Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ο νέος νόμος αυθαιρέτων: Νόμος 4495/2017


gio

Recommended Posts

 σε αυτη την ιστορια  εμπλεκονται 

 οι ΔΟΥ για τον φορο κληρονομιας,

οι συμβ/φοι που κανουν τις δηλωσεις φορου κληρονομιας

και στην συνεχεια αποδοχη κληρονομιας,

οι περιεργες διατυπωσεις του υπουργειου οικονομικων στην ΠΟΛ 1237/14 οτι θελουν να αποδειχνεται με "συμβολαιο"

οποιαδηποτε μεταβολη στα  δηλωθεντα περιουσιακα στοιχεια στα Ε9...[!!!!]

το υποθηκοφυλακειο...

το κτηματολογιο...

[μην ξεχασω και τους λογιστες που γραφουν και ξαναγραφουν για να  διορθωσουν τα λαθη των πελατων τους...]

 

καπου εκει στην μεση απο ολους αυτους τους αρμοδιους,  με τις δικες τους εγκυκλιους, οδηγιες και ΠΟΛ

 

χανεται η λογικη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...από τα γραφόμενα καταλαβαίνω ότι

η δημοσιευμένη διαθήκη συνοδευόμενη από τα λοιπά δικαιολογητικά

δεν μου επιτρέπει να προχωρήσω στην τακτοποίηση

γιατί δεν έχω ιδιοκτήτη.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι,

ο μηχανικος μετραει νομιμα και αυθαιρετα

τα δινει στον συμβ/φο  [ατυπα]  και κανει  αυτος  τις δηλωσεις φορου κληρονομιας

μετα γινεται η αποδοχη

και τοτε εχεις νομιμο εντολεα...

 

 Αν ο νομος ηθελε να  δικαιουται  να τακτοποιει ο κληρονομος πριν την αποδοχη,

θα το εγραφε  στο αρθρο 99 παρ. α  περ. αα κλπ.

και θα περιελαμβανε και τον "κληρονομο" χωρις αποδοχη με βαση "καποια  νομιμοποιητικα εγγραφα"

αλλά δεν το γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι :

αν έχει παρέλθει το χρονικό διάστημα των τεσσάρων μηνών κατά το οποίο έχεις δικαίωμα να κάνεις αποποίηση κληρονομιάς και δεν την έκανες , είσαι είτε το θέλεις είτε όχι ιδιοκτήτης.

Αρα έχεις δικαίωμα τακτοποίησης.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

avgoust,

δεν διαφωνω,  στο θεωρητικο επίπεδο,  με τα ανω,  ως προς την αποκτηση της ιδιοτητας του κληρονομου "μετα το 4μηνο"

αλλά,

- ο μηχανικος δεν ειναι αρμοδιος  να ζηταει τα διαφορα πιστοποιητικα που αποδειχνουν εάν καποιος ειναι ή οχι κληρονομος και να "αποφαινεται" περι της ιδιοτητας ή μή  καποιου σαν κληρονομου,  ούτε να ερμηνευει, ενιοτε, κάποιες περίπλοκες διαταξεις μιας διαθηκης.....

- εάν θελει, ας δοσει ο συμβολαιογραφος τετοια "βεβαιωση" προς τον μηχανικο,

[την οποία, επισης, δεν δικαιουται να χρησιμοποιησει ο μηχανικος [εάααν δοθει...που δεν θα δοθει...]

παντως,

-ειτε με πιστοποιητικα ειτε με "βεβαιωση" είτε με οποιονδηποτε  αλλον τροπο,

τι θα συμβει εάν ο πελατης  δεν κανει δηλωση στην εφορια  ή δεν κανει αποδοχη κληρονομιας

[λογω των φορων κλπ. εξοδων που δεν εχει να καταβαλει...]

 

Μην ξεχνουμε οτι οι ιδιοι οι συμβολαιογραφοι "αντισταθηκαν " στην αρχικη διατυπωση της διαβουλευσης που οριζε  στο  -τότε-   αρθρο 64  οτι

 

"β. Σε κάθε δήλωση αποδοχής κληρονομίας ή κληροδοσίας, που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος, εφόσον με αυτή περιέρχεται στον κληρονόμο ή τον κληροδόχο ακίνητο της κληρονομίας ή εμπράγματο δικαίωμα επάνω σε αυτό, συμπεριλαμβανομένων των ακινήτων χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του κληρονόμου ή κληροδόχου και βεβαίωση μηχανικού."

 

γι'  αυτο και δεν υπαρχει στην τελικη διατυπωση του 4495

εν τελει

εάν δεν γινει η αποδοχη, ο μηχανικος θα βρεθει για αλλη μια φορα "στον αερα¨",

όπως με εκεινες τις περιπτωσεις  για την συναινεση που ελεγε ο πελατης

"συναινεση...εχω...  θα εχω.... πώς δεν θα εχω....αλλοιμονο που δεν θα εχω..."

ή τα Ε9 που "ακομα φερνει..."

