Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 081 - Ν. 4495/17] Ορισμοί


Recommended Posts

skifx , έχεις ελέγξει το δ/μα εκμετάλλευσης της άδειας του '70 ? Μπορεί τα προσμετρημένα στην εκμετάλλευση εμβαδά να περιλαμβάνουν και το επίμαχο τμήμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag
και γω σκέφτηκα οτι στην ΕΕΔΜΚ πρέπει να
δείξω αυτό το κομματάκι στη κάτω πλευρά,
40εκ αντί για 54εκ για να εναρμονίζονται όλα...

@dimitris GM
συγχώραμε για τη προχειρότητα του λόγου:
"Δηλ λίγο το μέτρο Laser πάνω κάτω, είμαι μέσα στο 2%... "
Γενικά είμαι πολύ σχολαστικός.
Ειδικά με τα διαγράμματα, που επαληθεύω και το δεύτερο δεκαδικό...
Απλα επειδή εδώ είναι να ξεκινήσει κάτι που δεν έχει
τις απαιτήσεις μιας Ο.Α. και δεν βλέπω κάτι τόσο καραμπινάτο και
πολύς κόσμος θα "φάει ψωμί" από την δουλειά αυτή,
αν ειναι να μου πάρουν το πτυχίο για 14εκ, ας το κάνουν να τελειώνουμε
γιατί και που δουλεύω τι καταλαβαίνω... μόνο φόρους πληρώνω...

@avgoust
Σε υπερευχαριστώ, θα το ελέγξω.

 

Kαι πάλι ευχαριστώ για την αμεσότητα των απαντήσεων σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι πιο ήρεμα και μετά τις απαντήσεις σας
διαβάζοντας τη Παρ.3, είναι κρίμα να εκτεθώ για δύο πολεοδομικές
παραβάσεις με συνολικό κόστος 450e (με το παράβολο)...
Αν δεν κάνω λάθος...

"Παρ.3 Ως πολεοδομικές παραβάσεις ορίζονται οι εξής:

δ)  η μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών του διαγράμματος δόμησης/κάλυψης (κάλυψη, δόμηση, 
ύψος), σε ποσοστό έως δέκα τοις εκατό (10%) και έως τα πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.)

ειε)  αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε 
τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%)"


Οπότε ναι δεν κάνω κάτι αν δεν τακτοποιηθεί...
Και φυσικά περιμένω να δω το συμβόλαιο...
 

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Τι καραγκιοζλίκια ορισμοί είναι αυτοί:

1. α) Αυθαίρετη κατασκευή ορίζεται κάθε κατασκευή ή εγκατάσταση, η οποία εκτελείται ή έχει εκτελεστεί χωρίς την απαιτούμενη οικοδομική άδεια ή καθ' υπέρβαση αυτής ή κατά παράβαση των ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων ή με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε.

β) Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ορίζεται κάθε μεταβολή της χρήσης για την οποία δεν έχει εκδοθεί η απαιτούμενη οικοδομική άδεια (άδεια δόμησης).

γ) Στην έννοια της αυθαίρετης κατασκευής/αλλαγής χρήσης περιλαμβάνονται και οι πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του παρόντος νόμου

 

Προχθές ήμουν μάρτυρας σε 2 υποθέσεις (μια για έναν βόθρο και μία για πέργκολα 18τ.μ-  που από ΛΑΘΟΣ της ΥΔΟΜ έφτασαν στον Εισαγγελέα.)

Βεβαίωση η ΥΔΟΜ "περί πολεοδομικής αυθαιρεσίας" δεν μου έδωσε

Και αντί ο Εισαγγελέας ή να σταματήσει κάθε δίκη ή να ζητήσει αυτεπάγγελτα την παραπάνω βεβαίωση

έδωσε και αναβολή μέχρι να εκδοθεί η απόφαση ΣΥΠΟΘΑ

Βλέπει ο άνθρωπος και ο κάθε νομικός ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ (όπως όριζαν-προσδιόριζαν  μέχρι τώρα κάθε ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ) και θεωρούν ότι είναι ΕΝΑ και ΤΑΥΤΟ. 

