Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

και το δύσκολο δεν είναι να την συμφωνήσεις, το δύσκολο είναι να στην δώσει. Πχ μπορείς να πεις με τον ιδιοκτήτη τόσα θέλω γιατί θέλει και Μ.Σ.Ε. να σου πει εντάξει αυτός, να την βάλεις και ένα χρόνο μετά να σου πει τώρα δεν μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Mε μπερδέψατε....έχει τύχει σε κανέναν και έχει πάρει επίσημη απάντηση από ΥΠΕΚΑ? Η Δήλωση μου είναι ήδη σε οριστική υπαγωγή και εξοφλημένο το 30% και όλα τα σχέδια ανεβασμένα εκτός της ΜΣΕ. επίσης στη τεχνική ξεκαθαρίζω ότι δεν μου ανατίθεται η ΜΣΕ και απαιτείται από πολιτικό μηχανικό. δεν γνωρίζουμε ποιος θα είναι ούτε οι ιδιοκτήτες στη φάση αυτή. 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, anavatis said:

Mε μπερδέψατε....έχει τύχει σε κανέναν και έχει πάρει επίσημη απάντηση από ΥΠΕΚΑ? Η Δήλωση μου είναι ήδη σε οριστική υπαγωγή και εξοφλημένο το 30% και όλα τα σχέδια ανεβασμένα εκτός της ΜΣΕ. επίσης στη τεχνική ξεκαθαρίζω ότι δεν μου ανατίθεται η ΜΣΕ και απαιτείται από πολιτικό μηχανικό. δεν γνωρίζουμε ποιος θα είναι ούτε οι ιδιοκτήτες στη φάση αυτή. 

Πως η δήλωση έφτασε σε οριστική υπαγωγή;

Σε προηγούμενο στάδιο έπρεπε να έχει γίνει επιλογή μεταξύ τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου ( η απαλλαγή ή μη απαίτηση) και απαίτηση Μ.Σ.Ε. Στα δικαιολογητικά πληρότητας στο πεδίο Μ.Σ.Ε δεν ήταν υποχρεωτικό; 

Εκεί τι ανέβασες για να έχεις μηδέν υπόλοιπο υποχρεωτικών δικαιολογητικών;

ΥΓ μήπως στο προηγούμενο στάδιο δήλωσης έβαλες την επιλογή της έκθεσης οπότε στην πληρότητα δεν ζητήθηκε υποχρεωτικά η ΜΣΕ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες και εγώ δεν υπέβαλα ΜΣΕ ενώ περαίωσα δηλώσεις και συντάχθηκαν  συμβόλαια  βάσει των παρακάτω. Όσο για πως το κάνω.Επιλέγω Τ.Ε αντί ΜΣΕ και στην Τ.Ε και στη βεβαίωση μεταβίβασης αναφέρω ότι αυτή θα συνταχθεί εντός 3ετίας ή 5ετίας. Αλλιώς πως θ εφαρμόζατε τα παρακάτω! 

KYA -  Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 (ΦΕΚ 3976/14-11-17)       

 Διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών, κατάθεσης ειδικού προστίμου, προϋποθέσεις και έλεγχος μειώσεων ειδικού προστίμου…….

 3. Για την εφαρμογή της διάταξης της παρ.  η του άρθρου 99 του ν. 4495/2017 σχετικά με την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας, όπου απαιτείται, γίνεται ειδική μνεία σε κάθε βεβαίωση οριστικής υπαγωγής καθώς και σε κάθε βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας, καθώς και στη βεβαίωση της παρ. 2 (περ. γ) του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 για μεταβίβαση.

