Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 26/11/2018 at 12:39 ΜΜ, Pavlos33 said:

Σου έβγαλε κωδικό με λιγότερα;

Σχετικά με τα 16 ψηφία του κωδικού να ενημερώσω ότι απλά είχε γίνει λάθος copy-paste

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συνάδελφοι

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει χρησικτησία σε τεμάχιο τι μπαίνει στην ιδιότητα στην καρτέλα "Ιδιοκτήτες/αιτούντες";

Το "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας" ισχύει σαν επιλογή ή έπρεπε να είχε αφαιρεθεί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σε δήλωση με 1 ΦΚ με ΥΔ + ΥΚ κατ. 5 και παλαιότητας 83-93 καθώς επίσης 1 ΔΔ + 1 λοιπή παράβαση το σύστημα μου ζητάει μόλις 5 δικαιολογητικά, πχ. δεν είναι τσεκαρισμένα για ανέβασμα τομή, ΔΚ, φωτογραφίες κλπ.

Είναι λάθος του συστήματος ή συμβαίνει κάτι που μου διαφεύγει; Σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έχεις βάλει στο ίδιο φύλλο καταγραφής; Είναι συστημικό το λάθος. Επειδή έχεις τσεκάρει το κουτάκι σου βγάζει τα δικαιολογητικά της διαμερισμάτωσης. Προσωπικά όταν έχω και άλλες αυθαιρεσίες τη βάζω σαν μια επιπλέον λοιπή παράβαση όπως κάναμε στον 4178 γιατί προφανώς το πρόβλημα δεν έχει διορθωθεί. Σε κάθε περίπτωση τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ορίζονται στο νόμο και αυτόν ακολουθούμε ανεξάρτητα τι βγάζει το σύστημα.

Edited by danaikaterina
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Όλα αυτά τα έχεις βάλει στο ίδιο φύλλο καταγραφής; Είναι συστημικό το λάθος. Επειδή έχεις τσεκάρει το κουτάκι σου βγάζει τα δικαιολογητικά της διαμερισμάτωσης. Προσωπικά όταν έχω και άλλες αυθαιρεσίες τη βάζω σαν μια επιπλέον λοιπή παράβαση όπως κάναμε στον 4178 γιατί προφανώς το πρόβλημα δεν έχει διορθωθεί. Σε κάθε περίπτωση τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ορίζονται στο νόμο και αυτόν ακολουθούμε ανεξάρτητα τι βγάζει το σύστημα.

Διαφωνω..σιγα μν καθομαστε να ελεγχουμε και το συστημα..!

Τιποτα αλλο θα κανουμε? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη συνάδελφο. Φυσικά και ελέγχουμε διότι εμεις έχουμε την ευθύνη για τα σωστά δικαιολογητικά. Το ότι δεν μας έχουν ένα σύστημα που δεν κάνει λάθη και ψαχνόμαστε αυτό ναι, είναι κάτι τραγικό. 8 χρόνια εμπειρίας, θα έπρεπε το πληροφοριακό σύστημα να έχει πια τελειοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αύριο κάνεις μια δήλωση που σύμφωνα με τη νομοθεσία απαιτεί ως δικαιολογητικά εξουσιοδότηση, ΥΔ, Ε9, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή , τεχνική έκθεση, φωτογραφίες ... κλπ κλπ και για κάποιο λόγο το σύστημα σου βγάζει ως υποχρεωτικά για πληρότητα πχ μόνο εξουσιοδότηση και αμοιβή μηχανικού. Θα ανεβάσεις μόνο αυτά τα 2 δεν θα κάνεις τίποτε άλλο και θα πεις οκ είμαι εντάξει; Δεν συμφωνώ. Και προσωπικά αρκετές φορές ανεβάζω επιπλέον στοιχεία από τα υποχρεωτικά του συστήματος για λόγους τεκμηρίωσης. Αλλά ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη, να ελεγχουμε και εαν οι συντελεστες των τετραγωνιδιων ειναι σωστοι βγαζοντας κομπιουτερακι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.