Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 081 - Ν. 4495/17] Ορισμοί


Recommended Posts

Προσωπικά αν είχα να ελέγξω κτήριο για να δώσω βεβαίωση και είχε αυτές τις αποκλίσεις, θα έδινα βεβαίωση αλλά αν το τακτοποιούσα το κτήριο γιατί είχε και άλλες αυθαιρεσίες, τότε θα υπολόγιζα στο πρόστιμο και αυτές τις αποκλίσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως ίσχυε πριν έτσι το αντιμετώπιζα και γω, απλά τώρα μπήκε αυτή η διατύπωση που αφήνει λίγο χώρο ανοιχτό. Ευχαριστώ πάντως

(Πχ έχω εκτός σχεδίου που η απόκλιση οφείλεται σε Στράβωμα σκελετού, δεν ειναι σε όλη την πλευρά η ίδια, ξεκινά πχ απο 15 εκ κ μηδενίζει. Ε αυτό αν θέλω να το σχεδιάσω σωστά θέλει και τοπογραφικό κανονικά, γι αυτό σκεφτόμουν μήπως την αγνοήσω)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα ....τσίπουρα;;;;

 

Δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις εν πάσει περιπτώσει δε το έπιασα το αστειο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι ....αστείο!

Είναι ένας τρόπος να πεις ότι, τέτοιου είδους ή μεγέθους "παραβάσεις" δύσκολα μπορείς να τις αγνοήσεις νηφάλιος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Ιάσονα αλλά σε ένα κτίριο ισόγειο με ημιυπόγειο, στη θέση του, με αλλαγή χρήσης υπογείου μόνο (που παραμένει καταχωμένο πλην σημειακής παρέμβασης) και αυτό το στράβωμα που περιέγραψα, και κατά τα άλλα σαν περίγραμμα κλπ σύμφωνο με την άδεια, εάν ο Νόμος μου δίνει το δικαίωμα να αγνοήσω το 1,5% ως παράβαση γιατί να μη το κάνω? δε μιλάμε με φιλοσοφία 4178 αλλά με Ν 4495. Γι αυτό ρώτησα την άποψή σας για την αναφορά  στο άρθρο 81 : 

 

"2.  Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυ- ψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα - επενδύ- σεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως."

 

Πού πιστεύετε δηλαδή ότι αναφέρεται αυτή η διάταξη?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Τη δική μου τη γνώμη τη γνωρίζεις..... Θα πουν κι άλλοι τη δική τους.... Μην βιαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν είχα να ελέγξω κτήριο για να δώσω βεβαίωση και είχε αυτές τις αποκλίσεις, θα έδινα βεβαίωση αλλά αν το τακτοποιούσα το κτήριο γιατί είχε και άλλες αυθαιρεσίες, τότε θα υπολόγιζα στο πρόστιμο και αυτές τις αποκλίσεις.

Παρομοίως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.