Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σε δύο αυτοτελείς ιδιοκτησίες με σύσταση Ο.Ι σε οικόπεδο εντός σχεδίου, η μητέρα έχει την επικαρπία του ισογείου και η κόρη την Ψ.Κ ενώ στον 1ο όροφο η κόρη έχει Π.Κ..

Στην αίτηση, στους ιδιοκτήτες θα συμπληρώσω μόνο την κόρη..είναι λάθος?

 

ΥΓ: Η κόρη απολαμβάνει έκπτωση λόγω πολυτεκνίας...

Link to comment
Share on other sites

 [Δεν λες τι αυθαιρεσιες εχουν...]

 Υποθετω οτι,  η κορη κατοικεί στο διαμερισμα της  σαν κύρια κατοικια,  αρα το τακτοποιει με μειωτικο [και χωρις πλαφον  σε τμ.]   και με τους όρους  του αρθρου  103 παρ.4

Η μητερα που εχει την επικαρπία του ισογειου, δικαιουται να δηλωσει και η ιδια με το αρθρο "99αα",  το  τακτοποιει με μειωτικο,  εφοσον προκειται για  κυρια και μοναδικη με το 100 παρ. 12

Ομως, χρειαζεσαι το Ε9, μην τυχον υπαρχουν υπολοιπα σδ.....

[δεν καταλαβα γιατι δεν το εβαλες στο 103....]
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2019 at 5:55 ΜΜ, dimitris GM said:

 [Δεν λες τι αυθαιρεσιες εχουν...]

 Υποθετω οτι,  η κορη κατοικεί στο διαμερισμα της  σαν κύρια κατοικια,  αρα το τακτοποιει με μειωτικο [και χωρις πλαφον  σε τμ.]   και με τους όρους  του αρθρου  103 παρ.4

Η μητερα που εχει την επικαρπία του ισογειου, δικαιουται να δηλωσει και η ιδια με το αρθρο "99αα",  το  τακτοποιει με μειωτικο,  εφοσον προκειται για  κυρια και μοναδικη με το 100 παρ. 12

Ομως, χρειαζεσαι το Ε9, μην τυχον υπαρχουν υπολοιπα σδ.....

[δεν καταλαβα γιατι δεν το εβαλες στο 103....]
 

το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να παραλείψω τελείως την μητέρα και να δηλώσω μόνο την κόρη στην καρτέλα των ιδιοκτητών..

 

αν υποθέσουμε ότι αναφέρω και την μητέρα, τι ποσοστό θα αναγράψω ότι κατέχει? 100% η κόρη ψ.κ και 100% επικαρπία η κόρη..δεν το δε΄χεται έτσι όμως το σύστημα!

''Η μητερα που εχει την επικαρπία του ισογειου, δικαιουται να δηλωσει και η ιδια με το αρθρο "99αα",  το  τακτοποιει με μειωτικο,  εφοσον προκειται για  κυρια και μοναδικη με το 100 παρ. 12''

Μειωτικό εννοείς την μείωση λόγω κύριας κατοικίας?

''Ομως, χρειαζεσαι το Ε9, μην τυχον υπαρχουν υπολοιπα σδ.....''

σδ εννοείς συνιδιοκτήτες??

''[δεν καταλαβα γιατι δεν το εβαλες στο 103....]''

Μα αυτό ακριβώς θέλω να κάνω και ρωτάω την γνώμη σας..να τα βάλω όλα στο 103 δηλώνοντας μόνο την κόρη στην καρτέλα του ιδιοκτήτη..μπορώ?

 

Link to comment
Share on other sites

100% η μητερα ως κυρια και μοναδικη

100% η κορη με το 103

στο Ε9 θα δεις μήπως  οι ιδιες εχουν ποσοστα σε "αερα" ή η μητερα καποια άλλη περιουσια.

 

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα δηλώνει και ένα σπίτι ως εξοχική κατοικία...στο Ε1 φαίνεται δευτερεύουσα..άρα χάνει τον μειωτικό;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σπιτι μεν ... εξοχικο δε.... εντος/εκτος/ εμβαδου/κατω απο 3000 κατοικους????

ξαναδες τα...

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αίτηση σε οριστική υπαγωγή και παρατήρησα μία σημαντική παράληψη στην τεχνική έκθεση. Κάνω αίτημα για να πάω την δήλωση σε κατάστησα υπαγωγής και μετέπειτα προσπαθώ να πληρώσω τα 10 ευρώ που απαιτούνται μέσο της επιλογής «Εξόφληση αιτήματος με χρέωση πιστωτικής κάρτας» (εικονίδιο μπλε κάρτας) αλλά δεν μου δέχεται την πληρωμή. Θα πρέπει να περιμένω να εγκριθεί από το ΤΕΕ πρώτα ώστε να προχωρήσω σε πληρωμή ή κάνω κάτι λάθος, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι έχω καταλαβει την πληρωμη με καρτα δεν τη δεχεται, ο μονος τροπος για να πληρωθεί το 10ευρω είναι με εντολή πληρωμής μέσω του εικονιδίου του pdf (είτε σε Τράπεζα είτε με e-banking). Μόλις φανεί η πληρωμή στο σύστημα γίνεται αυτόματα το γύρισμα σε υπαγωγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα ἢ καλημέρα σὲ ὅλους τοὺς φίλους. Καθὼς εἶμαι ἄπειρος σὲ ζητήματα τοῦ ν.4495 θὰ ἤθελα τὴν βοήθειά σας. Μοῦ ζητεῖται βεβαίωσις νομιμότητος γιὰ ἕνα διαμέρισμα. Ἔχω κάνει τὴν αὐτοψία, τὴν ἀποτύπωσί του, σχέδια στὸν ὑπολογιστή, ἔλεγχο καὶ ἀντιπαραβολὴ μὲ τὰ ἀντίστοιχα σχέδια τῆς ἀδείας ποὺ πῆρα ἀπὸ τὴν Πολεοδομία, ὅλα μέχρι ἐδῶ ἐντάξει. Ἡ βεβαίωσις γνωρίζω ὅτι βγαίνει ἀπὸ τὸ σύστημα τῶν αὐθαιρέτων τοῦ ΤΕΕ, τὸ ὁποῖο τὸ ἔχω δουλέψει 2-3 φορὲς στὸ παρελθὸν γιὰ ρυθμίσεις αὐθαιρεσιῶν. Καθὼς δὲν μου ἔτυχε ποτὲ νὰ ἐκδώσῳ κάποια βεβαίωσι νομιμότητας ἀκινήτου (ἀπὸ αὐτὲς ποὺ χρειάζονται γιὰ διαβίβασιν ἀκινήτων), θὰ ἐκτιμοῦσα πάρα πολὺ μία βοήθειά σας στὸν νὰ καθοδηγηθῶ μέσα στὸ ἠλεκτρονικὸ σύστημα. Ἔχω ἀνοίξει μία αἴτησι στὸ σύστημα, ἔχω βάλει κάποια στοιχεῖα (διεύθυνσι ἀκινήτου, γεωγραφικὸ ἐντοπισμό, τιμή ζώνης, ἀριθμὸν ἀδείας, στοιχεῖα ἰδιοκτήτη), ἀλλὰ μετὰ δὲν γνωρίζω τὶ πρέπει νὰ κάνῳ. Ὁ χρόνος ἐν τῷ μεταξύ πιέζει… Σᾶς εὐχαριστῶ καὶ ζητῶ συγνώμη ἂν τὸ ἐρώτημά μου ἀκούγεται κάπως παράξενο γιὰ ἕνα μᾶλλον ἁπλὸ ζήτημα.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.