Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Το παρόν θέμα αφορά το σύστημα του ΤΕΕ. Αν θεωρείς πως έχεις παραλείψει σημαντικά πράγματα στην Τ.Ε δήλωσης του ν. 4495 τότε να επαναφέρεις τη δήλωση σε υπαγωγή και να αναρτήσεις την τροποποιημένη τεχνική έκθεση. Στο πεδίο Τ.Ε επιτρέπονται μέχρι και 4.000 χαρακτήρες. Θεωρώ ότι μπορείς  με αυτό τον αριθμό χαρακτήρων να αναγράψεις μια πλήρη τεχνική έκθεση. Βεβαίως αν δεν επαρκεί θα έχεις την πλήρη τεχνική έκθεση στο αντίστοιχο, δικαιολογητικό. Για το θέμα του εξοικονομώ να ποστάρεις το ερώτημα σε κάποιο από τα ανοιχτά θέματα της συγκεκριμένης ενότητας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Χαίρετε συνάδελφοι.  Το ερώτημά μου αφορά μια δήλωση που έχω σε κατάσταση "Περαιωμένη" και δεν γίνεται "Οριστική" επί 3 μέρες τώρα.
Η δήλωση αφορά περίπτωση χωρίς αυθαίρετες παραβάσεις και συνεπώς δεν είναι σε αναμονή για πληρωμή προστίμου ή εκκρεμότητες εγγράφων, κ.α. σχετικά στοιχεία πληρότητας.

Συμβαίνει και σε άλλους;  Έχει σταματήσει η διαδικασία λόγω της Πανδημίας κορωναϊού και των μέτρων; (δεν υπάρχουν εργαζόμενοι να διεκπεραιώσουν;)
Παρακαλώ αν έχει άλλος παρόμοια εμπειρία ή σχετική ενημέρωση, μήπως έχω παραβλέψει ανακοίνωση.
Φυσικά και η αντίθετη εμπειρία θα ήταν χρήσιμη: αν δηλαδή κάποιος πει πως οριστικοποιήθηκε δικιά του δήλωση τις τελευταίες μέρες, θα σημαίνει πως μάλλον δεν έκανα κάτι καλά.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το στάδιο της περαίωσης έπεται του σταδίου της οριστικής υπαγωγής. Η δήλωση σου είναι ολοκληρωμένη και βρίσκεται στο τελικό στάδιο. Το πρόβλημα ποιό είναι; Θες να τη γυρίσεις πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω δήλωση Ν.4495/17 που έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου και πληρώνονται δόσεις, έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά και μένει μόνο η μελέτη στατικής επάρκειας που δεν αφορά εμένα αλλά οι ιδιοκτήτες θα την καταθέσουν μετά από 5ετία με ευθύνη τους. η μεταβίβαση των ακινήτων θα γίνει μετά από κάποια χρόνια (μετά την 5 ετία). έχω τη δήλωση σε κατάσταση οριστική υπαγωγή. πρέπει να πατήσω και σε κατάσταση περαίωση τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, anavatis said:

...πρέπει να πατήσω και σε κατάσταση περαίωση τώρα? 

αν έχεις τελειώσει όλα, πάτα το κουμπί να μη σε απασχολεί άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλωθεί Μηχανικός για τη Μ.Σ.Ε.?

Αν όχι, ακόμα και  στη κατάσταση δήλωσης οριστική υπαγωγή δεν μπορείς να τον προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eπιπροσθέτως, πως ο @anavatis θα έχει πληρότητα δικαιολογητικών για να κάνει περαιωμένη δήλωση, από τη στιγμή που απαιτείται υποβολή Μ.Σ.Ε;

Άρθρο 81 παρ. 8. Περαιωμένη υπαγωγή είναι δήλωση κατά την οποία έχει εξοφληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 100 και έχουν υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 99

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις ότι, έχεις ήδη αποδεχθεί "τικάροντας" στο σύστημα του ΤΕΕ ότι, έχεις ήδη στη διάθεσή σου όλες τις μελέτες κ.λπ.,δηλαδή και τη ΜΣΕ;

Πάντα οι δηλώσεις αυτές παραμένουν σε κατάσταση "Υπαγωγή", μέχρι να συμφωνήσεις την αμοιβή σου με το φίλτατο ιδιοκτήτη ή να στην προσκομίσει.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.