Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

σαν τι οδηγός δηλαδή;

Πας με το τοπογραφικό σου, βλέπεις το οικόπεδο αδόμητο και μετά βεβαιώνεις. Σε τι χρειάζεσαι τον οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για την ηλεκτρονική εφαρμογή : τι θα πρέπει να συμπληρώσεις για να γίνει από το σύστημα η εξαγωγή της βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν νομίζω και οι οδηγίες στο manual το ΤΕΕ. 

Επιγραμματικά, δεν συμπληρώνεις φύλλα καταγραφής (προσοχή σε αυτό, να μην ανοίξεις κανένα Φ.Κ)  και "ναι" στην ύπαρξη Ο.Α (αν υπάρχει στο ακίνητο) συμπληρώνοντας τον αριθμό της. Στην περίπτωση κενής γης γράψε "ΑΔΌΜΗΤΟ", Την τεχνική έκθεση (εφόσον δεν είναι βεβαίωση βγαλμένη από τη δήλωση υπαγωγής) και ακόμη θυμάμαι ότι ζητάει και συμφωνηθείσα αμοιβή (την βάζεις και αυτή, ενώ Α/α έργου ΤΕΕ δεν συμπληρώνεις και δεν υπάρχει ούτε και στο παρελθόν υπήρχε, νόμιμη αμοιβή για την έκδοση βεβαίωσης). Προχωράς σε υποβολή και σου βγάζει να επιλέξεις τον τύπο βεβαίωσης που θα εκδοθεί. Σε αυτό προσέχεις ιδιαιτέρως να μην κάνεις λάθος. Στη συνέχεια πας την βεβαίωση σε οριστική και την εκδίδεις.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υπαγωγή, που έχει πληρωθεί το παράβολο και είναι σε κατάσταση "αρχική υποβολή". 

Όμως ο ιδιοκτήτης δεν θέλησε να προχωρήσει παρακάτω για δικούς του λόγους.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ίδια την δήλωση (στην ουσία την πληρωμή των παραβόλων) σε άλλη υπαγωγή άλλου ιδιοκτήτη; 

Δεν θα εχω θέμα που τα παράβολα βγήκαν σε άλλο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Για να πάς σε υπαγωγή πρέπει να ανεβάσεις την ΥΔ-εξουσιοδότηση για υπαγωγή από τον δηλωμένο ώς ιδιοκτήτη. Την οποία "θεωρητικά" έπρεπε
ήδη να είχες πριν καν ανοίξει η δήλωση....
Όμως, νομίζω κατά 99%, στο σύστημα κατόπιν υπαγωγής μπορείς να πειράξεις τόσο τους ιδιοκτήτες όσο και τον γεωγραφικό εντοπισμό πέρα από τα ΦΚ....
 

Άρα αν και όχι  νόμιμο καθώς δεν υπάρχει η επιλογή να "μετανιώσει" κάποιος ειδικά αν έχει πληρώσει παράβολο,  συστημικά γίνεται....
Επίσης, δε νομίζω ότι στο 5 σελιδο της δήλωσης θα φαίνεται τι αλλαγή ακριβώς έγινε.
Το τελευταίο με επιφύλαξη καθώς δε γνωρίζω αν οι αλλαγές που κάνουμε σε ένα παράλληλο σύμπαν αποθηκεύονται κάπου που εμείς δεν έχουμε πρόσβαση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.