Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

33 λεπτά πριν, skyclad said:

Σε μια βεβαιωση νομιμότητας, εκ παραδρομής έγραψα λάθος αριθμό διαμερίσματος. Ποια είναι η σωστή διαδικασια για να το αλλάξω? Πρέπει κάπως να ακυρώσω την δήλωση και να εκδόσω νέα βεβαίωση? Η να την γυρίσω σε αρχική? Δεν υπήρχε αυθαιρεσία στο ακίνητο.

10αρικο και πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα την πρώτη ΜΣΕ σε δήλωση του Ν. 4495/2017. Τσέκαρα το  "Ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ" ,  ανέβασα  5 αρχεία στο "Μελέτη Στατικής επάρκειας",  προώθησα την δήλωση από  "Αρχική"  σε  "Υπαγωγή"   και δεν υπολογίστηκε η έκπτωση του 10%.

Έπρεπε να κάνω κάτι ακόμη που δεν  έκανα;

 

Link to comment
Share on other sites

Πότε πληρώθηκε το παράβολο? Ίσως δεν μπήκε η έκπτωση του εξαμήνου, και σε μπερδέυει. Ξαναπάτα υπαγωγή να δεις αν ξαναυπολογίζει το πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω και εγώ με την σειρά μου μια απορία, έκανα προ λίγου ανέβασα μια δήλωση για τακτοποίηση με τον 4495/2017, είμαι στο στάδιο της αρχικής υποβολής.
Θα παρατηρήσετε ότι στο πρόστιμο μου υπολογίζει του Κ.Χ. = 120,58€  + την λοιπή παράβαση 250€ = 370,58€.
Αντί του ποσού αυτού μου λεέι κάτω κάτω υπόλοιπό προστίμου 250€ + (του Τ.Ε.Ε. 15€) τα υπόλοιπα γιατί δεν μου τα βγάζει ούτως ώστε να μπορέσει ο ιδιοκτήτης να πάει να τα πλήρώσει??
Πρέπει να γίνει οριστική υπαγωγή για να βγεί το υπόλοιπο?

 

Θεματάκι.jpg

Link to comment
Share on other sites

@telxinas Πρέπει να γίνει υπαγωγή, αφού πρώτα πληρωθεί το παράβολο 250 και το ποσοστό ανταπόδοσης 15... Και φυσικά θα επιλέξεις στον τρόπο πληρωμής εφάπαξ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2019 at 4:19 ΜΜ, telxinas said:

@ppanagΣας ευχαριστώ πολύ !!!

αν το παράβολο πληρώθηκε στην παράταση του 6μήνου, πήγαινε 2 φορές σε υπαγωγή για να έχεις τη μείωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Ν4178/13 έχω υποβάλλει 1 κοινή δήλωση για  αυθαίρετες κατασκευές σε 3 Ο.Ι. που κατέχει ζευγάρι με διαφορετικά 

ποσοστά. Δηλαδή στις 2 Ο.Ι. είναι ψιλός κύριος 100% ο άντρας και επικαρπωτής 100%  η γυναίκα, στην άλλη Ο.Ι. έχουν ποσοστό 50% έκαστος.

Είχα υποβάλλει την δήλωση Ν4178 και στους δύο με ποσοστό 50% έκαστος, πού τώρα πιστεύω ότι είναι λάθος.

Πρόκειται να κάνω μετάβαση στο Ν4495/17  για διόρθωση στοιχείων στα ΦΚ.

Πώς κατά την γνώμη σας πρέπει να υποβληθούν οι αιτούντες εφόσον το ιδιοκτησιακό είναι διαφορετικό στις Ο.Ι.: 

α) η αίτηση να γίνει από τον ψιλό κύριο και στην Τ.Ε. να αναφερθεί αναλυτικά το ιδιοκτησιακό σχήμα; 

β)από τον ψιλό κύριο με συναίνεση του επικαρπωτή -συνιδιοκτήτρια σύζυγο;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς έκανες που στον 4178 υπέβαλες 1 δήλωση για 3 αυτόνομες κι ανεξάρτητες ΟΙ κι επίσης πάρα πολύ κακώς θα κάνεις αν συνεχίσεις και στον 4495 το ίδιο λάθος!!!

Η γνώμη μου είναι, να μεταφέρεις τη δήλωση στον 4495, ν' αφαιρέσεις όλα όσα αφορούν στις 2 από τις 3 ΟΙ, να συμπεριληφθούν όλες οι οικονομικές καταβολές (παράβολο, πρόστιμο) και να την οριστικοποιήσεις. Ταυτοχρόνως να φτιάξεις 2 πρόσθετες νέες δηλώσεις στον 4495, μια κάθε ξεχωριστή ΟΙ, να ξαναπληρώσουν παράβολο κι ανταποδοτικό τέλος, να ξαναπληρώσουν το πρόστιμο που αναλογεί (τα λάθη πληρώνονται!!!) και να τις οριστικοποιήσεις όποτε αυτό καταστεί δυνατόν......

Λυπάμαι, αν σε στεναχωρώ, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.