Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Γιατί κακώς?

Εγκύκλιος 3/2013 στο Παράρτημα 1 αυτής, #36:
"Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτηρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο Ν.4178/2013.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σχετικά με μία περίπτωση που έχω για τακτοποίηση ισόγειας αποθήκης σε εντός σχεδίου οικόπεδο, υπάρχει ένας και μοναδικός κληρονόμος αλλά δεν έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Στο Ε9 το δηλώνει κανονικά στο όνομά του αλλά εγώ μπορώ να τον βάλω ως ιδιοκτήτη στη δήλωση ή μπορώ να επιλέξω τον νομέα και κάτοχο χωρίς τίτλους? Ακόμη και μισθωτήρια συμβόλαια κάνει ως ιδιοκτήτης σε άλλα ακίνητα που περιλαμβάνονται στην ίδια κληρονομιά!

Ευχαριστώ

Η κληρονομιά υπάρχει από το 1992 και δεν εχει γίνει αποποίηση

Edited by Pavlos33
συγχώνευση μηνυμάτων & προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς, δεν έχεις ιδιοκτήτη να σε εξουσιοδοτήσει για να κάνεις την υπαγωγή. Οπότε δεν γίνεται υπαγωγή. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Δεν βλέπω όμως το λόγο να μην προβεί άμεσα σε αποδοχή και στη συνέχεια να κάνεις την υπαγωγή..... Προφανώς κάτι "κρύβεται"....

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα, ή κατι - κατα ιασονα-  κρυβεται...

ή αφου ειναι απο το 1992,

ούτε δηλωση φορου κληρονομιας στην εφορια θελει,  ουτε τπτ...

ή θα κανει την αποδοχη στους  επομενους μηνες...[το πιο απλο]

ή θα προχωρησει σημερα, υποβαλλοντας  τα 5 πιστοποιητικα που  δειχνουν οτι ειναι κληρονομος και θα κανει την σχετικη δηλωση στο ΕΚ

Αλλα θα σου  εχει παρατηρηση "εκκρεμει αποδοχη", άρα δεν θα εχει ποτέ νομιμο τιτλο.

 αφου τα εχεις ολα τα πιστοποιητικα, ποσος κοπος ειναι μια αποδοχη με βαση αυτα που ηδη εχεις???υγ

 

υγ

προφανως η απαντησή μου ειναι λαθος...διοτι αφορα "Δηλωση Κτηματολογιου "...:-(

Οσον αφορα την τακτοποιηση,

χωρις αποδοχη δεν κανουμε τακτοποιηση.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου έχουν ανεγερθεί δύο κτίρια βάση οικοδομικής άδειας. Υπάρχουν αυθαιρεσίες και στα δύο κτίρια ενώ στο οικόπεδο δεν έχει συσταθεί ούτε κάθετη ούτε οριζόντια ιδιοκτησία. Είναι συνιδιοκτησία δύο ιδιοκτητών.
Ο μηχανικός που διαχειριζόταν την δήλωση αυθαιρέτων δημιούργησε δύο δηλώσεις αυθαιρέτων μία για κάθε κτίριο, για τις οποίες έχει πληρωθεί μέρος του προστίμου.
Γνωρίζω πώς όταν δεν υπάρχει οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία θα πρέπει να γίνει μία δήλωση αυθαιρέτου.
Πώς μπορεί να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα???
Μπορούν οι δύο δηλώσεις να ακυρωθούν και να κάνω μία καινούρια δήλωση και για τα δύο κτίρια?? Στην περίπτωση αυτή, οι πληρωμές (πρόστιμο) που έχουν γίνει μπορούν να συμψηφιστούν στο πεδίο "εισαγωγή παλαιότερων πληρωμών προστίμων"???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)

«2. Περίπτωση 2: Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011 και 4178/2013. Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις διατήρησης, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010,  4014/2011 και 4178/2013, δηλαδή δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν έχουν αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό σύστημα, είναι δυνατή η υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή, καταβληθέντα ποσά στο πλαίσιο των προηγούμενων νόμων υπαγωγής συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση για επιβεβαίωση. Έχω δήλωση σε αρχική υποβολή χωρίς πληρωμένο παράβολο και τέλος προς ΤΕΕ. Αλλάζω κάποια στοιχεία στα φύλλα καταγραφής, αλλά δεν εμφανίζετε το νέο πρόστιμο. Θα πρέπει να πληρώσει ο πελάτης μου το παράβολο και το τέλος προς ΤΕΕ, ώστε όταν το πάω στην υπαγωγή να φανεί το νέο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Saleptsis said:

Μία ερώτηση για επιβεβαίωση. Έχω δήλωση σε αρχική υποβολή χωρίς πληρωμένο παράβολο και τέλος προς ΤΕΕ. Αλλάζω κάποια στοιχεία στα φύλλα καταγραφής, αλλά δεν εμφανίζετε το νέο πρόστιμο. Θα πρέπει να πληρώσει ο πελάτης μου το παράβολο και το τέλος προς ΤΕΕ, ώστε όταν το πάω στην υπαγωγή να φανεί το νέο πρόστιμο?

κάνε save και πάτα τον υπολογισμό προστίμου. Αν έχεις αλλάξει επιφάνειες, συντελεστές κλπ το πρόστιμο υπολογίζεται. Στην ανάγκη αν βλέπεις ότι κολλάει κάνεις και μια επανεκκίνηση ή refresh τον browser.

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση είναι σε κατάσταση αρχικής υποβολής. Έχω περάσει στοιχεία, έχω εκτυπώσει το παράβολο και το τέλος προς ΤΕΕ αλλά δεν έχουν πληρωθεί ακόμα. Άλλαξα πράγματα σε ένα φύλλο καταγραφής και διέγραψα ένα άλλο οπότε μειώθηκε το πρόστιμο. Αλλά δεν μπορώ να πατήσω το κουμπί με το ευρώ για τον υπολογισμό. Κάνω κλικ αλλά δεν αλλάζει κάτι. Έχω δοκιμάσει και από άλλο browser. Και όταν πάω να το πάω σε υπαγωγή δεν με αφήνει προφανώς λόγο μη πληρωμής του τέλους προς ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.