Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ο νέος νόμος αυθαιρέτων: Νόμος 4495/2017


gio

Recommended Posts

@ΙΑΣΟΝΑΣ  Αγαπητέ συνάδελφε  θα  συμφωνώ  μαζί  σου  στα  περισσότερα, επίσης  στο  γεγόνος οτι  ο  κληρονόμος  χωρίς  αποδοχή  δεν  είναι  ιδιοκτήτης  αλλά   σε  αυτό    υπάρχει   και  ο  αντίλογος .

πχ  κληρονόμος χωρίς  αποδοχή πληρώνει  κανονικά  φόρους κατά  συνέπεια για  το  κράτος  έχει  ιδιοκτησιακά δικαιώματα   αλλά για  το 4495  ΟΧΙ . 

εάν κάνει  ένας  κληρονόμος καταγγελία  και  ο άλλος χρεωθεί τα  πρόστιμα τότε  κατά  4495  ο  υπόχρεος  κληρονόμος μπορεί  να  κάνει  δήλωση κανονικά ;;;; ενώ  σαν  κληρονόμος ΟΧΙ 

Εάν σε  ένα  ακίνητο κακοσυντηρημένο πέσει  σοβάς στο  κεφάλι  περαστικού  ο  κληρονόμος πάει  φυλακή αλλά δεν  μπορεί να δηλώσει μια αυθαιρεσία για να κάνει  δήλωση  στον 4495 και  να εκδόσει  κανονικά  άδεια συντήρησης. 

ο νόμος  τελειώνει   και  όσοι  πολίτες πέθαναν τον  Ιούνιο  και  δεν  πρόλαβαν  οι  κληρονόμοι  τους  να  κάνουν  αποδοχή  τα  ακίνητα τους  κρίνονται  κατεδαφιστέα . 

είναι  ολοφάνερο  υπάρχουν   διενέξεις   μεταξύ  της  Ελληνικής  νομοθεσίας  με πολλά  ( ναι με  .....  αλλά )    και παρότι  δεν   σπουδάσαμε  νομικοί   είμαστε  σε  πλήρες    αδιέξοδο το 2020.    

 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, loser said:

Αγαπητέ συνάδελφε  θα  συμφωνώ  μαζί  σου  στα  περισσότερα, επίσης  στο  γεγόνος οτι  ο  κληρονόμος  χωρίς  αποδοχή  δεν  είναι  ιδιοκτήτης  αλλά   σε  αυτό    υπάρχει   και  ο  αντίλογος .

πχ  κληρονόμος χωρίς  αποδοχή πληρώνει  κανονικά  φόρους ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ κατά  συνέπεια για  το  κράτος  έχει  ιδιοκτησιακά δικαιώματα   αλλά για  το 4495  ΟΧΙ . ΣΩΣΤΑ

εάν κάνει  ένας  κληρονόμος καταγγελία  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ και  ο άλλος χρεωθεί τα  πρόστιμα ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ τότε  κατά  4495  ο  υπόχρεος  κληρονόμος μπορεί  να  κάνει  δήλωση κανονικά ;;;; ενώ  σαν  κληρονόμος ΟΧΙ ΣΩΣΤΑ 

Εάν σε  ένα  ακίνητο κακοσυντηρημένο πέσει  σοβάς στο  κεφάλι  περαστικού  ο  κληρονόμος πάει  φυλακή ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ αλλά δεν  μπορεί να δηλώσει μια αυθαιρεσία για να κάνει  δήλωση  στον 4495 και  να εκδόσει  κανονικά  άδεια συντήρησης. ΣΩΣΤΑ

ο νόμος  τελειώνει   και  όσοι  πολίτες πέθαναν τον  Ιούνιο  και  δεν  πρόλαβαν  οι  κληρονόμοι  τους  να  κάνουν  αποδοχή  τα  ακίνητα τους  κρίνονται  κατεδαφιστέα . ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 

Συγγνώμη φίλε μου προκαταβολικά για την απάντηση με αυτόν τον "τρόπο", αλλά οι "άρχοντες" του site δεν με αφήνουν να γίνω σαφέστερος...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Συγγνώμη φίλε μου προκαταβολικά για την απάντηση με αυτόν τον "τρόπο", αλλά οι "άρχοντες" του site δεν με αφήνουν να γίνω σαφέστερος...