 

ή σαν τον μηχανικο που τακτοποιησε με το 100%, χωρις να  εχουν κανει προσυμφωνο

και,  αφου τα τακτοποίησε ολα,  μετα, κατα  την ωρα της συνταξης του συμβολαιου συστασης και διανομης

τα τιναξε στον αερα η κυρα Χρυσουλα, γιατι μια δικια της  τριανταφυλλια,

που ειχε φυτεμενη με τα χερακια της ...."έπεφτε" σε αλλη καθετη

Link to comment
Share on other sites

τι θα συμβει εάν ο πελατης  δεν κανει δηλωση στην εφορια  ή δεν κανει αποδοχη κληρονομιας

[λογω των φορων κλπ. εξοδων που δεν εχει να καταβαλει...]

Τι θα συμβεί αλήθεια ?

 

Για το κράτος είσαι ιδιοκτήτης είτε το θέλεις έιτε όχι και απλώς θα φας πρόστιμο λόγω εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης στην εφορία .

 

Οσο για την αποδοχή κληρονομιάς , αν έχεις  κάνει δήλωση στην εφορία μπορείς να την κάνεις και μέχρι την δευτέρα παρουσία και δεν τρέχει τίποτα , ούτε πρόστιμο δεν υπάρχει . Τόσο σημαντική είναι..

 

Εγώ πάντως θα το έκανα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η συζητηση ηταν

α] αν πρεπει να προηγηθει η αποδοχη  και μετα ο "κυριος" να δοσει εντολη για την  τακτοποιηση -όπως εγω θεωρω-

ή αν  μπορει να γινει πρωτα τακτοποιηση...εστω και χωρις αποδοχη.

 

και  β] για το τι θα συμβει με τον μηχανικο εάν   αυτος προχωρησει την  τακτοποιηση, αλλά ο πελατης δεν κανει την αποδοχη

 

το ερωτημα ηταν  το εξης

"τι θα συμβει εάν ο πελατης  δεν κανει δηλωση στην εφορια  ή δεν κανει αποδοχη κληρονομιας

[λογω των φορων κλπ. εξοδων που δεν εχει να καταβαλει...]"

 

και η απαντηση ηταν η εξης

"εάν δεν γινει η αποδοχη, ο μηχανικος θα βρεθει για αλλη μια φορα "στον αερα¨",

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, όταν δεν έχει προηγηθεί η αποδοχή κληρονομιάς, ο μηχανικός δεν πρέπει να προχωρήσει σε ρύθμιση αυθαιρεσιών, διότι δεν έχει ιδιοκτήτη για το ακίνητο. Ο "ιδιοκτήτης" αυτός θα τον εξουσιοδοτήσει εγγράφως (πριν οποιαδήποτε άλλη ενέργεια) και με θεώρηση γνησίου υπογραφής από δημόσια αρχή επί της ΥΔ, παραδίδοντάς του ταυτοχρόνως τα "απαραίτητα" και "αναγκαία" έγγραφα κ.λπ. για την υπαγωγή, όπως αυτά ορίζονται από το νόμο!

 

Αν δε "μάγκας" συμβολαιογράφος ισχυριστεί ή απαιτήσει κάτι διαφορετικό από αυτό, εγώ του λέω ευθαρσώς "....να κάνει πρώτα το συμβόλαιο, να το μετεγγράψει κι όταν το παραδώσει στον ιδιοκτήτη τότε θα του δώσω και τη βεβαίωση 4495" κι αν αρνηθεί πάω σε "....άλλη πορτοκαλιά να μαζέψω πορτοκάλια"!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 17/3/2018 at 4:47 ΜΜ, dimitris GM said:

η συζητηση ηταν

α] αν πρεπει να προηγηθει η αποδοχη  και μετα ο "κυριος" να δοσει εντολη για την  τακτοποιηση -όπως εγω θεωρω-

 

 

On 17/3/2018 at 4:55 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά τη γνώμη μου, όταν δεν έχει προηγηθεί η αποδοχή κληρονομιάς, ο μηχανικός δεν πρέπει να προχωρήσει σε ρύθμιση αυθαιρεσιών, διότι δεν έχει ιδιοκτήτη για το ακίνητο.

 

Eαν στην διαθήκη, ο ιδιοκτήτης ξεχωρίζει το ακίνητο σε διαφορετικά ανόμοια τμήματα και τα αφήνει σε ξεχωριστούς κληρονόμους, πχ το τμήμα 1 του οικοπέδου στον κληρονόμο Α, το τμήμα 2 του ίδιου οικοπέδου στον κληρονόμο Β, και το τμήμα 3 στους κληρονόμους Γ και Δ, θα πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς και ταυτόχρονα σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας.

Αλλά για να γίνει η σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας, θα πρέπει να έχει προηγηθεί η τακτοποίησης. Όμως η αποδοχή θα πρέπει να γίνει ταυτόχρονα με την σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας γιατί έτσι τα χωρίζει στην διαθήκη.

Με ποιά σειρά θα πρέπει να γίνει η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.