Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό βάρος οπλισμένου σκυροδέματος και αναλογία οπλισμού/σκυροδέματος


 
mek

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Πρώτη φορά γράφω στο forum, αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα και έχετε τα συγχαρητήρια μου για την προσπάθεια σας αυτή!!!

Το ερώτημα μου αφορά το λόγο kg οπλισμού προς m3 σκυροδέματος το οποίο πολλές φορές προκύπτει μεγαλύτερο από 100kg/m3 και συγκεκριμένα έχω δει και τιμές 160Kg/m3. Σε τέτοιες περιπτώσεις το ειδικό βάρος του σκυροδέματος δεν είναι 25kN/m3(ή 2500kg/m3), αλλά παραπάνω(σημείωση: 25kN/m3 = 24kN/m3(άοπλο σκυροδεμα) + 1κΝ/m3(οπλισμός)).

Άρα τότε είναι λάθος να λαμβάνουμε το ειδικό βάρος του Ο/Σ 25kN/m3, γιατί χάνουμε κάποιο φορτίο το οποίο είναι σεβαστό σαν τιμή.

Μπορείται να μου πείτε την γνώμη σας, αν συμφωνείται και τη λύση προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφε. Η τιμή 25ΚΝ/m3 αποτελεί μέσο όρο ειδικού βάρους οπλισμένου σκυροδέματος ώστε όπως είναι και το λογικό να επικρατεί ένα κοινό πλαίσιο υπολογισμών και να μην ορίζει ο καθένας αυθαίρετα ότι θέλει. Με την ίδια λογική θα αυθαιρετούσαμε και στο μέτρο ελαστικότητας του χάλυβα ή στη θλιπτική αντοχή του σκυροδέματος. Για να αρθεί η δεδομένη αβεβαιότητα των τιμών αντοχής στα δομικά υλικά και όχι μόνο όπως αναφέρεις, υπεισέρχονται οι περίφημοι συντελεστές ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

mek καλώς όρισες!

 

Αβεβαιότητες στο σκυρόδεμα υπάρχουν πολλές, αλλά δε νομίζω ότι η συγκεκριμένη είναι σημαντική. Σκέψου ότι το μόνιμο φορτίο για το οποίο κάνεις τους υπολογισμούς σου είναι το εξής:

 

G,d = γ,g * V * ρ,σκυρ

 

Για σταθερό όγκο η διαφορά των μόνιμων φορτίων σχεδιασμού αν θεωρήσεις ειδικο βάρος σκυροδέματος 25 ή 26 είναι :

 

1.5 * 26 = 39

1.5 * 25 = 37.5

 

Η ποσοστιαία μεταβολή λοιπόν είναι:

(39-37.5) / 37.5 = 4%

 

Η μεταβολή αυτή άλλοτε υπάρχει και άλλοτε όχι. Κάποιες φορές ίσως να υπάρχουν και λιγότερα σίδερα από τα 100kg/m3. Γενικά θα είχε ενδιαφέρον μια συζήτηση ως προς το ποιες παράμετροι εισάγουν μεγάλη αβεβαιότητα στο σχεδιασμό από οπλισμένο σκυρόδεμα, αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη είναι σταγόνα στον ωκεανό.;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.. Απο την μικρη μου εμπειρια, σε συνηθεις κατασκευες εχω δει μεχρι 110 - 115 Κg/qm μαξιμουμ.. Τα 160 τα οποια αναφερει ο φιλος μας μηπως ειναι για ειδικες κατασκευες?? Αρα μηπως εξ'αρχης τα μονιμα φορτια εχουν μεγαλυτερο συντελεστη ασφαλειας, καλυπτοντας ετσι οποιαδηποτε τετοια διαφορα προκυπτει?

Link to comment
Share on other sites

είναι εφικτή η τιμή 160kg/m3 αν σχεδιάσεις την κατασκευή με q=1.5

 

συμφωνώ μ'αυτά που λες Παναγιώτη, αλλά οι συντελεστές ασφαλείας που λες είναι για το βασικό συνδυασμό, ενώ για το σεισμικό τα μόνιμα φορτία δεν πολλαπλασιάζονται με κάποιο συντελεστή(g+0.3q) άρα για τη περίπτωση του σεισμού η επιρροή δεν είναι πιο σημαντική?

 

Μην διαχωρίζετε διαδοχικές απαντήσεις σας.

acnt

Link to comment
Share on other sites

mek είναι λίγο δύσκολο να φτάσεις τα 160kg/m3.

 

Για παράδειγμα, ένα κατακόρυφο στοιχείο 100/30 έχει όγκο 1m3 όταν Η~3,35μ. Αν το οπλίσεις με 18Φ20, τότε η αναλογία πλησιάζει τα επίπεδα που λες, οπότε βλέπεις πως το 160 είναι λίγο τραβηγμένο...

Link to comment
Share on other sites

Και φανταζομαι οτι το μεγαλυτερο μερος αυτο του επιπλεον οπλσιμου πηγαινει στα υποστηλωματα.. Αρα οπως λεει και O acnt θα υπαρχει ενας σχετικος συνοστισμος..

Link to comment
Share on other sites

mek είναι λίγο δύσκολο να φτάσεις τα 160kg/m3.

 

Για παράδειγμα, ένα κατακόρυφο στοιχείο 100/30 έχει όγκο 1m3 όταν Η~3,35μ. Αν το οπλίσεις με 18Φ20, τότε η αναλογία πλησιάζει τα επίπεδα που λες, οπότε βλέπεις πως το 160 είναι λίγο τραβηγμένο...

 

για τι φορτία μιλάς? εγώ αναφέρομαι σε δυόροφη οικοδομή με υπόγειο με μόνιμα πλακών g=4kN/m2(δώμα), g=3.5kN/m2(πλάκα),

κινητά πλακών q=2kN/m2(πλάκα), q=5kN/m2(πρόβολος) και στις δοκούς το βάρος της τοιχοποιίας όπου υπάρχει και ύψη ορόφων 3.20m μαζί με την πλάκα.

Επίσης όταν λές για την αναλογία οπλισμένου σκυροδέματος, μιλάς για όλο το κτήριο η για όροφο?

 

Και τέλος όταν προκύπτει αναλογία > 100kg/m3 δεν είναι σωστότερο να ενημερώνονται τα φορτία με τη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ε?

συγνώμη

αλλά μήπως ψάχνεις ψίλους στα άχυρα?

Μήπως να ελέγχουμε και αν ο σοβάς στην τοιχοποιία είναι 2 ή 3 ή 4 εκ?

Να υπολογίζουμε άλλο g για υποστυλώματα, άλλο για πλάκες κ.λ.π

Δεν είναι 115 ή 150 ή 160 παντού.....

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον προσώπικά συναντάω συχνά τέτοιες αναλογίες, γιατι εκεί που δουλεύω θέλουν κάποιες στάνταρ κατασκευαστικές προδιαγραφές(π.χ. όλες οι πλάκες τουλάχιστον Φ10/15, σε όλα τα υποστυλώματα Φ10/8 σε όλο το μήκος, σε τοιχεία υπογείου οι διανομές Φ10/15 τουλάχιστον κτλ). Όλα αυτά αυξάνουν σημαντικά την αναλογία...έτσι άρχισα να αναρωτιέμαι για το αν πρέπει να το λάβω σοβαρά υπόψιν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.