Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Τριτεκνία βάσει του άρθρου 100, παρ. 5 δικαιούται μόνο η κύρια κατοικία..

Όμως στο σύστημα, δέχεται και άλλη κατοικία απλά με παραπάνω πρόστιμο απ' ότι της κύριας..

Τι να κάνω? Να το προχωρήσω εφόσον το επιτρέπει το σύστημα ή να εφαρμόσω πιστά το άρθρο και την απαγόρευση?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Λάθος! Το τέλος του επόμενου μήνα, με βάσει τον ισχύοντα νόμο, υπολογίζεται από την ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου! Από το ΤΕΕ σου είπαν σαχλαμάρες!!! Αυτοί ολιγωρούν και δεν το έχουν φτιάξει σωστά στο σύστημά τους!!! Με βάσει το σύστημα και σε 3 χρόνια να κάνεις υπαγωγή θα πάρεις την έκπτωση!!! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι, είναι και νόμιμο!!! Γι' αυτό οι ανευθυνοϋπεύθυνοι γράφουν χαρακτηριστικά (με άλλα λόγια) ".....εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη για τη σωστή εφαρμογή του νόμου. Την ευθύνη τη φέρουν αποκλειστικά οι διαχειριστές μηχανικοί των δηλώσεων κ.λπ."!!!

 

Συμφωνώ  με αυτά που γράφεις δύο φορές το ρώτησα  επειδη ειχα αυτη τη γνωμη και μάλιστα ρώτησα ιδιαίτερα για αυτά  που πρέπει να πάρουν εγκρίσεις από επιτροπές και μου είπαν τα ίδια.Εσυ τι κάνεις τους βάζεις να πληρώσουν μέσα στο μήνα  για να έχουν την έκπτωση του 20%;άλλες γνωμς;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία της υπαγωγής! Από εκεί και πέρα ξεκαθαρίζω πως ό,τι κάνουν το κάνουν με δική τους ευθύνη..... Δεν ασχολούμαι, δεν με ενδιαφέρει.... Εγώ έχω ήδη φροντίσει να εξοφληθεί η αμοιβή μου και σε σύντομο χρονικό διάστημα ολοκληρώνω και την εργασία μου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να σημειώσω ότι δεν είναι ξεκάθαρο ακριβώς τι σημαίνει "Υπαγωγή" (συστημικά). Ο νόμος λέει μόνο με την πληρωμή παραβόλου όπως θα τη δούμε στο σύστημα. Το σύστημα όμως βάζει ταμπέλα "Υπαγωγή" μόνο αν ξαναπατήσουμε το κουμπάκι της υποβολής (και δει και ανάθεση).

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία της υπαγωγής! Από εκεί και πέρα ξεκαθαρίζω πως ό,τι κάνουν το κάνουν με δική τους ευθύνη..... Δεν ασχολούμαι, δεν με ενδιαφέρει.... Εγώ έχω ήδη φροντίσει να εξοφληθεί η αμοιβή μου και σε σύντομο χρονικό διάστημα ολοκληρώνω και την εργασία μου....

Και σε αυτούς που πρέπει να πάρουν έγκριση από  αρχαιολογία,νεότερων...τι κάνεις;αυτοί δεν θα έχουν την εκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Just now, janna said:

Και σε αυτούς που πρέπει να πάρουν έγκριση από  αρχαιολογία,νεότερων...τι κάνεις;αυτοί δεν θα έχουν την εκπτωση;

Σύμφωνα με το νόμο όχι διότι πρέπει από την μέρα της πληρωμής παραβόλου να πληρώσει ο ιδιοκτήτης εντός 30 ημερών.

Υποψιάζομαι ότι θα υπάρχει μεγάλη άτυπη παράταση αλλά δε θα το συνιστούσα ως σίγουρο.

Επίσης πολύ πιθανό να υπάρξει τυπική παράταση μέχρι το Δεκέμβρη αλλά άλλο θέμα αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, μετά την πρώτη υποβολή δήλωσης μπορούμε να προσθέτουμε ΦΚ και να επεξεργαζομαστε στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, casablanca90 said:

 

Σε κατάσταση "αρχικής υποβολής" η δήλωση δέχεται διορθώσεις και αλλαγές,ναι.😁

Edited by ChristinaK
Συντακτικό
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2020 at 4:55 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν θεωρώ σοβαρό επαγγελματία μηχανικό αυτόν ο οποίος ακόμα, μετά από τόσα χρόνια, καθυστερεί ν' ανεβάσει αρχεία κ.λπ. σε δήλωση του 4178!!! Είναι άξιος της μοίρας του....

 

Καλό θα ήταν να μη γίνονται τέτοια σχόλια διότι δεν ξέρεις γιατί κάποιος δεν ανέβασε κάτι ή δεν έκανε κάτι. Επίσης η ερώτηση αφορούσε το αν τότε λήγει αυτό, και όχι το αν είναι ορθό ή όχι κάποιος να έχει ανεβάσει αρχεία ή όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.