Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

10 ώρες πριν, cv_zouwoman said:

Ευχαριστω συναδελφοι

@ppanag

Εχω εναν 8ψηφιο κωδικο δηλ Α/Α ..ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΄δηλωση του Ν.4495/2017 και τον ΑΦΜ αυτού που την υπεβαλλε αλλα δεν βρισκω τιποτε στο portal ΤΕΕ..

Ο ηλεκτρονικός κωδικός της δήλωσης τι μορφη έχει?  (sorry - δεν εχω ιδεα - ασχολουμαι με δημοσια εργα και αυτη ειναι συγγενικη υποθεση)

Αυτόν τον αριθμό πρέπει να ξέρεις σε συνδυασμό με το αφμ , για να βρεις την δήλωση στο link που παρέθεσες.

 

Σχόλιο 2019-12-14 220719.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Όταν κάνουμε βεβαίωση μηχανικού δεν πρεπει να ανεβάσουμε στο σύστημα και την ΥΔ του ιδιοκτήτη, στην περίπτωσή μου: "ΥΔ δομημένου χωρίς υπαγωγή στον ν. 4495";

Όμως για να γίνει αυτό πρεπει να επιλέξω τύπο στατικού ελέγχου. Είναι δυνατόν να ζητάει στατικό έλεγχο για μια απλή βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ksteve said:

Για βεβαίωση μηχανικού δεν ανεβάζουμε στο σύστημα ΥΔ ιδιοκτήτη, ούτε κάτι άλλο...

Σύμφωνα με το άρθρο 83 του 4495 παράγραφοι 1 και 2, χρειάζεται και η ΥΔ ιδιοκτήτη. Οπότε το κρατάμε ως αρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά στο μηχανικό η ΥΔ του ιδιοκτήτη, αλλά σε εκείνον ο οποίος καλείται να εγγράψει το εμπράγματο δικαίωμα επί του ακινήτου (συμβολαιογράφος). Αυτός οφείλει να τη ζητήσει, να την πάρει και να την κρατήσει στο αρχείο του κ.λπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να γυρίσω μια περαιωμένη δήλωση σε οριστική υπαγωγή για να διορθώσω ένα σχέδιο. Δεν θα αλλάξει κάτι στα τ.μ. της παράβασης ούτε κάποιος άλλος συντελεστής. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το πρόστιμο λόγω επανυποβολής σε διαφορετική περίοδο έκπτωσης?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Το πρόστιμο (σε όποιο σχήμα δόσεων ή εφάπαξ) καθορίστηκε από την υπαγωγή (μετά την πληρωμή του παραβόλου). Δεν θα επηρεαστεί από επιστροφή της δήλωσης σε προηγούμενο στάδιο, υπό την προϋπόθεση ότι δεν αλλάζουν οι επιφάνειες ή συντελεστές (πχ κύρια κατοικία κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Απλα στα συνολικα τετραγωνικα της ο.ι. δεν ειχα αφαιρεσει 0.70τμ του φωταγωγου κ δημιουργειται μπερδεμα με ε9 κ συμβολαια οποτε ειπα να το διορθωσω. Το σχεδιο ειναι σωστο ....το πινακακι πρεπει να αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.