Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ sissy!

Και μιά ακόμα ερώτηση: Για να εκδώσω το παράβολο, πρέπει να ανεβάσω την ΜΣΕ πρώτα; (που δεν την έχω βέβαια...)

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!σε 2 δηλώσεις έχει πληρωθεί το παράβολο και το τέλος ανταπόδοσης ΤΕΕ από την Πέμπτη το πρωί αλλά ακόμα στο σύστημα φαίνονται ανεξόφλητα. Είναι λογική αυτή η καθυστέρηση; Σε άλλες περιπτώσεις φαινόταν την επόμενη μέρα

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2019 at 9:39 ΠΜ, gp1 said:

Σε ευχαριστώ πολύ sissy!

Και μιά ακόμα ερώτηση: Για να εκδώσω το παράβολο, πρέπει να ανεβάσω την ΜΣΕ πρώτα; (που δεν την έχω βέβαια...)

Δε θυμάμαι να σου απαντήσω. Νομίζω ότι έχεις 6 μηνες να την ανεβάσεις από την πληρωμή του παραβόλου, για την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

μου ζητάει συμβολαιογράφος να περαιώσω δήλωση για μεταβίβαση η οποία απαιτεί ΜΣΕ.

Η απορία μου είναι εφόσον είμαι αρχιτέκτονας, μετά την περαίωση ή οριστική θα πρέπει να κάνω επιστροφή της δήλωσης προκειμένου να εντάξω στην ομάδα στατικό για την ΜΣΕ?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, για να περαιώσει μια δήλωση 4495 ένας μηχανικός οφείλει (αλλιώς δεν γίνεται) να βάλει "τικ" στο αντίστοιχο κουτάκι δηλώνοντας με τον τρόπο αυτό στο σύστημα του ΤΕΕ ότι, "έχει στη διάθεσή του όλα τα απαραίτητα σχέδια, έγγραφα, μελέτες κ.λπ.", δηλαδή ΚΑΙ τη ΜΣΕ!!!

Οπότε, ΜΟΝΟ σε κατάσταση "ΥΠΑΓΩΓΗ" πρέπει να μένει μια τέτοιου είδους δήλωση.....

Απορώ πως δεν σας ζήτησε κι εσάς ο συμβολαιογράφος ΚΑΙ η ΜΣΕ να έχει υποβληθεί στο σύστημα......

Προφανώς, η άποψή μου είναι ότι, αφενός μεν δεν μπορείτε να περαιώσετε, αφετέρου δε αν ο ιδιοκτήτης - πελάτης σας δεν συμφωνήσει (εγγράφως) την αμοιβή του για το έργο αυτό με συνεργάτη σας - μηχανικό, που έχει το δικαίωμα εκπόνησης και υποβολής ΜΣΕ και σεις δεν τον εντάξετε στην "ομάδα έργου", δεν μπορείτε να κάνετε απολύτως τίποτα....

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως αν πράξετε διαφορετικά, το πιθανότερο είναι να "τρέχετε" άπαντες μελλοντικά...

 

P.S. Ωραία ...."ρίμα" το τελευταίο!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

επομένως καταλαβαίνω ότι

εφόσον απαιτείται οριστική πρέπει να υπάρχει έστω η ανάθεση για την ΜΣΕ προκειμένου να γίνουν συμβόλαια

 

Link to comment
Share on other sites

Από το ότι "ο μηχανικός υποχρεούται μέσα σε διάστημα 12 μηνών από τη πληρωμή του παραβόλου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών",

προκύπτει υποχρέωση ένταξης στην ομάδα έργου μέσα στο διάστημα των 12 μηνών μηχανικού εκπόνησης μσε?

Μπορεί η δήλωση να παραμείνει σε υπαγωγή 5 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.