Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Αν έχει πληρωθεί το παράβολο στις 30/10, μέχρι πότε πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ το πρόστιμο;

Αν καθυστερήσει τι προσαύξηση έχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω δήλωση του 4178 που μετεφερα στον 4495 με πληρωμή παραβόλου και επιλογη εφάπαξ εξόφληση -20%.

Θα προσθέσω επιφάνειες του 3843 και θα κάνω συμψηφισμό. Έχω ανεβάσει και την ΜΣΕ για να πάρω επιπλέον -10% και περιμένω να εγκριθεί το αίτημά μου (για υποβολή ΜΣΕ) για να προχωρήσω στην πληρωμή.

Ερώτηση: το -10% της ΜΣΕ θα είναι στο αρχικό πρόστιμο ή σε αυτό που υπολείπεται αν αφαιρέσω το παράβολο και τα ποσά του 3843?

Επεξεργασία: Στο εγχειρίδιο αναφέρει έκπτωση 10% στο σύνολο του προστίμου, όπως αυτό υπολογίζεται με βάση τον χρόνο υπαγωγής και τα λοιπά δεδομένα.

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, steve100 said:

Αν έχει πληρωθεί το παράβολο στις 30/10, μέχρι πότε πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ το πρόστιμο;

Αν καθυστερήσει τι προσαύξηση έχει;

Βάσει 4495 η προσαύξηση είναι 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Αλλά στην πράξη αυτό δεν έχει εφαρμοστεί (από το 2013 ακόμα που ειπώθηκε πρώτη φορα...Μου το επιβεβαίωσαν και τηλεφωνικά από το ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Βάσει Ν.4495 η προσαύξηση είναι 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης, για το ανεξόφλητο ποσό της δόσης (όταν επιλέγεται καταβολή του προστίμου σε μηνιαίες δόσεις).   Η έκπτωση 20% παρέχεται για εφάπαξ καταβολή έως τη τελευταία εργάσιμη μέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής  (Άρθρο 101 παράγραφος 3). Όλα τα ενδεχόμενα πιθανά...

Βέβαια στη πράξη επί Ν.4178  ίσχυε η έκπτωση στη εκπρόθεσμη καταβολή του εφάπαξ και χωρίς προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το χειρότερο σενάριο στην πληρωμή του εφαπαξ μετά την 30/11 είναι η προσαύξηση του 1%;

ή υπάρχει περίπτωση να χάσεις το δικαίωμα της έκπτωσης ταχείας υποβολής (εφόσον έγινε πληρωμή παραβόλου εως 30/10);

 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα και ούτε έχει εφαρμοστεί η προσαύξηση 1% ποτέ μέχρι τώρα...

Το μόνο καθοριστικό και σημαντικό είναι το πότε θα πληρωθεί το παράβολο !!!!

Δοκιμασμένο μεν αλλά καλό είναι να μην ρισκάρουμε...

 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Εως τώρα δεν φαίνονται οι προσαυξήσεις. Βεβαια ίσως φανούν μελλοντικά. 

Πχ απο 4178 εχω δει δηλώσεις του 2013 με δόσεις ληγμένες απο το 2015 που καποιοι τις πληρώνουν κανονικά έως σήμερα

χωρίς προσαυξησεις.

Link to comment
Share on other sites

Επομενως η έκπτωση  20% για την εφαπαξ καταβολη ισχυει για ενα μηνα μετα την ημερομηνία  υπαγωγης και οχι απο την ημερομηνια καταβολης του προστιμου.Αν κατάλαβα καλά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για την συμπλήρωση στο σύστημα, στο πεδίο αριθμός ορόφων κτιρίου για διαμέρισμα σε  4οροφη πολυκατοικία, βάζω ας πούμε αριθμό 1 επειδή έχει έναν όροφο το διαμέρισμα που μελετώ η βάζω αριθμό 4;

Τι σημασία έχει αν επιτρέπεται;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.