Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Μέρσα said:

Ευχαριστώ, επομένως καταλαβαίνω ότι, εφόσον απαιτείται οριστική πρέπει να υπάρχει έστω η ανάθεση για την ΜΣΕ προκειμένου να γίνουν συμβόλαια

Έτσι θα έπρεπε να ήταν! Έλα μου όμως που πολλοί συμβολαιογράφοι θέλουν και τη ΜΣΕ ανεβασμένη..... 

 

2 ώρες πριν, ksteve said:

Μπορεί η δήλωση να παραμείνει σε υπαγωγή 5 χρόνια?

 

Μπορεί να μείνει για τουλάχιστον 100 μήνες, όσες και οι δόσεις, δηλαδή 8,33 χρόνια, αλλά επειδή όλα γίνονται στο Ελλαδιστάν, προβλέπω ότι, θα μπορεί και περισσότερο......

 

2 ώρες πριν, ksteve said:

Από το ότι "ο μηχανικός υποχρεούται μέσα σε διάστημα 12 μηνών από τη πληρωμή του παραβόλου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών", προκύπτει υποχρέωση ένταξης στην ομάδα έργου μέσα στο διάστημα των 12 μηνών μηχανικού εκπόνησης μσε?

Δε νομίζω ότι, αυτά τα δύο έχουν κάποια σχέση....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσθέσω μηχανικό ειδικότητας Η/Μ σε μία δήλωση αυθαιρέτων. Τον καταχωρώ από την καρτέλα συμμετέχοντες μηχανικοί. Αυτός πως μπορεί να αποδεχτεί τον ορισμό του;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Largy said:

θα μπει με τους δικούς του κωδικούς στο σύστημα και θα κάνει αποδοχή

Από την καρτέλα των αιτηματων; ως αποδοχή υπεύθυνου μηχανικού δηλωσης η με αλλη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαδικασία αποδοχής μηχανικού στο σύστημα αυθαιρέτων. Απλώς τους προσθέτεις στην ομάδα έργου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, σε μία δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής με πληρωμένο το παράβολο και το ανταποδοτικό ΤΕΕ έχω 4 ΦΚ

1) κλειστός ΗΧ 2,75τμ με ΥΔΚΧ  κατ. 4 

2) μικρές παραβάσεις κατ.3

2) αναλυτικός με τις λοιπές παραβάσεις =1 κατ.4,

3) διαφορετική διαμερισμάτωση ορ. κατ.4

Στα υπολειπόμενα για πληρότητα αρχεία μου βγάζει μόνο 5 (έχει ανέβει η ανάθεση και υπολείπονται ΥΔ ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση, στέλεχος άδειας, κατόψεις και αμοιβές) 

σε ανάλογες δηλώσεις κατ4 θυμάμαι το σύστημα ζητούσε πολύ περισσότερα (τομές, ΔΚ, φωτογραφίες, Ε9, ΤΕ στατικού ελέγχου και δημ.εγγραφα - αεροφωτογραφίες)

Στο τηλ του ΤΕΕ δεν απαντάνε, έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, θα ανεβάσεις τα δικαιολογητικά που προβλέπει ο νόμος και όχι αυτά που ζητάει το σύστημα που προφανώς είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό σκέφτηκα λογικά θα μου επιτρέπει να ανεβάσω αρχεία χωρίς να τα έχει προαπαιτούμενα το σύστημα. Πρέπει να υπάρχει κάποιο bug στην πλατφόρμα, τους έστειλα και mail μήπως και το δούνε. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση είναι το bug. Όταν τσεκάρεις το κουτάκι της διαμερισμάτωσης σου βγάζει μόνο τα δικαιολογητικά αυτής. Γι αυτό είχαν πει στις οδηγίες από τον 4178 ακόμα ότι το κουτάκι το τσεκάρεις μόνο όταν η διαμερισμάτωση είναι η μοναδική παράβαση. Όταν έχεις και άλλες αυθαιρεσίες τη βάζεις σαν μια επιπλέον λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πελάτης με διαμέρισμα το οποίο έχει περιέλθει με διαθήκη σ΄ αυτόν απ΄τον πατέρα του, έχει πληρώσει τον φόρο κληρονομιάς και θέλει τώρα να κάνει αποδοχή κληρονομιάς και ύστερα να το πουλήσει.  Στο Ε9 το έχει καταχωρήσει.

Στο σύστημα εφόσον δεν έχει τίτλους ιδιοκτησίας πως θα τον καταχωρίσω, ως νομέα και κάτοχο ;

Επίσης η μητέρα του έχει την επικαρπία αλλά δεν ζήτησα απ΄αυτήν τις Υπ. δηλώσεις γιατί χρειάζεται την συναίνεση του ψιλού κύριου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.