Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

@gp1

Γεια!Αν η δήλωση παραμείνει στον 4178 θα παραμείνει στο τελευταίο της στάδιο ήτοι "οριστική υπαγωγή"-Δεν υφίσταται στάδιο "Περαίωση" στον 4178--Εάν η δήλωση μεταφερθεί στον 4495 θα προχωρήσει κανονικά στο τελευταίο στάδιο του 4495 ήτοι "Περαίωση"B)

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα υπάρχει η δυνατότητα να επιλεξουμε ως Ακυρο καποιο δικαιολογητικο που έχουμε υποβαλλει 

Ενας τρίτος, σε περίπτωση έλεγχου ή καποιος αλλος μηχανικος που μπορεί μελλοντικα να θελει να βγαλει αδεια, θα έχει προσβαση στα Άκυρα δικαιολογητικά? 

Link to comment
Share on other sites

Εχει συστάθει οριζόντια ιδοκτήσια και ή μητερα έχει την επικαρπία από ολα μπορεί να υποβαλει αυτή τη δήλωση  χωρίς τη συναινεση των αλλων? και  στη δηλωση θα φαινεται ως ιδιοκτητης και ποσοστα ?

Επίσης σε άλλη περίπτωση όπου υπάρχει πληρεξούσιο θα μπεί το όνομα του ιδιοκτήτη κανονικά και οι ΥΔ θα ειναι του εξουσιοδοτημενου? και θα αναφερεται στην τεχνικη εκθεση?(ειχα ξανακάνει αυτη την ερώτηση η απάντηση ηταν ναι αλλα μετά ειδα οτι μπορεί και ο νομιμως εξουσιοδοτημενος ,αυτός δηλ. που εχει το  πληρεξουσιο)

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2020 at 6:14 ΜΜ, janna said:

Αυτό σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω για άλλη υπόθεση και αυτός δεν θα χάσει το παράβολο. Κάποιος άλλος να το έχει κάνει ;

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω αν γίνεται η να πάρω τηλ. Στο ΤΕΕ.

Μήπως εμαθες εαν μπορει να χρησιμοποιηθεί για αλλη υποθεση? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, janna said:

Εχει συστάθει οριζόντια ιδοκτήσια και ή μητερα έχει την επικαρπία από ολα μπορεί να υποβαλει αυτή τη δήλωση  χωρίς τη συναινεση των αλλων? και  στη δηλωση θα φαινεται ως ιδιοκτητης και ποσοστα ?

Επίσης σε άλλη περίπτωση όπου υπάρχει πληρεξούσιο θα μπεί το όνομα του ιδιοκτήτη κανονικά και οι ΥΔ θα ειναι του εξουσιοδοτημενου? και θα αναφερεται στην τεχνικη εκθεση?(ειχα ξανακάνει αυτη την ερώτηση η απάντηση ηταν ναι αλλα μετά ειδα οτι μπορεί και ο νομιμως εξουσιοδοτημενος ,αυτός δηλ. που εχει το  πληρεξουσιο)

Η επικαρπώτρια έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση-δηλώνεται ως "ιδιοκτήτης" με το ποσοστό επικαρπίας επί της ΟΙ.Ως προς την συναίνεση δεν απαιτείται εξ όσων έχω καταλάβει (αλλά εγώ αν είναι εύκολο,ειδικά σε αίτηση με επικαρπωτή παίρνω και μια συναίνεση του ψιλού κυρίου που συνήθως είναι το παιδί).Για το δεύτερο ερώτημα συνήθως κάνουμε υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και την υπογράφει ο πληρεξούσιος του με αναφορά επί της δήλωσης στα στοιχεία του πληρεξουσίου εγγράφου (αριθμός,ημερομηνία,συμβολαιογράφος).Ή ακολουθείς το ββ.της παρ.1 του άρθρου 99 και βάζεις παντού τον "νομίμως εξουσιοδοτημένο".Δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί στα τελικά του συστήματος (πεντασέλιδο δήλωσης κλπ.) εμφανίζονται τα στοιχεία του εξουσ/νου κι όχι του ιδιοκτήτη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ  ακριβώς επειδή θα εμφανίζονται τα στοιχεία  του εξουσιοδοτημενου γι'αυτό  το έβαλα σαν ερώτημα. Θα κάνω την πρώτη περίπτωση. 

 

On 3/8/2020 at 1:04 ΜΜ, Paul_Mix said:

Μήπως εμαθες εαν μπορει να χρησιμοποιηθεί για αλλη 

Τώρα είδα ότι το ΤΕΕ μου απάντησε ότι δεν γίνεται  να χρησιμοποιηθεί από άλλη Δήλωση.Θα προσπαθήσω και να τους πάρω τηλ.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά είμαι νέα στο επάγγελμα. Έχω πραγματοποιήσει ρύθμιση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια χρήση σε ισόγεια οικοδομή με υπόγειο με σκοπό την μεταβίβαση του ακινήτου. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να εκδόσω βεβαίωση νομιμότητας για το ακίνητο, το οποίο και προσπάθησα να κάνω από το σύστημα. Ενώ όμως δεν συμπληρώνω τίποτε στα φύλλα καταγραφής (μένει ως έχει δηλαδή) και βάζω μόνο τον αριθμό αδείας και τα στοιχεία ιδιοκτήτη, μου ζητάει επίσης συμφωνηθείσα αμοιβή και ημερομηνία αυτοψίας την οποία και καταγράφω, στην διαδικασία περαίωσης της βεβαίωσης επιλέγω την δεύτερη επιλογή, επιλέγω τα πλαίσια ελέγχου και πατάω αποθήκευση, μου βγάζει ένα εξασέλιδο το οποίο δεν εμφανίζει πουθενά την βεβαίωση και μου γράφει περαιωμένο. 

Λίγη βοήθεια παρακαλώ από τους πιο έμπειρους. Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πας στην καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία" ακριβώς κάτω από το κελί της ημερομηνίας αυτοψίας. Από εκεί θα κατεβάσεις την βεβαίωση. Θα την υπογράψεις-σφραγίσεις και θα την παραδόσεις στην συμβολαιογράφο μαζί με το εξασέλιδο που την συνοδεύει.

Υποθέτω ότι είχε παρέλθει ο χρόνος διμήνου από την αναγραφόμενη ημερομηνία αυτοψίας που είχες καταχωρήσει στη δήλωση υπαγωγής και γι αυτό έφτιαξες νέα βεβαίωση, διαφορετικά θα μπορούσες να την έχεις εξάγει κατευθείαν από την δήλωση υπαγωγής.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.