Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 081 - Ν. 4495/17] Ορισμοί


Recommended Posts

Ναι βρε Ιάσονα αλλά σε ένα κτίριο ισόγειο με ημιυπόγειο, στη θέση του, με αλλαγή χρήσης υπογείου μόνο (που παραμένει καταχωμένο πλην σημειακής παρέμβασης) και αυτό το στράβωμα που περιέγραψα, και κατά τα άλλα σαν περίγραμμα κλπ σύμφωνο με την άδεια, εάν ο Νόμος μου δίνει το δικαίωμα να αγνοήσω το 1,5% ως παράβαση γιατί να μη το κάνω? δε μιλάμε με φιλοσοφία 4178 αλλά με Ν 4495. Γι αυτό ρώτησα την άποψή σας για την αναφορά  στο άρθρο 81 : 

 

"2.  Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυ- ψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα - επενδύ- σεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως."

 

Πού πιστεύετε δηλαδή ότι αναφέρεται αυτή η διάταξη?

Εγώ συμφωνώ μαζί σου πάντως και προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αναφερόμενη παράγραφο για να μην θεωρήσεις ως παράβαση την απόκλιση που λες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω και συγγνώμη αν το ρώτησε κάποιος νωρίτερα αλλά δεν είδα κάτι. Σε περίπτωση καταστήματος ρούχων με υπόγειο, ισόγειο πατάρι. Έχει βγάλει Ο.Α. συννένωσης δύο κολλητών καταστημάτων με εσωτερικές διαρρυθμίσεις σκάλα και ανελκυστήρα. Όλα οκ. Έχει αυθαίρετο το μισό πατάρι (το μισό φαινόταν στην άδεια) και στην πραγματικότητα η σκάλα είναι λίγο μεγαλύτερη οπότε μπορεί να μπει μία λοιπή παράβαση. Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το υπόγειο το οποίο παραμένει υπόγειο σύμφωνα με την άδεια απλά έχει κατεβάσει αεραγωγούς όπως σε όλο το κατάστημα και στη μία γωνία δημιούργησε μία τουαλέτα και το χρησιμοποιεί κανονικά σαν κατάστημα. Στην άδεια εννοείται είναι αποθήκη. Ζητάει την τακτοποίηση για να το πουλήσει. Αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι ανήκει στις πολεοδομικές παραβάσεις, περίπτωση γ. Σχετικά με τις πολεοδομικές παραβάσεις, αν έχω καταλάβει, δεν εντάσσονται στο σύστημα των αυθαιρέτων και δεν αφορούν τη βεβαίωση των μηχανικών ? Και ασχολούμαστε εμείς οι μηχανικοί ή είναι θέμα αρμοδιότητας των ελεγκτών δόμησης ? Πρέπει ο μηχανικός που το τακτοποιεί να κάνει κάτι ? Μας προβληματίζει το γεγονός ότι αν ξηλωθούν τα έπιπλά του δεν θα βλέπεις κάτι διαφορετικό από υπόγεια αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πως τακτοποιείται? Καταλάβαμε οι μηχανικοί που το ελέγξαμε ότι ανήκει στην περίπτωση του γ της παρ.3, Πολεοδομικές παραβάσεις! Αυτές πως δηλώνονται? Γνωρίζω ότι παλιά αλλαγή χρήσης υπογείου από βοηθητική σε κύρια δηλώνονταν σαν Υ.Δ. αλλά τώρα η περίπτωση των πολεοδομικών παραβάσεων μας μπέρδεψε. Γι αυτό ρωτάω τις κοιτάμε και αν ναι πως τις δηλώνουμε?! Στο άρθρο 82, παρ. 1 και 2 αναφέρει μόνο α και β.

Edited by elenadouk
Link to comment
Share on other sites

elenadouk  : "Στο άρθρο 82,   81  παρ. 1 και 2 αναφέρει μόνο α και β"

 

όμως , το γ' ρητα αναφερει οτι "οι πολεοδομικες παραβασεις  της παρ. 3 του παροντος νομου

 

[εννοει  ο ποιητης του παροντος  αρθρου]

 

περιλαμβανονται στην εννοια της αυθαιρετης κατασκευης/αλλαγης χρησης"

 

δλδ. στα α  και β.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

άρθρο 81, παράγραφος 3δ  

δ) η μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών του διαγράμ-

ματος δόμησης/κάλυψης (κάλυψη, δόμηση, ύψος), σε πο-

σοστό έως δέκα τοις εκατό (10%) και έως τα πενήντα τε-

τραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.),

 

έχω κατασκευή περιστερώνα 16 τ.μ. που έγινε το 2013.

Τα νόμιμα κτίσματα (βάσει ΟΑ) είναι 175 τ.μ.

Επομένως ο περιστερώνας αποτελεί πολεοδομική παράβαση αφού 16<17,5 (= 10%*175) τ.μ.

 

Άρα σύμφωνα με άρθρο 94, παράγραφο 4, ισχύει το δικαίωμα νομιμοποίησης μέσω άδειας δόμησης εντός 4 μηνών μόνο με 250 €.

 

Η ερώτηση είναι αν ισχύουν τα όρια της παραγράφου 3δ και για ανεξάρτητο κτίσμα ή μόνο για προσθήκες.

 

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις για τις πολεοδομικές παραβάσεις που αναφέρονται στο άρθρο 81. 

1)Αν έχω ξεμπάζωμα υπογείου σε κατοικία ή κατασκευή παταριού σε κατάστημα είναι πολεοδομική παράβαση σύμφωνα με το 3.α);

2)Τι σημαίνει ότι επιβάλλονται μόνο διοικητικές κυρώσεις; Δηλαδή εγώ που θέλω να τα δηλώσω πως θα τα βάλω στο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι πληρώνεις μόνο πρόστιμα και δεν πας φυλακή.

Επίσης ως προς τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης (για κατασκευές δηλαδή μετά το 2011) υπάρχουν κάποιες ελαφρύνσεις.

Αν μιλάμε για κατασκευές που σκοπεύεις να εντάξεις στον Ν.4495 δεν αλλάζει απολύτως τιποτα, τα υπάγεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε σχέση με το #37, μετά από αρκετό καιρό στην πολεοδομία, πήρα την απάντηση ότι δεν μπορώ να το θεωρήσω πολεοδομική παράβαση,

 

διότι μέσα στο οικόπεδο έχω άλλα 40 τ.μ. υποστέγων προ του 1983, τα οποία και τακτοποιώ με τον Ν.4495.

 

Άρα σου λέει ότι τα συνολικά αυθαίρετα είναι 40 + 16 = 56 και 56/175 = 32% > 10% άρα δεν είναι πολεοδομική παράβαση.

 

Δηλαδή ενώ είχα 

 

α) 40 τ.μ. αυθαίρετα προ 1983 τα οποία προτίθεμαι να τακτοποιήσω με το Ν.4495 και

 

β) 16 τ.μ. αυθαίρετα μετά το 2011 τα οποία προτίθεμαι να νομιμοποιήσω μέσω έκδοσης άδειας δόμησης αλλά να υπολογίσω το πρόστιμο ανέγερσης με τις ευνοικές διατάξεις των πολεοδομικών παραβάσεων (άρθρο 94 παράγραφος 4δ). Ο ιδιοκτήτης θα πλήρωνε πρόστιμο 200 € 

 

 

τελικά η πολεοδομία μου λέει αυτά που ανέφερα παραπάνω, ότι δεν το δέχεται και προτίθεται να του βάλει πρόστιμο ίσο με 20% του προστίμου ανέγερσης, δηλαδή 2.000€

 

Παρακαλώ τις απόψεις σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.