1) Ακίνητο  φορτωμένο με  χρέη   παίρνει  τον  δρόμο  τους πλειστηριασμού από  την ΑΑΔΕ υπόχρεος  είναι  ο  κληρονόμος διότι με  την  σιωπηλή  του αποδοχή  μετά  την  λήξη  τετραμήνου  κληρονομεί  χρέη  (σε τρίτους  η το δημόσιο)  και  υποχρεώσεις  του  θανόντα ιδιοκτήτη .  3) Δοκίμασε  εξαιτείας της  αμέλειας  σου  σαν  κληρονόμος  να  τραυματίσεις    περαστικό . 2) Ακίνητα  κατ  5  από  αύριο  16 του  μήνα  κρίνονται  κατεδαφιστέα .  Για  100  τετρ  αυθαίρετο  πόσα  χιλιάρικα  τον  χρόνο  βγαίνει  το  πρόστιμο διατηρ - ανεγ  . 4) σαν  φερόμενοι  μπορούν , ένας από τους  δύο  μπορεί η και οι δύο . 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, loser said:

1) Ακίνητο  φορτωμένο με  χρέη   παίρνει  τον  δρόμο  τους πλειστηριασμού από  την ΑΑΔΕ υπόχρεος  είναι  ο  κληρονόμος διότι με  την  σιωπηλή  του αποδοχή  μετά  την  λήξη  τετραμήνου  κληρονομεί  χρέη  (σε τρίτους  η το δημόσιο)  και  υποχρεώσεις  του  θανόντα ιδιοκτήτη. Καλά να πάθει, αφού όσο είχε το χρονικό περιθώριο να κάνει αποποίηση κληρονομιάς δεν το έκανε. Πολλές φορές πληρώνουμε ακριβά και τις πράξεις μας, αλλά και την απραξία μας!!!  3) Δοκίμασε  εξαιτείας της  αμέλειας  σου  σαν  κληρονόμος  να  τραυματίσεις    περαστικό. Θα πάθεις ακριβώς αυτό που θα πάθει ο οποιοσδήποτε άλλος, χωρίς να φέρει τον μανδύα του "κληρονόμου". Αυτός καλέ μου φίλε είναι ο "νόμος της ζωής". 2) Ακίνητα  κατ  5  από  αύριο  16 του  μήνα  κρίνονται  κατεδαφιστέα.  Για  100  τετρ  αυθαίρετο  πόσα  χιλιάρικα  τον  χρόνο  βγαίνει  το  πρόστιμο διατηρ - ανεγ . Καλά να πάθουν (αν τελικώς φτάσει αυτή η στιγμή). Όταν έπρεπε οι ιδιοκτήτες να ενεργήσουν, αυτοί κοιμόντουσαν... Γι' αυτό οι "φερόμενοι" ως κληρονόμοι, τρέχουν ν' αποποιηθούν τις κληρονομιές....  4) σαν  φερόμενοι  μπορούν , ένας από τους  δύο  μπορεί η και οι δύο . Αυτοί μπορεί να θέλουν, ή ακόμα και να μπορούν, ο νόμος όμως δεν τους δίδει το δικαίωμα αυτό και στις ευνομούμενες δημοκρατίες, όλοι οφείλουν ν' ακολουθούν τους νόμους και να μην πράττουν κατά το δοκούν...

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό "καλό" ή "κακό" είναι; Mόνο ο Μεγάλος Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος γνωρίζει.... Ότι κι αν είναι πάντως, σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, loser said:

😉 έγινες τρόπος   ζωής

 

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Τώρα αυτό "καλό" ή "κακό" είναι;

Καλό είναι κ ισχύει.

Να σου πω εγώ πως το παθαίνω:

Στην αρχή βλέπω ένα σχόλιο σου και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, μετά αρχίζω να το ψάχνω κ να το σκέφτομαι, μετά δειλά δειλά το εφαρμόζω, μέχρι στιγμής έχουν όλα 100% επιτυχία, σοβαρά το λέω όχι για γλύψιμο, δεν έχω λόγο, και μετά γίνεται τρόπος ζωής!

Να ένα παράδειγμα, στην αρχή για τις 30/9 είχα αγχωθεί μην εκτεθώ σε κανέναν από τους υπάρχοντες πελάτες, μου σχολίασες κάπου "Χεστήκαμε την τσέπη μας κοιτάμε", το είδα κ εγώ εμπορικά κ το σκισα τελείως.

Άντε να δω τι θα τους κάνω τώρα όλους αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, zazeng said:

 

Καλό είναι κ ισχύει.

Να σου πω εγώ πως το παθαίνω:

Σ

Άντε να δω τι θα τους κάνω τώρα όλους αυτούς...

XA  XA   XA !!!😄

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, zazeng said:

Καλό είναι κ ισχύει.

Δεν διάβασες όμως την απάντηση στο "άλλο" που έστειλες και που έχει extra ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανικός και μου ανατέθηκε η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος για αποδοχή κληρονομιάς σε γεωτεμάχιο. Εντός του γεωτεμαχίου υπάρχει πολύ παλιά κατοικία(προ του 55, από τρόπο κατασκευής και υφιστάμενα συμβόλαια). Για την αποδοχή της κληρονομιάς δεν πρέπει να εκδοθεί βεβαίωση 4495 για προ του 55? Και αν ναι εφόσον δεν έχει γίνει αποδοχή πώς μπορεί να μου γίνει ανάθεση αφού δεν υπάρχει ιδιοκτήτης?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.