Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Η δεη εχει παρει ήδη το 300ρι μπροστάτζα για το ρολόι......

Απλά πήγε η ΥΔΟΜ για αυτοψία και είδα κατι ψιλοπαραβάσεις που εχει ο έρμος....

αρα Παύλο θεωρείς οτι μπορεί να ξεμπερδέψει και με τη δική μου βεβαίωση αποκλειστικά?

Είχα περίπτωση αναλογη που δε προχώρησε καθως δεν ειχαν πληρωθει η επιβλέψεις και 

καπου βρήκα οτι δε μπορούσα εγώ να δώσω βεβαιωση για ΄συνδεση αν δεν πληρωθούν ώστε να

κλείσει η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

'Άρα αναγκαστικά περνάς από ΥΔΟΜ να του σβήσεις τα πρόστιμα μετά, αφού πήγαν και τον έγραψαν. Οπότε πας για κλείσιμο άδειας λογικά γι αυτό  έμπλεξε και την ΥΔΟΜ.  

 

2. ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΔΙΚΤΥΑ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ:

Με την παρ.9, του Αρθ-49 , του Ν-4030/11 συμπληρώνεται η παρ.10 του Αρθ-24 , του Ν-4014/11 και προκύπτουν τα εξής:

Για την ηλεκτροδότηση ισχύει αναλογικά και στον παρόντα νόμο η εγκύκλιος  Εγκ-6638/1/12  (ΔΟΚΚ) Εγκ-1/12 απόσπασμα της οποίας παραθέτω.

Ενδεχομένως να μπορούσες να στηριχθείς στο (α) με τα μπλε γράμματα και να μην χρειάζεται η διαδικασία της παραγράφου β.

α) Για τη σύνδεση εξ' ολοκλήρου αυθαιρέτων κτισμάτων ή αυθαιρέτων αυτοτελών λειτουργικά ιδιοκτησιών με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, υποβάλλεται στον αρμόδιο οργανισμό βεβαίωση του TEE, η οποία περιλαμβάνει τα απαραίτητα στοιχεία ταυτοποίησης της ιδιοκτησίας και του κυρίου αυτής και με την οποία βεβαιώνεται η καταβολή τουλάχιστον της α' δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου. Ο ιδιοκτήτης υποβάλλει την παραπάνω βεβαίωση με αίτηση του στην οποία περιγράφεται με σαφήνεια το προς ηλεκτροδότηση κτίσμα ή χώρος (π.χ. διώροφη οικοδομή με πυλωτή και υπόγειο, διαμέρισμα α' ορόφου, διαμέρισμα ή κατάστημα σε υπόγειο κλπ), αναγράφεται η τοπική ή δημοτική κοινότητα και η επιφάνεια του αυθαιρέτου κτίσυατος. n οποία πρέπει να συμπίπτει με την αναφερόμενη στη βεβαίωση του TEE .

β) Για τα κτίρια που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια και έχουν αποπερατωθεί, αλλά δεν έχουν συνδεθεί με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας και περιλαμβάνουν αποπερατωμένες αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκαταστήσει αυθαίρετες χρήσεις που έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του Ν-4014/11, προσκομίζεται αίτηση του ενδιαφερόμενου προς την πολεοδομική υπηρεσία, η βεβαίωση του TEE με συνημμένα σχέδια κάτοψης και τομής της πραγματικής κατάστασης σε κλίμακα 1:100 στα οποία σημειώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του Ν-4014/11 , υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι τα ίδια σχέδια θα υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα όταν ενεργοποιηθεί και εφαρμόζονται τα οριζόμενα στο Αρθ-9 , του Ν-1512/85 (ΦΕΚ-4/Α/85), την υπουργική Αποφ-39869/7379/85 (ΦΕΚ-375/Β/85), την Εγκ-61/85 , τα Εγγρ-28116/91   και Εγγρ-86808/9504/91   και από 1-3-12 η παρ.3, του Αρθ-45 , του 4030/11 (ΦΕΚ-249/Β/11).

Εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι αποπερατωμένες πρέπει να προηγηθεί η έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης (της παρ.17, του Αρθ-24 , του Ν-4014/11) και μετά ακολουθείται η ανωτέρω διαδικασία.

 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ, έχω μια κατοικία κατηγορία 1 (250€) και ένα στέγαστρο που έγινε μετά το 1975 οπότε έβαλα μια λοιπή παράβαση (250€). 

 

Πληρώθηκε το παράβολο των €250 , επέλεξα εφάπαξ με έκπτωση και μου βγάζει υπόλοιπο 110€ αντί 500*0,80 = 400-250 παράβολο = 150€ 

 

Τι συμβαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω μια δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής στην οποία έχει πληρωθεί ολόκληρο το πρόστιμο με έκπτωση. Θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα φύλλο καταγραφής για αυθαίρετες μικρές παραβάσεις Κατηγορίας 3 που λογικά καλύπτονται από το παράβολο που έχει ήδη πληρωθεί από τον πελάτη. 
Μέτα την προσθήκη του ΦΚ θα πρέπει να γίνει επανυπολογισμός του προστίμου και λογικά να μην προκύψει κάτι άλλο για πληρωμή. Υπάρχει περίπτωση με τον εκ νέου υπολογισμό να 'χαθεί' η έκπτωση; η να προκύψει άλλο πόσο προς πληρωμή;
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εφόσον θα προσθέσετε παραβάσεις θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και θα προκύψει υπόλοιπο προς πληρωμή.

*Έχω παρατηρήσει ότι σε περιπτώσεις καταβολής εφάπαξ και κατόπιν προσθήκης νέας αυθαιρεσίας κατά τον επανυπολογισμό το συνολικό πρόστιμο (μαζί με την προσθήκη) εξακολουθεί να λαμβάνει την έκπτωση του 20%. Αυτό κανονικά δεν είναι σωστό διότι η έκπτωση του εφάπαξ έχει νόημα όταν το πρόστιμο καταβάλλεται εντός περιορισμένης προθεσμίας. Διαφορετικά θα μπορούσα πχ να δηλώσω αρχικά μόνο μια μικρή αυθαιρεσία και να δηλώσω εφάπαξ τρόπο πληρωμής, και μετά από 2 χρόνια να προσθέσω 10πλάσιες αυθαιρεσίες και να διατηρήσω ακόμα την έκπτωση. Ωστόσο μάλλον λόγω bug του συστήματος υπολογίζεται έτσι όπως αντίστοιχα δεν εφαρμόζονται προσαυξήσεις σε ληξιπρόθεσμες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Προφανώς εφόσον θα προσθέσετε παραβάσεις θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και θα προκύψει υπόλοιπο προς πληρωμή.

*Έχω παρατηρήσει ότι σε περιπτώσεις καταβολής εφάπαξ και κατόπιν προσθήκης νέας αυθαιρεσίας κατά τον επανυπολογισμό το συνολικό πρόστιμο (μαζί με την προσθήκη) εξακολουθεί να λαμβάνει την έκπτωση του 20%. Αυτό κανονικά δεν είναι σωστό διότι η έκπτωση του εφάπαξ έχει νόημα όταν το πρόστιμο καταβάλλεται εντός περιορισμένης προθεσμίας. Διαφορετικά θα μπορούσα πχ να δηλώσω αρχικά μόνο μια μικρή αυθαιρεσία και να δηλώσω εφάπαξ τρόπο πληρωμής, και μετά από 2 χρόνια να προσθέσω 10πλάσιες αυθαιρεσίες και να διατηρήσω ακόμα την έκπτωση. Ωστόσο μάλλον λόγω bug του συστήματος υπολογίζεται έτσι όπως αντίστοιχα δεν εφαρμόζονται προσαυξήσεις σε ληξιπρόθεσμες δόσεις.

θα προσθέσω ΚΑτ 3 που καλυπτεται απο το ηδη πληρωμενο παραβολο, γιατι να προκύψει υπόλοιπο?

Οσο για την παρατηρηση με * το εχω προσεξει και εγω και συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.