τα ελεγξω-

αλλά, με τα ιδια χαρτια εσυ θα κανεις αποδοχη....

γιατι δεν την κανεις, να  ξεμπερδευουμε.

Εν τελει,  χωρις αποδοχη  ούτε "ιδιοκτητη" εχεις ουτε "κυριο"

αυτα

εδιτ

και σου ειπα για το ΕΚ πιο πανω .  Πραγματι  μπορεις να δηλωσεις με  τα κληρονομοχαρτα.

Αλλα θα παρεις εγγραφη με παρατηρηση "εκκρεμει αποδοχη".

Αρα χωρις αυτην δεν εχεις "δικαιωματα"

 

 

 

  

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη  εφόσον  η  διαθήκη  ορίζει  τον  ψιλό  κύριο  που   βλέπεις  το  πρόβλημα ;;

εν  τέλει  στον  4495  δηλώνεις  ακίνητο  η  ιδιοκτήτη  ,  η  και  τα  δυο  και  για  την  χρονική  στιγμή  που  ένα φυσικό πρόσωπο  έχει  στην  ιδιοκτησία  του  το  ακίνητο ,  αύριο  μπορεί ακόμα  και  με  δικαστήριο  να  αλλάξει ο κύριος  του  ακινήτου  ,  που  έχει  σε  αυτό  ευθύνη  ο  μηχανικός  ;;; Εχει  ολοκληρωθεί  το  κτηματολόγιο  ώστε  να  γνωρίζουμε  τους  ιδιοκτήτες  σε  ολόκληρη  την  Eλλαδα ;;; από  την άλλη  το  υπουργείο  βάζει  πρόστιμα  σε  όσους  δεν  τακτοποιούν τα  ακίνητα  τους ,  πώς  θα  γίνουν  όλα  αυτά  μαζί ; 

Σωστό  αυτό  που  λές  με  την  αποδοχή ,  τα  ίδια  χαρτία  απαιτούνται  με τον 4495 , αποτυπώσεις  τοπογραφικά  κλπ  με αυτά ,ολοκληρώνεις  την αποδοχή  και  μετά μπαίνεις  στον  νόμο .  Εγω  έχω  ακόμα θέμα  με  τον   4495  στο  εξής δεσμεύεις  ιδιοκτήτη  με  κίνδυνο κυρώσεων   για  τον  μηχανικό    ή  απλά  καθαρίζεις  το  ακίνητο  από  τα  πολεοδομικά ;;;;; 

 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Μη το ψάχνεις δίκιο έχει ο Δημήτρης, αν θες να κάνεις ανδραγαθία, είτε για τα λεφτά είτε γιατί σου γυαλίσε η πελάτισσα/ο πελάτης, είτε, είτε, είτε, έχεις μια διφορούμενη γραμμούλα στην εγκύκλιο για να πατήσεις.

Το σχόλιο του για το ΕΚ το ξεκαθάρισε (είμαι σε κτηματογράφηση ακόμα κ το αγνοούσα το συγκεκριμένο).

Το αστείο είναι ότι αν έρθει η πολεοδομία θα αποκτήσεις μετά φερόμενο ιδιοκτήτη για υπαγωγή!

Ο μοναδικός legit χειρισμός είναι η πληρωμή παραβόλου και εξουσιοδότηση για υπαγωγή μετά την αποδοχή.

Την καλημέρα μου σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη συνεχίζει να είναι ότι, δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος ο μηχανικός να βιαστεί να κάνει υπαγωγή στον 4495, στις περιπτώσεις αυτές, χωρίς να έχει ολοκληρωθεί δηλαδή, η διαδικασία της "αποδοχής".

Όχι ότι, θα γίνει στο μέλλον κάτι σοβαρό. Αλλά απλώς αποφεύγεται και η παραμικρή πιθανότητα "μελλοντικού προβλήματος" για το μηχανικό. Σε τέτοιου είδους περιπτώσεις, οι δικηγόροι βρίσκουν τις "παραμικρές" λεπτομέρειες, οι δικαστές δεν καταλαβαίνουν από τα "δικά μας", οι ιδιοκτήτες "κάνουν ότι, δεν ξέρουν" και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να μας "σκίσουν".... Για μια αμοιβή σήμερα π.χ. 1.000 ευρώ, δεν υπάρχει λόγος να βιαστούμε.... Ας βιαστούν οι κληρονόμοι... Λιγότερο από 2 μήνες θέλει μια αποδοχή σε όποιον συμβολαιογράφο...

 

P.S.1. Ο νόμος, κατ' εμέ, είναι σαφής! Ερμηνείες κι άλλου είδους "ταυτίσεις" (π.χ. κτηματολόγιο κ.λπ.) δεν χωρούν.... Όπως επίσης δεν χωρούν και διαφορετικές ερμηνείες που (εν μέρει) παρουσιάζονται μέσω εγκυκλίων...

P.S.2. Αν ο νομοθέτης ήθελε να μπορούν οι κληρονόμοι χωρίς αποδοχή να κάνουν δηλώσεις, θα το έλεγε ευθέως... Πάνω από δέκα χρόνια αυθαιρετονόμων ούτε ένας δεν το είπε/προσδιόρισε με σαφήνεια.... Κάτι μας λέει κι αυτό... Και οι νομοθέτες γνωρίζουν καλύτερα από τους ερμηνευτές των νόμων (εμάς δηλαδή)...

P.S.3. Μην νομίζετε επιπροσθέτως ότι, όση καλή πρόθεση και να υπάρχει από τους φερόμενους ως κληρονόμους σήμερα, να μπορούν όλοι αύριο (όπως θα ισχυρίζονται) να ολοκληρώσουν μια αποδοχή κληρονομιάς!!! Είναι άλλο "πράγμα" το τι ακριβώς θέλω κι άλλο το τι μπορώ να κάνω....

P.S.4. Από την άλλη "μεγάλα παιδιά" είμαστε οι περισσότεροι πλέον κι ο καθένας από εμάς, είναι σε θέση και να κατανοήσει και ν' αναλάβει τις όποιες ευθύνες προκύπτουν από τις ενέργειές του!! Είμαι απολύτως βέβαιος γι' αυτό. Υπάρχουν όμως μεταξύ μας, "νέα παιδιά" - νέοι συνάδελφοι, οι οποίοι στην αρχή της καριέρας τους οφείλουν να είναι περισσότερο "συγκρατημένοι" από εμάς... Οφείλουν να ενεργούν με απόλυτη υπευθυνότητα και με το μικρότερο δυνατό ρίσκο.... Οπότε όλοι εμείς που εκφραζόμαστε δημοσίως, έχουμε ηθική υποχρέωση να τους προστατεύσουμε από τα "επικίνδυνα μονοπάτια", όπως αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.