Έλα όμως που δεν είναι! (ή μάλλον είναι μεν και οι 2 ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ, αλλά παρόλα αυτά έχουν διαφορετικές ΠΟΙΝΙΚΕΣ συνέπειες)

Έλεος!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Μπορεί να συνυπάρχει απόκλιση <2% που δεν προσμετράται ως αυθαιρεσία και δεν ρυθμίζεται με ΥΔ σε άλλη διάσταση? Δηλαδή αν στο μήκος έχουμε ΥΔ και τη ρυθμίζουμε, μπορούμε να αγνοήσουμε μια μικρή απόκλιση στο πλάτος, ή πρέπει να πάει αθροιστικά? Θέλω να πω, η διάταξη τςη παρ. 2 του αρ. 81 ισχύει όταν σε όλη την κάτοψη δεν ξεπερνούν οι αποκλίσεις το 2% ή ανά διάσταση?

Και αν βάλουμε μια απόκλιση <2% και δεν την προσμετρήσουμε, πρέπει να την συνυπολογίσουμε στα τετραγωνικά στο Δ. Κάλυψης ή πρέπει να αγνοηθεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/1/2020 at 5:26 ΜΜ, Christina Pinatsi said:

Καλησπέρα! Μπορεί να συνυπάρχει απόκλιση <2% που δεν προσμετράται ως αυθαιρεσία και δεν ρυθμίζεται με ΥΔ σε άλλη διάσταση? Δηλαδή αν στο μήκος έχουμε ΥΔ και τη ρυθμίζουμε, μπορούμε να αγνοήσουμε μια μικρή απόκλιση στο πλάτος, ή πρέπει να πάει αθροιστικά? Θέλω να πω, η διάταξη τςη παρ. 2 του αρ. 81 ισχύει όταν σε όλη την κάτοψη δεν ξεπερνούν οι αποκλίσεις το 2% ή ανά διάσταση?

Και αν βάλουμε μια απόκλιση <2% και δεν την προσμετρήσουμε, πρέπει να την συνυπολογίσουμε στα τετραγωνικά στο Δ. Κάλυψης ή πρέπει να αγνοηθεί?

Ανά πλευρά. Αλλά επίσης πρέπει να μην έχεις υπέρβαση στο εμβαδόν.

Αν μπεις σε διαδικασία ρύθμισης αυθαιρεσιών τότε αποτυπώνεις αυτό που μετράς, δηλαδή την πραγματική κατάσταση. Είναι υπό την κρίση σου αν μία διάσταση με απόκλιση μικρότερη του 2% σε σχέση με την οικοδομική άδεια δεν την δείξεις. Εξαρτάται βέβαια αν έχει υπέρβαση κάλυψης τότε ναι αν έχεις άλλες αυθαιρεσίες θα μπορούσες να μην το δείξεις αφού η υπέρβαση είναι μέσα στο όριο.

Όχι στην κάλυψη πρέπει να μετρήσεις τις πραγματικές πλευρές, γιατί με αυτές υπολογίζεις το εμβαδόν

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ένα απλό ερώτημα. Πόσο καιρό κάνει να εμφανιστεί η καταβολή του παράβολου και του τέλους Ανταπόδοσης υπερ ΤΕΕ;

Το ρωτάω γιατί με παραξένεψε η ηλεκτρονική δήλωση που γράφει :

Τέλος υπαγωγής 250, Ημερομηνία εισαγωγής 28/8/2020, και μετά γράφει Λήξη πληρωμής 8/11/2019 (που κολάει αυτή η ημερομηνία;)

Ευχαριστώ (δεν νομίζω να χάθηκε το παράβολο..)

 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, zulumpo said:

... Πόσο καιρό κάνει να εμφανιστεί η καταβολή του παράβολου και του τέλους Ανταπόδοσης υπερ ΤΕΕ;

...

 

24 έως 48 ώρες...

κάνε λίγο υπομονή και θα το δεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.