    Η αναφορά επί της βεβαιώσεως για την υποβολή ή μη μελέτης στατικής επάρκειας καταχωρείται από τον εξουσιοδοτούμενο Μηχανικό στην Τεχνική Έκθεση που συνοδεύει την έκδοση της βεβαίωσης της παρ. 2 (περ. γ) (σ.σ δες πιο πάνω) του άρθρου 83 του ν. 4495/2017. Σε κάθε περίπτωση εφόσον δεν υποβάλλεται μελέτη στατικής επάρκειας, αναφέρεται ρητά ότι η μελέτη στατικής επάρκειας πρέπει να υποβληθεί εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας και πριν τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά τις κείμενες διατάξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Πως η δήλωση έφτασε σε οριστική υπαγωγή;

Σε προηγούμενο στάδιο έπρεπε να έχει γίνει επιλογή μεταξύ τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου ( η απαλλαγή ή μη απαίτηση) και απαίτηση Μ.Σ.Ε. Στα δικαιολογητικά πληρότητας στο πεδίο Μ.Σ.Ε δεν ήταν υποχρεωτικό; 

Εκεί τι ανέβασες για να έχεις μηδέν υπόλοιπο υποχρεωτικών δικαιολογητικών;

ΥΓ μήπως στο προηγούμενο στάδιο δήλωσης έβαλες την επιλογή της έκθεσης οπότε στην πληρότητα δεν ζητήθηκε υποχρεωτικά η ΜΣΕ;

η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή και στη λίστα εγγράφων στη ΜΣΕ μόνο έχει 0. καταλήγω και βάσει της προηγούμενο post ότι σίγουρα μπορεί να περαιωθεί η διαδικασία χωρίς τη ΜΣΕ από την πλευρά του διαχειριστή μηχανικού με αναφορά στην τεχνική έκθεση ότι υπάρχει απαίτηση ο ιδιοκτήτης να προσκομίσει ΜΣΕ με ευθύνη του και μόνο. 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Ασχολούμαι με την τακτοποίηση ενός διαμερίσματος μιας τριώροφης πολυκατοικίας. Σύμφωνα με την άδεια, υπήρχαν διακοσμητικά στοιχεία σε όλες της όψης της οικοδομής, στην πραγματικότητα, όμως, κατασκευάστηκαν τα διακοσμητικά στοιχεία μόνο στις δύο όψεις της οικοδομής. Αυτές οι παραβάσεις θα πρέπει να τακτοποιηθούν και, αν ναι, πώς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Stefevagg said:
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Ασχολούμαι με την τακτοποίηση ενός διαμερίσματος μιας τριώροφης πολυκατοικίας. Σύμφωνα με την άδεια, υπήρχαν διακοσμητικά στοιχεία σε όλες της όψης της οικοδομής, στην πραγματικότητα, όμως, κατασκευάστηκαν τα διακοσμητικά στοιχεία μόνο στις δύο όψεις της οικοδομής. Αυτές οι παραβάσεις θα πρέπει να τακτοποιηθούν και, αν ναι, πώς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εργασίες προβλεπόμενες από την οικ. άδεια και δεν έχουν εκτελεσθεί ΔΕΝ αποτελούν αυθαιρεσίες και δεν χρήζουν τακτοποίησης . Π.Χ. να το κάνω πιο ΄΄λιανά΄΄. Αν παράδειγμα δεν κατασκεύαζες έναν ολόκληρο όροφο προβλεπόμενο από την Ο.Α. θα τον δήλωνες ως αυθαίρετο ? Φυσικά ΟΧΙ ! .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Θέλω να βγάλω βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο. Ο πελάτης μου έχει το 25% εξ αδιαιρέτου του αγροτεμαχίου. Στην καρτέλα με τους ιδιοκτήτες βάζω μόνο εκείνον αιτούντα με 25%. Για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες - μη αιτούντες (για να συμπληρώσω το 100% στην καρτέλα) τί κάνουμε όταν δεν έχουμε τα πλήρη στοιχεία τους ΑΦΜ, κτλπ (τα συμβόλαια που έχω είναι παλιά και κάποιοι εξ αυτών έχουν μεταβιβάσει σύμφωνα με τα στοιχεία κτηματογράφησης);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.