Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Όταν υπάρχει πληρεξούσιος για ένα ακίνητο, πως λειτουργείτε στο σύστημα;
Περνάτε τα στοιχεία του ιδιοκτήτη κανονικά και ως αιτούντα και απλά σε όλα τα χαρτιά (ΥΔ κτλ.) ετοιμάζονται στο όνομα του πληρεξούσιου ή περνάτε τον πληρεξούσιο ως αιτούντα και τον περνάτε ως νόμιμο εκπρόσωπο; Ή μήπως είναι και οι δύο τακτικές σωστές;

Επίσης όταν έχει αποβιώσει ο ιδιοκτήτης και αναλαμβάνει ο κληρονόμος αλλά δεν υπάρχει ακόμα κληρονομητήριο, τον περνάτε ως ιδιοκτήτη ή ως "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας";

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

α] ολα στο ονομα του ιδιοκτητη

ο εντολοδοχος απλα  υπογραφει και προσκομιζει το ειδικο πληρεξουσιο

 

β] χωρις αποδοχη, δεν εχεις βεβαιο κληρονομο, αρα ουτε πελατη αρα  δεν μπορεις να κανεις τπτ...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

α] ολα στο ονομα του ιδιοκτητη

ο εντολοδοχος απλα  υπογραφει και προσκομιζει το ειδικο πληρεξουσιο

 

β] χωρις αποδοχη, δεν εχεις βεβαιο κληρονομο, αρα ουτε πελατη αρα  δεν μπορεις να κανεις τπτ...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!
Δηλαδή και στις ΥΔ περνάω τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και απλά υπογράφει αυτός ως πληρεξούσιος;
Θα το δεχτεί αυτό ο ΚΕΠ όταν άλλα στοιχεία έχει πάνω και άλλος υπογράφει;
Ή ετοιμάζω ΥΔ στο όνομα του πληρεξουσίου και αναφέρω "ως πληρεξούσιος του τάδε για το ακίνητο δήνα";

Για το β, όταν λες χωρίς αποδοχή δεν μπορώ να κάνω τίποτα, τότε πως κινούμαι; Περιμένω να γίνει η αποδοχή κληρονομιάς;
Θα μπορεί να γίνει αποδοχή κληρονομιάς χωρίς τακτοποίηση αυθαιρέτου;
Σόρρυ αν φαίνεται λίγο χαζή η τελευταία ερώτηση αλλά δεν μου έχει ξανατύχει!

Link to comment
Share on other sites

- στην ΥΔ,  βαζει τα στοιχεια του  ο εντολοδοχος,  με σημειωση στο κειμενο οτι ενεργεί  κατ' εντολη και για λογαριασμο του ταδε, δυναμει του ταδε ειδικου πληρεξουσιου "

- Πρωτα μετρας, τα  δινεις ατυπα στον συμβ/φο, κανει  αυτος την αποδοχη

και μετα εσυ  εχεις πελατη νομιμο

 

Πού υπαρχει αυτο  που λες γιατο "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας";

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2019 at 6:08 ΜΜ, dimitris GM said:

- στην ΥΔ,  βαζει τα στοιχεια του  ο εντολοδοχος,  με σημειωση στο κειμενο οτι ενεργεί  κατ' εντολη και για λογαριασμο του ταδε, δυναμει του ταδε ειδικου πληρεξουσιου "

- Πρωτα μετρας, τα  δινεις ατυπα στον συμβ/φο, κανει  αυτος την αποδοχη

και μετα εσυ  εχεις πελατη νομιμο

 

Πού υπαρχει αυτο  που λες γιατο "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας";

Σε ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση!

Το "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας" είναι στο σύστημα εκεί που περνάς τους ιδιοκτήτες, έχει και αυτή την επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

 

2 λεπτά πριν, domerg87 said:

 

Το "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας" είναι στο σύστημα εκεί που περνάς τους ιδιοκτήτες, έχει και αυτή την επιλογή!

