Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε δήλωση του 4495, είμαι σε κατάσταση ''αρχική υποβολή''. Επιχειρώ επανυπολογισμό προστίμου καθώς έκρινα ότι πρέπει να κάνω κάποιες τροποποιήσεις και το σήμα του ''€'' δεν είναι ενεργό. Επίσης δοκιμάζω ''υποβολή δήλωσης'' και μου βγαίνει μήνυμα '' Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης με ανεξόφλητο ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ.''. Θα πρέπει να πληρωθεί το τέλος των 15€ ή και το παράβολο για να κάνω επαναυπολογισμό, ή μήπως τπτ απο αυτά δεν αρκεί? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να πληρωθεί παράβολο και ποσοστό τεε, μετά όταν θα κανεις αλλαγές θα σου επαναυπολογισει τα ποσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε περίπτωση που έχω μία δήλωση περαιωμένη, υπάρχει τρόπος να την επαναφέρω σε κατάσταση

τέτοια που να μπορώ να αντικαταστήσω ένα δικαιολογητικό;

Πχ όπως με το 4178 γινόταν αίτημα, τώρα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται με άλλο τρόπο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ. Το είδα και εγώ τώρα μόλις. Προστέθηκε και μάλιστα με μορφή "νταβατζή". 

Για να γίνει η επαναφορά κάτσε και στάξε μου 10 ευρώ

Τι να πει κανείς

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γραψα και στο τόπικ του εξ οικονομώ αλλα εκει απ ότι φαίνεται δε το χουν το θέμα αυθαίρετα ιδιαίτερα...

Σύμφωνα με τον 4495 για να πάω σε δήλωση αυθαιρέτου σε κατάσταση περαίωσης για να δώσω βεβαίωση περαώσης διαδικασίας

και όχι οριστικής υπαγωγής πρέπει να έχει εξοφληθεί όλο το πρόστιμο+να έχουν ανέβεί όλα τα απαιτούμενα αρχεία.

1. Δεδομένου ότι για την ΜΣΕ εχω προσθεσμία πέρα απο το συμβατικό εξάμηνο 3 ή 5 χρόνια κατα περίπτωση

μπορώ να πάω σε περαίωση χωρίς να ανέβει ή ΜΣΕ?

2.Τι λογική εχει τότε να τικάρω κατοχή μελετών πριν την οριστική?

 

Η μηπως επειδη δε μου έχει τύχει ακόμη σε δήλωση με αυθαιρεσίες 4495 είτε σε κατάσταση "οριστική υπαγωγή" είτε

σε κατάσταση "περαίωση" βγαίνει το ίδιο 5σέλιδο όπως βγαίνει και η ίδια βεβαίωση??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς.

Η περαίωση έχει ακριβώς αυτή την έννοια και τη διαφορά με την οριστική υπαγωγή.

Η οριστική υπαγωγή σου δίνει τη δυνατότητα (έχοντας εξοφλήσει τμήμα του προστίμου και έχοντας οριστικοποιήσει τις παραβάσεις αλλά χωρίς να έχεις ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά αφού έχεις ακόμα περιθώριο των προθεσμιών που ισχύουν για το καθένα) να προχωρήσεις σε μεταβίβαση ή αδειοδότηση κ.α. Σε διευκολύνει δηλαδή κατα κάποιον τρόπο ότι οκ δεν χρειάζεται να έχεις ολοκληρώσει τα πάντα προκειμένου να προχωρήσεις κάποιες διαδικασίες αν βιάζεσαι.

Η περαίωση ουσιαστικά δηλώνει ότι η διαδικασία της τακτοποίησης έχει ολοκληρωθεί πλήρως. Ξοφλήθηκε όλο το πρόστιμο και αναρτήθηκαν όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.

Edited by danaikaterina
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ danaikaterina. Και εγω ετσι το βλέπω βασει νομοθεσιών.

Αρα συνοψιζοντας για εξ οικονομω, οπως ειναι γραμμενο στο σχετικό σημείο, για να μπορει καποιος να ενταχθεί θα πρεπει να κανει δήλωση να ξοφλήσει το προστιμο να κανει ο μηχανικός και να ανεβαει όλα τα αρχεία(+μσε για την οποια ισως καποιες δηλωνενες περιπτωσεις εξαιρεθούν στην αναμενομενη εγκυκλιο) ωστε να παμε σε περαίωση....

Ωραια πράματα....ισως αντι για το αν θα μπει λεβητας πελετ θα ηταν ουσιαστικοτερο να ενημερώσει καποιος τους αρμοδιους για το συγκεκριμενο θέμα ωστε να αλλαξει απο βεβαίωση περαιωσης σε οριστικής υπαγωγής.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!


Δήλωση στο Ν.4178/13 που πλήρωνε δόσεις, τη μετέφερα στο Ν.4495/17.


Ο νέος υπολογισμός του προστίμου στο Ν.4495/17 γίνεται ΛΑΘΟΣ.


Δηλαδή, ενώ το γινόμενο των συντελεστών 5, 7, 8, 9 υπερβαίνει το συντελεστή 2 (βλέπε παράρτημα Α),


ο υπολογισμός γίνεται με τους πραγματικούς συντελεστές, που υπερβαίνουν το συντελεστή 2.


Με λίγα λόγια αγνοεί ότι το γινόμενο είναι >2, ενώ σε νέες δηλώσεις στο Ν.4495/17 όντως γίνεται σωστά


και αν το γινόμενο είναι >2, τότε πολλαπλασιάζει με 2.


Μήπως έχετε κάποια εμπειρία ή ιδέα; Το πρόστιμο αλλάζει πολύ με αυτή τη διαφορά!


Ευχαριστώ!


Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να προχωρήσω μια δήλωση σε υπαγωγή είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του πεδίου "Τεχνική Έκθεση" της δήλωσης.

 

Αν τη συμπληρώσω και πάω σε υπαγωγή, κλειδώνει και είναι μη επεξεργάσιμη η τεχνική έκθεση?

 

Πρέπει ταυτόχρονα να την ανεβάσω και σαν αρχείο για να προχωρήσει σε υπολογισμό δόσεων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.