Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Έχω περίπτωση όπου οι αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν είναι κατηγορίας 3 και κατηγορίας 4 με αναλυτικό! Κανένα τετραγωνικό για υπέρβαση δόμησης κτλ.

Κι όμως το σύστημα μου βγάζει ότι απαιτούνται 13 αρχεία!

Κάνω κάτι λάθος;

Σας έχει ξανατύχει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σύστημα διαβάζει την κατηγορία 4 και επειδή συνυπάρχει με παράβαση άλλης κατηγορίας, δεν εφαρμόζει το εδάφιο που λέει ότι όταν η μοναδική παράβαση είναι παράβαση αναλυτικού δεν υποβάλλονται τα περισσότερα σχέδια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, τα αρχεία των δηλώσεων του 4495 τι προθεσμία έχουμε να τα ανεβάσουμε;

Ισχύει το αρθ.2 της 27454/2631 – 14.11.2017 απόφασης που λέει 6 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου να υποβληθούν τα αρχεία ή έχει πάρει παράταση;

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να απαντήσει γιατί σε μια δήλωση μου λήγει αύριο το 6μηνο...

Edited by giorgosv
Επεξήγηση
Link to comment
Share on other sites

Τροποποιήθηκε με τον 4585/18

"Ο μηχανικός υποχρεούται, μέσα σε διάστημα δώδεκα (12) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου, να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών."

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2019 at 8:03 ΜΜ, danaikaterina said:

Τροποποιήθηκε με τον 4585/18

"Ο μηχανικός υποχρεούται, μέσα σε διάστημα δώδεκα (12) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου, να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών."

Ευχαριστώ πολύ, τελικά έσπευσα και τα ανέβασα οπότε έληξε το θέμα.

Άλλη ερώτηση, σε περαίωση πότε χρειάζεται να πάμε; Τώρα την έχω σε οριστική υπαγωγή. Συγνώμη για την άγνοια μου αλλά με τα αυθαίρετα ασχολούμαι μόνο κατ' εξαίρεση (οικογενειακά κυρίως).

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε περαίωση πρέπει να έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά και να έχει εξοφληθεί όλο το πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
 
Σε περίπτωση που έχει γίνει τακτοποίηση με το Ν. 4495/17, σε κατάστημα για : υπέρβαση δόμησης,  αλλαγή χρήσης, και υπέρβαση δόμησης στο υπόγειο, έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και έχει γίνει περαίωση.
 
Κατά την αυτοψία για νέα έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας παρατήρησα οτι η σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο είναι κυκλική μεταλλική σκάλα, ενώ στην άδεια φαίνεται ευθύγραμμη, εκ παραδρομής δεν πρόσεξα την άδεια τότε. 
Στα σχέδια της αποτύπωσης που έχουν ανέβει στο σύστημα αυθαιρέτων, έχω αποτυπώσει την σκάλα κυκλική. 
Δεν μπορώ να βρω στον Νόμο αν αυτό αποτελεί παράβαση, θα εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει γιατί εγω θεωρώ ότι δεν χρειάζεται κάτι. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Στην κάτοψη η νέα σκάλα πιάνει μικρότερο χώρο δλδ τελικά; Γιατί δεν πολυκαταλαβα.εκανες μια τακτοποίηση,αποτυπωσες την πραγματικότητα αλλά τώρα είδες ότι η μπετονένια ευθύγραμμη σκάλα έγινε στρογγυλή μεταλλική;ε κοίτα ίσως να ήταν κάτι με αναλυτικό αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό.δλδ αν είχες μόνο αυτό θα έδινες βεβαίωση νομίζω. Αφού έχεις χρεώσει τα μαλλιά της κεφαλής σου κατά τα άλλα νταξει μη τρελαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Νέα ανακοίνωση στην αρχική σελίδα αυθαιρέτων του ΤΕΕ
                                                                      
pobtrans.gif

 ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ N. 4495/2017 και 4178/2013

"ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 04/03/2019

Τέθηκε σε εφαρμογή η ΥΑ Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/13096/1035 (ΦΕΚ Β΄ 916/2018) του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Η διαδικασία αφορά αρχικά δηλώσεις του ν.4178/13. Για αυτές του ν.4495/17 θα υπάρξει σύντομα αντίστοιχη ανακοίνωση. Περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με τη διαδικασία εδώ."

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε μία αλλαγή σε δήλωση που βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή του Ν.4178/13, μπορούμε να την ανοίξουμε, να διορθώσουμε, αν υπάρχει κάποια οικονομική διαφορά να πληρωθεί, και στη συνέχεια να την κλείσουμε και πάλι στον 4178; ή πρέπει να μεταφερθεί στον 4495;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.