εγω ξερω οτι αυτο υπηρχε στο αρθρο 11 του 4178

 

Στον  ν. 4495  - και ενώ,  αλλοιως ηταν στη διαβούλευση και αλλοιως το πετσοκοψαν στη συνεχεια αι διαφοροι επιτροπαι..-

δεν υπαρχει στο κειμενο του νομου

Αν υπαρχει  στο "συστημα"  , μάλλον ξεμεινε απο την προηγουμενη διατυπωση του νομου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, παρακαλώ τα φωτα σας λίγο στο εξής: Κατάσταση δήλωσης οριστική στον 4178/13, με όλα τα αρχεια ανεβασμένα και εξοφλημένο πρόστιμο. Ο ιδιοκτήτης μου ζητά να ανοίξω την δήλωση και να αλλάξει μηχανικό. Προφανώς (λέω εγώ τώρα) θα την πειράξει και . Σκέφτομαι να του ζητήσω αρχικά υπεύθυνη δήλωση που να μου δηλώνει ότι μου το ζητά για να αλλάξει διαχειρηστή, τί άλλο? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως η δήλωση δεν ανοίγει, τι πάει να πει ανοίγει, εσύ είσαι ο διαχειριστής! Μάλλον να υποβάλεις αίτημα να αλλάξει ο Μηχανικός της δήλωσης ζητάει, αν είσαι σύμφωνος τύπωσε ένα αντίγραφο την δήλωση για το αρχείο σου. Αν έχει αυτήν την επιλογή ο Νόμος 4178 υποβάλεις αίτημα εφόσον είσαι σύμφωνος να αλλάξει ο Μηχανικός κρατάς τον α/α του ακινητου που δηλώθηκε και μονο αυτό δίνεις του ιδιοκτήτη που πρέπει να δώσει σε άλλο Μηχανικό εγγεγραμένο στο ηλεκτρονικό σύστημα ΤΕΕ να πάρει αυτός την δήλωση και να συνεχίσει με αυτόν.

Υπόψη η διαδικασία αφορά το 4495, οποτε δεν ξέρω αν εσύ από 4178 μπορείς να το κάνεις, ίσως πρέπει πρώτα η δήλωση να πάει σε 4495, οπότε νομίζω ότι θα πρέπει να δώσει και ενα 15eyro προς ΤΕΕ αρχικα, καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

Συγγνώμη για την ίσως βλακώδη ερώτηση αλλά δεν μου έχει ξανατύχει:

Έχω αναλάβει περίπτωση σε νησί όπου δεν υπάρχει ακόμα ΚΑΕΚ και βασίζομαι απλά σε ένα τοπογραφικό με ΕΓΣΑ!
Τι αναφέρω στην ΥΔ ανάθεσης και στην σύμβαση ανάθεσης-ανάληψης έργου;
"Το αγροτεμάχιο που βρίσκεται στην περιοχή χ στο ψ νησί όπως αυτό αποτυπώνεται στο τοπογραφικό του κυρίου τάδε";
Στην περιγραφή του ακινήτου; Το ίδιο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
....είσαι σύμφωνος να αλλάξει ο Μηχανικός κρατάς τον α/α του ακινητου,
που δηλώθηκε και μονο αυτό δίνεις του ιδιοκτήτη
που πρέπει να δώσει σε άλλο Μηχανικό εγγεγραμένο στο ηλεκτρονικό
σύστημα ΤΕΕ να πάρει αυτός την δήλωση και να συνεχίσει με αυτόν. 

επανέρχομαι για να πω ότι για να αντικατασταθείς ως μηχανικός αυτόματα συμφωνείς με το παρακάτω κείμενο που έχει το σύστημα :

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ: Είμαι ενήμερος για τη διαδικασία της ΚΥΑ 27454/2631,14/11/17, αρθ.2 παρ.2α. Εφόσον μεταβληθεί το πρόστιμο >20% θα ζητήσω την έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής πριν την οριστικοποίηση της δήλωσης. Αναλαμβάνω την ευθύνη της τροποποίησης και της ενημέρωσης οποιουδήποτε έχει ήδη λάβει στοιχεία της δήλωσης (ιδιώτης, Δημ. Αρχή κα). ΣΗΜ: Αποθηκεύστε τη δήλωση στον υπολογιστή σας πριν υποβάλετε το αίτημα.

Ο νέος μγχανικός έχει αυτήν την ευθύνη ?

Πρέπει να ζητήσω υπεύθυνη δήλωση με αυτό το κείμενο από τον ιδιοκτήτη, που στην προκειμένη περίπτωση είναι μισθωτής?

ή από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.